Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> KÜLTÜR-SANAT 9 Mart 2019, Cumartesi 15:16
banner

Vounus eserleri Girne'de sergileniyor

Vounus eserleri Girne'de sergileniyorVounous Uluslararası Pişmiş Toprak Sergisi, Girne Belediyesi Sanat Galerisi’nde açıldı.
Paylaş  
4
4
4
0

Girne Belediyesi’nden verilen bilgiye göre, proje koordinatörlüğü Rauf Ersenal tarafından yapılan ve Çatalköy Belediyesi tarafından düzenlenen Vounous Uluslararası Pişmiş Toprak Sempozyumu sergisi, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü ve Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu’nun katılımıyla geçtiğimiz gün açıldı.

Vounous Uluslararası Pişmiş Toprak Sergisi, 12 Mart’a kadar halkın ziyaretine açık olacak.

ATİK

Açılışta konuşan Girne ve Çatalköy Belediyesi Sanat Yönetmeni Derman Atik, Bedestenin ardından Girne Sanat Galerisi’nde sergi açtıklarını belirterek, projede emeği geçenlere teşekkür etti.

ERSENAL

Proje koordinatörü Rauf Ersenal, Çatalköy Belediyesi’nin projeye sahip çıkmasıyla çalışmaların başladığını söyledi.

Rauf Ersenal, 1930’lu yıllarda yapılan kazılarla milattan 5 bin yıl önceye dayanan Vounous bölgesinin ortaya çıktığını söyledi.

Rauf Ersenal, bölge insanının seramik yoluyla geleceğe mesaj yolladığını belirterek, eserlerin yurt dışına götürüldüğünü ifade etti.

Ersenal, eserlerin replikalarını yapıp, bu kültürü tanıtmak ve yaşatmak istediklerini kaydetti.

HULUSİOĞLU

Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu, eski eser bakımından Kuzey Kıbrıs’ın avantajlı olduğunu belirterek, bu durumun tanıtım, turizm ve ülke ekonomisine katkı yapması gerektiğini söyledi.

Hulusioğlu, yer altında keşfedilmeyi bekleyen eserler olduğuna işaret ederek, yapılacak çalışmalarla bunların yeryüzüne çıkarılıp sergilenebileceğini dile getirdi.

Hulusioğlu, yurtdışına götürülen eserlerin geri getirilmesi için çalışma başlatılması gerektiğini kaydetti.

GÜNGÖRDÜ

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü ise, yurt dışındaki eserlerin replikaları yapılarak geçmişin canlandırıldığını ve dönemin yaşantısı ile kültürünün aktarıldığını söyledi.

Güngördü, Girne ve Çatalköy belediyelerin özellikle kültür ve sanat konularında işbirliği yaptığını belirterek, “Bir turizm kenti olan Girne ve Çatalköy’de sadece kumarhaneler, oteller yok sanatçılar da var sanata değer veren katkı koyan insanlar da var. Bu sergileri izlemeye gelenler var. Farkındalık yaratıp kültür ve sanata sahip çıkıyoruz” dedi.

banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

UKÜ "Bauhaus Kampüste" Temalı Fotoğraf Yarışması'nı kazananlar belli oldu
image Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi (GSTMF) tarafından Bauhaus’un 100. yıl kapsamında düzenlenen “Bauhaus Kampüste” temalı Fotoğraf Yarışması sonuçları açıklandı.
GAÜ öğrencilerinden, öğrenim teknolojileri ve materyal sergisi
image Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Eğitim Fakültesi; Sınıf Öğretmenliği, İngilizce Öğretmenliği, Bilgisayar Öğretmenliği ve Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü öğrencilerinin hazırlamış oldukları eğitim materyal...
Hala Sultan Kitap Günleri yarın başlıyor
image Kıbrıs Vakıflar İdaresi, Yunus Emre Enstitüsü ve Türk Tarih Kurumu iş birliğiyle düzenlenen Hala Sultan Kitap Günleri, yarın başlıyor.