Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EKONOMİ 6 Kasım 2018, Salı 10:47
banner

Türk mali piyasaları diplomasi alanındaki normalleşmeyi kutluyor

Türk mali piyasaları diplomasi alanındaki normalleşmeyi kutluyorTürk mali piyasalarında iyimser hava korunmaya devam ediyor. Daha da dikkat çekici bir giriş cümlesi kullanmak gerekirse, Türk mali piyasalarının diplomaside normalleşmeyi kutlamaya devam ettiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.
Paylaş  
14
13
15
0

İktisat Bankası Grup Müdürü Emre Değirmencioğlu'nun yaptığı değerlendirmede Türk Lirası günün ikinci yarısında ivme kazanan alımların eşliğinde % 2’nin üzerinde değer kazandığı ortaya konuyor. 

Hatta, aşağıda detayları görülebileceği üzere, Türkiye'de manşet enflasyonun 15 senenin zirvesine çıktığı bir günde, piyasalar en kötünün geride kaldığına inanarak veriyi görmezden geldi.

  • Dün ayrıca KKTC Devlet Planlama Örgütü enflasyon verilerini açıkladı. KKTC’de Ekim ayında maşet enflasyon % 38,13 ile son 16 yılın zirvesine yükseldi (bakınız grafik) 

  • Hatırlanacağı üzere, Eylül başında kaleme aldığımız pek çok raporda, TCMB’nin agresif faiz artırımı ile başlayacak sürecin daha ılımlı bir büyüme politikası ile devam edeceği, ABD ile ilişkileri geren Papaz Brunson’un serbest bırakılması ile başlayacak demokrasi anlamında normalleşme sürecinin ise devam edeceğini belirtmiştik 

  • Nitekim, Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Trump arasında telefon konuşma ilekaldırılan bakanlar düzeyinde karşılıklı yaptırımların devamında, Türkiye’nin petrol ithalatında İran’a yönelik yaptırımlarda muafiyet almasının eklenmesi ve bunların neticesinde Halkbank üzerinde sallanan Demokles’in kılıcı gibi ceza sürecine yönelik yeşeren olumlu beklentiler (sindirilebilecek boyutta bir ceza rakamı ile sürecin artık sonlanması) TL ve TL cinsi varlıkları adeta şaha kaldırdı

  • USD/TRY kuru günün ilk yarısında gelen olumsuz enflasyon verileri ardından 5,47 seviyesini test etmesi ardından yönünü aşağıya çevirmiş, gece geç saatlerde ise 5,30 seviyesine varan bir gerileme kaydetti. BİST100 endeksi bankalarda yoğunlaşan alımlar ile günü % 2 yükselişle tamamlarken, 10 yıllık tahvilin bileşik faizi ise 1 tam puan daha gerileyerek % 16,15 seviyesine geldi (Ağustos ayında % 22,70 test edilmişti)

  • Bugüne döndüğümüzde ise gözler ABD’de düzenlenecek ara seçimlere çevrildi. Anket sonuçlarına bakılırsa, genel beklenti Temsilciler Meclisi’nin Demokratlara geçeceği ancak Senato'nun Cumhuriyetçilerde kalacağı yönünde şekilleniyor. ABD’de 3 ana erk bulunuyor (Senato, Temsilciler Meclisi ve Başkan). Şu anda tümü Cumhuriyetçilerin kontrolünde. Bu bağlamda, Temsilciler Meclisinin Demokratlara geçmesi, Trump’ın gücünü kısıtlayacak bir tabloya işaret ederek tabloyu da olumlu kılıyor. Sonuçları yarın sabah saatlerinden itibaren göreceğiz 

  • Veri gündeminin göreceli olarak sakin olduğunu görüyoruz. Türkiye’de TCMB’nin enflasyon değerlendirme raporu ve reel efektif kur endeksi sabah saatlerinde takip edilebilir 
    USD/TRY (haftalık grafik – geniş açıdan bakış)

Türk mali piyasaları yukarda anlatmaya çalıştığımız üzere ABD-Türkiye ilişkilerinde yaşanan normalleşmenin bir sonucu olarak değer kazanmaya devam ediyor. Teknik bir bakış açısı ile dün gece geç saatlerde test edilen 5,3050 seviyesinin önemli bir seviye olduğunu görüyoruz.

Basit ama teknik bir yaklaşımla, 2018 yılın en düşük seviyesi olan 3,7161’den, en yüksek seviye olan 7,24 ele alınırsa, düşüş eğilimli seyrin 5,47 seviyesinin altında (Fibonacci düzeltme seviyeleri) bir sonraki durağı 5,06’lı seviyeler olarak ön plana çıkıyor.

