Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> KÜLTÜR-SANAT 6 Eylül 2018, Perşembe 15:32
banner

Genç Sanatçılar Resim Yarışması Sergisi açıldı

Genç Sanatçılar Resim Yarışması Sergisi açıldıMilli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’na bağlı Kültür Dairesi’nin düzenlediği Genç Sanatçılar Resim Yarışması’nın ödül töreni ve sergi açılışı dün (5 Eylül Çarşamba akşamı) Atatürk Kültür Merkezi Sergi Salonu’nda açıldı.
Paylaş  
13
11
13
0

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal G. Özyiğit, Bakanlık Müsteşarı Asım İdris, Bakanlık Müdürü Adnan Eraslan, Özel Kalem Müdürü Mehmet Burhan, Talim Terbiye Dairesi Müdürü Salih Sarpten ve Kültür Dairesi Müdürü Şehbal Hamzaoğulları’nın yanı sıra kalabalık bir sanatsever topluluğunun katıldığı gecede dereceye girenlere ödülleri de verildi.

Genç Sanatçılar Resim Yarışması Sergisi’nin açılışı ve ödül töreni, seçici kurul üyeleri Filiz Ankaç, Nilgün Güney ve Şenol Özdevrim’in yarışmaya katılan genç sanatçılar ve sanatçı adaylarının umut vadettiğini belirterek yarışmaya katılan tüm gençleri tebrik ettikleri kısa konuşmaları ile başladı.

Şehbal Hamzaoğulları “….resim yapmalıyız, heykel yapmalıyız, şiir yazmalıyız, müzik yapmalıyız yani sanat yapmalı ve yapanları desteklemeliyiz”

Gecede konuşan Kültür Dairesi Müdürü Şehbal Hamzaoğulları yarışmaya bu yıl 49 eser ile 14 kişinin katıldığını ve yarışma sonucunda da 12 genç sanatçının 28 eserinin sergilenmeye değer bulunduğunu bildirdi. Konuşmasında jüri üyelerine, Lefkoşa Belediye Orkestrası sanatçılarına, gecenin sunuculuğunu yapan Serkan Soyalan’a ve Kültür Dairesi personeline teşekkür eden Hamzaoğulları, yarışmaya katılan ve yarışmaya katılıp eserleri sergilenmeye değer bulunan bütün genç sanatçıları tebrik etti.

Konuşmasını Mustafa Kemal Atatürk’ün sanatın önemini vurguladığı bir sözüyle tamamlayan Hamzaoğulları, “Dünyada medeni, ileri ve olgun bir millet olup, adamızdan söz ettirebilmek için; resim yapmalıyız, heykel yapmalıyız, şiir yapmalıyız, müzik yapmalıyız yani sanat yapmalı ve yapanları desteklemeliyiz.” Dedi.

CEMAL G. ÖZYİĞİT “GELECEĞİN RESSAMLARININ ORTAYA KOYDUĞU YAKLAŞIMLARI İZLEMEK İÇİN HEYECANLANIYORUM”

 Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal G. Özyiğit açılışta yaptığı konuşmada, bir toplumun kültürüne, sanatına ve insanına verdiği değer kadar demokrat olduğuna vurgu yaptı. Demokrasinin bir toplumun gelişebilmesi için temel ilkelerden biri olduğunun altını çizen Özyiğit, toplumda yaşayan tüm bireylerin fikirlerini özgürce seslendirebildiği bir ortamın yaratılmasının, sözlerini sanatlarıyla ifade eden sanatçıların da gelişebilmesinde hayati bir öneme sahip olduğunu belirtti.

Bakan Özyiğit, eğitimin geleceğimizi kurmaktaki önemine de değinerek eğitimin ancak toplumun kültür ve sanatının yükseltilmesiyle geliştirilebileceğini belirtti. Sanatçıların toplumun önünde gittiğini ve topluma ayna tuttuğunu ifade eden Özyiğit, sanatçıların önünü açabilmek, onları desteklemek amacıyla Kültür Dairesi ile birlikte yapılması gereken ne varsa bunları yapmaktan geri kalmayacaklarının altını çizdi.

Özyiğit, gecede emeği geçen herkese, jüri üyelerine teşekkür ettiği ve yarışmaya katılan tüm genç sanatçıları kutladığı konuşmasını; “Bize ayna tutan geleceğin ressamlarının ortaya koyduğu yaklaşımları izlemek için heyecanlanıyorum” diyerek tamamladı.

