Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İNGİLTERE 28 Mart 2019, Perşembe 07:45
banner

İngiliz Parlamentosu'ndan Brexit'le ilgili senaryolarda çoğunluk desteği çıkmadı

İngiliz Parlamentosu'ndan Brexit'le ilgili senaryolarda çoğunluk desteği çıkmadıİngiliz Parlamentosu, Brexit sürecinin geleceğine ilişkin 8 senaryoyu oylarken, hiçbir seçenekle ilgili çoğunluk desteği oluşmadı.
Paylaş  
4
3
4
0

İngiliz parlamentosunun 8 Brexit senaryosuna ilişkin dün akşam yaptığı oylamada hiçbir seçenek çoğunluk desteği alamadı.

Bu sonuç, parlamento karşısında Başbakan Theresa May'in elini  güçlendirdi.  Bununla birlikte parlamentonun Brexit seçeneklerini pazartesi günü  de tartışmaya devam etmesi bekleniyor.

Parlamentonun bu akşam oyladığı seçenekler ve aldıkları oylar şöyle:

 Avrupa Birliği’nden 12 Nisan’da anlaşmasız ayrılma: 160 evet, 400  hayır.

İngiltere’nin Gümrük Birliği, Tek Pazar ve Avrupa Serbest Ticaret  Alanı üyeliğinin sürmesi: 188 evet, 283 hayır.

İngiltere’nin Avrupa Ekonomik Alanı üyeliğinin sürmesi?: 65 evet,  377 hayır.

İngiltere’nin Gümrük Birliği üyeliğinin sürmesi?: 264 evet, 272  hayır.

İngiltere’nin Gümrük Birliği üyeliğinin sürmesi, Tek Pazar  kurallarına gelecekteki düzenlemeleri kapsayacak şekilde uyması?: 237 evet, 307  hayır.

50. maddenin yürürlüğünün tek yanlı durdurulması ve Brexit’in iptal  edilmesi?: 184 evet,  293 hayır.

Brexit anlaşmasının bir referandumla halkın onayına sunulması?: 268  evet, 295 hayır.

Brexit anlaşması sağlanamaması durumunda, AB ile sürecek müzakereler  boyunca taraflar arasındaki ilişkilerin mevcut haliyle sürmesi: 139 evet, 422 hayır.

Dağıtılan pusulalarla yapılan oylamada, milletvekilleri seçeneklere  "evet" veya "hayır" dedi. Böylece parlamentonun en büyük desteğine sahip  senaryonun ortaya çıkması hedeflendi.

Ancak oylama sonucunun hükümet üzerinde yasal bağlayıcılığı  bulunmuyor.

İngiliz hükümeti de kendi Brexit politikası ve referandum sonucuyla  çelişecek senaryoları uygulama niyeti olmadığı sinyalini vermişti.

İngiliz parlamentosu bu akşam yapılan bir diğer oylamada da Brexit  tarihinin 29 Mart’tan koşullu olarak 12 Nisan veya 22 Mayıs’a kaydırılmasını iç  hukuka geçiren teklifi 105'e karşı 441 oyla kabul etti.

May’den istifa vaadi

Başbakan Theresa May bu akşam partisinin yönetiminde etkili ve  milletvekillerinden oluşan “1922 Komitesi” ile  bir araya gelmiş ve kendi Brexit  anlaşmasına destek istemişti.

May, anlaşmanın parlamentodan geçmesi halinde istifa ederek AB ile  müzakerelerin bundan sonraki bölümü için başbakanlık görevini bir başkasına  bırakmayı vaat etmişti.

May’in açıklamasının ardından anlaşmaya daha önce ret oyu veren ve  aralarında sert Brexitçi eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson’ın da olduğu bazı  milletvekilleri yeni bir oylama yapılması durumunda bu kez destek vereceklerini  ilan etti.

İngiliz hükümetinin daha önce iki kez reddedilen Brexit anlaşmasını  cuma günü yeniden parlamentoya sunması bekleniyor.

Ancak bu Avam Kamarası Başkanı John Bercow’un iznine tabi bulunuyor.  Bercow daha önce yaptığı açıklamada anlaşmanın, önemli bir değişikliğe  uğramadıkça yeniden oylanmasına izin vermeyebileceğini söylemişti. ?