Öte yandan, mor çizgiye bakacak olursak, 1 ve 2 numaralı bölgeler (en yüksekler) 3 numaranın 5,28 - 5,32 aralığına önemli bir destek seviyesi üstlenebileceğini görüyoruz. Mor çizginin kırılması, düşüş yönünde eğilimin/isteğin devamı olarak okunabilir.

Her ne kadar yavaş stokastik (alt grafik) aşırı satım bölgesine geçse de, RSI henüz aşağıda gidecek yolu olduğunu gösteriyor.

TÜİK ENFLASYON – TEMMUZ 2003’DEN BU YANA EN YÜKSEK SEVİYE

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ekim ayı enflasyon verilerini açıkladı. TÜFE piyasa beklentisi üzerinde % 2,67 artış kaydetti (beklenti % 2,0 idi). Bu sonuçla birlikte yıllık TÜFE enflasyonu % 25,24 ile Eylül ayı enflasyonu olan % 24,52’nin üzerine yükselerek son 15 yılın zirvesine yükseldi.

Üretici cephesine yansıyan enflasyon ise aylık bazda % 0,91 artarken yıllık karşılığı % 45,01 oldu (Eylül 2018 % 46,15)

Bakan Albayrak’ın enflasyonla mücadele kapsamında başlatmış olduğu topyekûn mücadele programı ve TÜİK başkan yardımcısının görevden alınması sonrasında piyasalarda Ekim ayı enflasyon rakamlarının oldukça düşük hatta negatif gelebileceği beklentisi oluşmaya başlamıştı. Bizler ise, geçen hafta açıklanan İTO enflasyon verisi sonrasında (İTO ile TÜİK arasında Ekim ayı özelinde ciddi bir korelasyon var) % 2 civarında aylık bir enflasyon gelebileceğini öngörüyorduk 

Bu bağlamda, TÜFE enflasyonun aylık % 2,67 arttığı ayda 12 ana harcama grubunun 11’inde (alt kalemler) artış görülüyor. Giyim ve ayakkabı grubunda mevsimsel olarak % 12,74 ; konutta elektrik ve doğalgaz zamları nedeniyle % 4,15 ; ev eşyasında kurun gecikmeli yansıması nedeniyle % 3,44 ; gıda fiyatlarında ise süregelen artışlar nedeniyle % 3,22 artış kaydedildi. Aylık düşüş gösteren tek grup ise ulaştırma oldu

Çekirdek göstergeler olarak takip edilen özel tanımlı “C” enflasyonu, Ekin ayında da yükselişini sürdürdü. Aylık bazda artış % 2,61 olurken, yıllık bazda ise yükselişi % 24,34 oldu (Eylül 2018 % 24,05)

Üretici fiyatlarına yansıyan enflasyon ise (yurtiçi ÜFE) döviz kurunun düşüş kaydetmesi ile uzun sürenin ardından ilk kez makul bir oranda artış kaydetti. Aylık ÜFE enflasyon % 0,91 olurken yıllık rakam önceki aya göre çok az gerileyerek % 45,01 oldu (Eylül % 46,15)

TÜFE ile ÜFE arasındaki makas Ekim ayında % 19,77 oldu (geçen ay % 21,63 idi). Orta bir noktada, yakın gelecekte buluşma ihtimallerini kuvvetle muhtemel görüyoruz.

Enflasyonda en kötünün geride kaldığı fikrine şimdilik sarılamıyoruz.

PETROL FİYATLARI GERİLİYOR

ABD’nin İran petrol ihracatına yönelik muafiyetler getirmesi petrol fiyatlarında düşüşe neden oldu. Brent cinsi petrolün varil fiyatı 86 dolar seviyesinden 72 dolara geriledi. Net enerji ithalatçısı olan Türkiye açısından gerileyen emtia fiyatları hem cari açık hem de enflasyonla mücadele  yönünden önemli.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Döviz kurlarının 5 yıllık serüveni: Sterlin yüzde 86, Euro yüzde 116, Dolar y...
image Kıbrıs Postası'nın 5 yıllık döviz kurlarından elde ettiği verilere göre, 5 yılda Sterlin yüzde 86.46, Euro yüzde 116.90, ABD Doları ise yüzde 157.87 artış gösterdi. Döviz kurlarının şimdiye kadar zirve yaptığı tarih i...
Türk-Sen, asgari ücretin yeniden hesaplanması çağrısında bulundu
image Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu (Türk-Sen) Başkanı Bıçaklı, Asgari Ücret Saptama Komisyonu’na asgari ücretin yeniden hesaplanması üzerine çağrıda bulundu.
İktisatbank piyasa analizi: "Riskten kaçış sürerken, yatırımcılar ABD tahvill...
image KKTC İktisat Bankası, 16 Ağustos'a ilişkin piyasa analiz raporunu yayımladı.