Lefkoşa Belediye Orkestrası Sanatçılarından Reşat Kortan ve Fatih Girgin’in müzik dinletisi sunduğu, sunuculuğunu Serkan Soyalan’ın yaptığı gecede konuşmaların ardından dereceye girenlere ödülleri verildi. Kültür Dairesi’nin Seramik Sanatçısı Semral Öztan’a tasarlatıp hazırlatığı ödül heykelciklerinin verildiği etkinlikte daha sonra serginin açılışı yapıldı. Açılışı, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal G. Özyiğit, Bakanlık Müsteşarı Asım İdris ile yarışmanın seçici kurul üyeleri Filiz Ankaç, Nilgün Güney birlikte yaptılar.

KAZANANLAR…

Seçici kurul üyeliklerini Nilgün Güney, Filiz Ankaç ve Şenol Özdevrim’in yaptığı yarışmada derecelendirme yapılmaksızın verilen üç başarı ödülü, bir mansiyon ve bir de jüri özel ödülü sahiplerini buldu. Başarı ödülleri, “Beşparmağın Güzelliği” isimli eseriyle Direnç Betmezoğlu, “Yeter I” isimli eseriyle Kemal B. Caymaz ve “Zamanda Yolculuk II” isimli eseriyle Tünay Özyay’ın, mansiyon “Üç Direk Bach İçin Ayakta” isimli eseriyle Buğra Göksu’nun ve jüri özel ödülü de “Of Roots and Links; Cacti” isimli eseriyle İbrahim İnce’nin oldu.

Gecede yarışmaya katılanlara, jüri üyelerine ve gecede sahne alan Lefkoşa Belediye Orkestrası müzisyenleri ile gecenin sunuculuğunu yapan Serkan Soyalan’a teşekkür belgeleri verildi.

Mesai saatleri içerisinde, 14 Eylül tarihine kadar sanatseverlerin izlenimine sunulacak olan sergide, Ali Genç’in “Lojman1” ve “Lojman2”, Buğra Göksu’nun “Üç Direk Bach İçin Ayakta (Mansiyon)”, “İsimsiz” ve “Durdu ve de Durdu”, Celal Atikler’in “Balıkçı 2”, Direnç Betmezoğlu’nun “Beşparmağın Güzelliği (Başarı Ödülü)” ve “Seken Taş”, Hasan Kayıplar’ın “Torslu Kompozisyon 1”, “Torslu Kompozisyon 2”, “Torslu Kompozisyon 3” ve “Torslu Kompozisyon 4”, İbrahim İnce’nin “Of Roots and Links; Cacti (Jüri Özel Ödülü)”, İlayda Kürde’nin “Graceful Hand”, “Hopeful Hand” ve “Amusing Hand”, İlayda Özbekoğlu’nun “Ankara'nın Doğuşu”, “Mavinin Sıcaklığı” ve “Erilta’nın Gücü”, Kemal B. Caymaz’ın “Yeter I (Başarı Ödülü)”, “Yeter II” ve “Yeter IIl”, Nurtane Karagil’in “Mağusa’da Bir Yaz Günü (Palm Beach)”, “Mağusa’da Bir Yaz Günü (Anıt)” ve “Mağusa’da Bir Yaz Günü (Liman)” Osman Onat Alicik’in “Balkon Hayatı” Tünay Özyay’ın “Zamanda Yolculuk II(Başarı Ödülü)” ve “Zamanda Yolculuk: Renklerin Altın Çağı”, isimli eserleri de sanatseverlerin izlenimine sunuluyor.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Zeki Erkut'un yeni romanı "Kral" Mağusalı okurlara tanıtılacak
image Zeki Erkut'un yeni romanı "Kral", 25 Temmuz Perşembe akşamı Mağusa Khora Kitabevinde gerçekleştirilecek bir etkinlikle okurlara tanıtılacak. Saat 19.30'da başlayacak olan etkinlikte yazarın, kitabın hazırlanma süreci ...
Baraka'nın yaz kurslarından rengarenk final
image Baraka Kültür Merkezi'nin çocuklara yönelik düzenlediği yaz kursları, gerçekleştirilen "renkli" etkinlikle sonlandı.
La Casa De Papel'in yeni sezonu yayında!
image İspanyol dizisi La Casa De Papel'in yeni sezonu için uzun bekleyiş bugün sona erdi. Dizinin 8 bölümlük 3'üncü sezonu saat 10.00 itibariyle Netflix platformunda yayına girdi.