Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İNGİLTERE 1 Eylül 2019, Pazar 17:56
banner

Brexit: İngiltere'de vekiller anlaşmasız ayrılığı durdurmak için yasa tasarısı planlıyor

Brexit: İngiltere'de vekiller anlaşmasız ayrılığı durdurmak için yasa tasarısı planlıyorİngiltere'de ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin etkili siyasetçilerinden Sir Keir Starmer, önümüzdeki hafta Parlamento'nun tatilden dönmesiyle birlikte, İngiltere'nin AB'den anlaşmasız bir şekilde ayrılmasının önüne geçmek için bir yasa çıkarmayı planladıklarını açıkladı.
Paylaş  
8
6
7
0

Kabinede yer alan bakan Michael Gove ise, çıkması durumunda bu yasaya uyacakları konusunda bir garanti vermedi ve "Önce yasada ne olacağına bakalım" dedi.

Gove, hükümetin İngiltere'nin AB'den anlaşmasız bir şekilde ayrılmasına yönelik çabalarının olmadığını, amaçlarının bir anlaşmaya varmak olduğunu söyledi.

İşçi Partisi'nin Brexit politikalarından sorumlu olan Sir Keir, yasada AB'den ne uzunlukta bir erteleme talep edileceği konusunun ikincil öneme sahip olduğunu, önceliklerinin bu tarihi ertelemek olduğunu belirtti.

Başbakan Boris Johnson ise bu yasaya destek olmayı düşünen Muhafazakar milletvekillerine "Ya benim yanımda olmayı tercih edeceksiniz ya da İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn'in" uyarısında bulundu.

İngiltere'de yayımlanan The Sun gazetesinde, Başbakan Johnson'ın bu yasaya destek verecek vekilleri bir sonraki seçimde aday yapmayacağına dair bir haber de yer aldı.

Eski Maliye Bakanı ve Muhafazakar Parti içindeki etkili siyasetçilerden Philip Hammond ise bu gelişmeyi "iki yüzlülük" olarak değerlendirdi.

Hammond, şu an kabinede bulunan sekiz bakanın bir önceki başbakan Theresa May'in ayrılık anlaşmasına karşı çıkan siyasetçiler olduğunu hatırlattı.

AB müzakerecisi Barnier: İhtiyat maddesi kaldırılmayacak

AB'nin Brexit müzakerecisi Michel Barnier, AB'nin İrlanda - Kuzey İrlanda sınırı için öngörülen ihtiyat maddesini (backstop) kaldırmalarının mümkün olmadığını açıkladı.

Bugün Sunday Telegraph gazetesinde bir makale yayımlayan Barnier, AB üyeleriyle birlikte Brexit konusunda uzun çalışmalar yaptıklarını fakat bir yandan AB'nin iç bütünlüğünü korurken diğer yandan İrlanda - Kuzey İrlanda sınırında bir fiziki sınır olmamasını sağlamak için ihtiyat maddesinden başka bir çözüm bulunmadığını söyledi.

Barnier, İngiltere'ye sunulan teklifin bugüne kadar AB üyesi olmayan hiçbir ülkeye sunulmadığını ekledi.

Mevcut anlaşmalara göre İngiltere AB'den 31 Ekim'de ayrılacak. Tarafların bu tarihe kadar ayrılık sonrası ilişkilerini düzenleyecek bir anlaşmaya varması gerekiyor.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

İngiltere'deki Kıbrıslı Türk 'Talia' acil yardım bekliyor
image Akut Lenfositik Lösemi teşhisi koyulan ve İngiltere'de yaşayan Kıbrıslı Türk Talia Tosun için acil donör çağrısında bulunuldu.
'Anlaşmasız Brexit' İngiltere'nin ihracatını kötü etkileyecek
image Oxford Economics İngiltere Başekonomisti Beck, "Asıl problem AB'ye ihracat yapan şirketlerde yaşanacak. AB, anlaşmasız ayrılık halinde İngiltere’ye üçüncü ülke gibi davranılacağını daha önce belirtmişti” dedi.
Highclere Kalesi'nin ilanı Airbnb'de: Bir geceliğine kont veya kontes olabili...
image Popüler televizyon draması Downton Abbey dizisinin çekildiği Highclere Kalesi, 'bir lord ve lady tecrübesi' yaşamaları için seçilmiş iki konuğa kapılarını açacak. 'Mütevazi' kalenin ilanı ise Airbnb'de yayınlandı.