Brexit süreci?

İngiltere 23 Haziran 2016'da yapılan referandumda yüzde 48'e karşı  yüzde 52 ile Brexit kararı almıştı.

 İngiliz hükümeti 29 Mart 2017'de Lizbon Anlaşması'nın üyelerin  birlikten ayrılma sürecini düzenleyen 50. maddesini işleterek Brexit sürecini  resmen başlatmıştı.?

Avrupa Adalet Divanı aralık ayında aldığı kararla İngiltere'nin 50.  maddenin Brexit için yürürlüğünü tek yanlı iptal edebileceğine hükmetmişti.??

İngiliz parlamentosunun dilekçe komisyonuna Brexit'in iptali talebiyle  sunulan dilekçeye atılan online imza sayısı da 6 milyona yaklaştı.

İngiliz hükümeti, AB ile vardığı ayrılık anlaşmasının parlamentoda iki  kez ezici çoğunlukla reddedilmesinin ardından 29 Mart'ta gerçekleşmesi gereken  Brexit'i erteleme talebinde bulunmuştu.??

Geçen hafta yapılan AB Liderler Zirvesi'nde Brexit, ayrılık  anlaşmasının İngiliz Parlamentosunda onaylanması halinde 22 Mayıs'a, yeniden  reddedilmesi halinde ise 12 Nisan'a ertelenmişti.??

İngiliz parlamentosu önceki gün yapılan bir oylama ile bir dizi Brexit  senaryosunu oylamak üzere hükümetin parlamento gündemini belirleme yetkisini bir  günlüğüne kendi eline almıştı. ?

İngiltere'de iktidardaki Muhafazakar Parti de ana muhalefetteki İşçi  Partisi de Brexit konusunda kendi içlerinde bölündü. Her iki partide de sert  Brexitçiler, ılımlı Brexitçiler ve Brexit karşıtları bulunuyor. Bölünmeler  nedeniyle 650 sandalyeli Avam Kamarasındaki oylamalar sürprizlere gebe  bulunuyor.

Başbakan May, 2017'de gittiği erken seçimde parlamentodaki çoğunluğunu  kaybetmiş ve Kuzey İrlanda'nın sert Brexitçi partisi DUP'un desteğiyle azınlık  hükümeti kurabilmişti.

May'in parlamento tarafından reddedilen anlaşmasına en güçlü  muhalefeti, "tedbir maddesi" yüzünden İngiltere'nin AB ile sonu gelmez  müzakereler içinde fiili AB üyesi olarak mahsur kalacağını savunan DUP ile sert  Brexitçi Muhafazakar Partili milletvekilleri oluşturmuştu.?

DUP bu akşam yaptığı açıklamada da anlaşmaya destek vermeyeceğini  yineledi.

Tedbir maddesi, İngiltere'nin parçası Kuzey İrlanda ile AB üyesi  İrlanda Cumhuriyeti arasına, Brexit sonrasında fiziki sınır girmesini önlemek  için İngiltere ile AB'nin, soruna çözüm getiren yeni bir düzenleme üzerinde  anlaşılana kadar Gümrük Birliği içinde kalmasını öngörüyordu.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Boris Johnson: Kökeni Çankırı'ya uzanan, Brexit'te ısrarlı olan ve İngiltere ...
image İngiltere'de, eski Dışişleri Bakanı ve Londra Belediye Başkanı Boris Johnson, iktidardaki Muhafazakar Parti'nin lideri seçildi. Johnson yarın hükümeti kurmakla görevlendirilecek ve ülkenin yeni başbakanı olacak.
İngiltere'nin yeni Başbakanı Boris Johnson
image İngiltere'de Muhafazakar Parti lideri seçilen Johnson, İngiltere’nin yeni Başbakanı oldu.
İngiltere'nin Avrupa Bakanı Duncan istifa etti
image İngiltere'nin Avrupa ve Amerika'dan Sorumlu Bakanı Duncan, Brexit konusunda sert polemiğe girdiği Johnson'ın liderliğinin ilanından önce istifasını verdi.