Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EKONOMİ 8 Şubat 2019, Cuma 08:15
banner

Tasarruf "ET"

Tasarruf ETBir yılda et fiyatlarının aşırı yükselmesi nedeniyle, yurttaş ya et tüketmeyip bu anlamda tasarruf ediyor ya da yine tasarruf amacıyla et alışverişi için Güney Kıbrıs’a yönelmiş durumda.
Paylaş  
6
4
6
1

Kıbrıs Postası - Rahmican ÇALIŞKAN

Et satışlarında yüzde 50 oranında düşüş yaşandığını ifade eden kasaplar durumdan şikayetçi. Güney’e kayan et alışverişini denetlemekten aciz kalan yetkililer yüzünden kasapların günden güne işlerini devam ettirmek konusunda zorlandıkları ifade ediliyor.

Ülkemizdeki yüksek et fiyatları nedeniyle, vatandaşın Güney Kıbrıs’tan et almasını yadırgayamadıklarını dile getiren kasaplar, bu durumun sektörü derinden etkilese de, “insanlar haklı. O tarafta daha ucuz. Ne yapsınlar” diye konuştu.

Kasaplar, ülkede canlı hayvan bulmakta zorlandıklarını öne sürerken, Hayvancılar Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları ise 2018’in aralık ayında 12 bin kuzu kesildiğini ve bunun son derece yeterli bir rakam olduğunu ifade etti.

Kasaplar satışlarının düşmesinden dolayı kan ağlarken, hükümetin bu konuda acil önlem almasını, hem hayvan üreticisinden kasaba gelen kadar etin fahiş noktalara tırmanmasının önüne geçmesini hem de Güney Kıbrıs’a kayan et alışverişinin düzenlenmesini talep ettiler.

ZORLU: “ET SATIŞLARIMIZ BİR YILDA YARI YARIYA DÜŞTÜ, HALK, GÜNEY KIBRIS’TAN ET ALIYOR”

Kıbrıs Postası’na konuşan Kasap Yusuf Zorlu, et fiyatlarının aşırı yüksek olması satışları fazlasıyla düşürdüğünün altını çizerek, “geçtiğimiz yıl iyiydi, ancak bir yıldır kötü bir dönem geçiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Ülkede yeteri kadar hayvan olmadığını, kasapların hayvan bulmakta zorlandığını aktaran Zorlu, “Et satışlarımız bir yılda yarı yarıya düştü. Vatandaş, yüksek et fiyatlarını görünce, haklı olarak Güney Kıbrıs’tan et alıyor” diye konuştu.

ÜRÜNCÜOĞLU: “ELEKTRİK FATURASINI BİLE ÖDEMEKTE ZORLANIYORUZ”

Kasap Mustafa Ürüncüoğlu, 2019’un ilk günleri satışların iyi geçtiğini, ancak bir yılda et fiyatlarının aşırı yüksek olmasından dolayı et satışlarının fazlasıyla düştüğünü belirtti.

Hükümetin sistemsizliğinin kasapların batmasına sebep olduğuna dikkat çeken Ürüncüoğlu, “Hükümet bu konuda acilen adım atmalı. Kasaplar elektrik faturasını bile ödemekte zorlanıyor” dedi.

GÜDER: “YURTTAŞ, HALKI OLARAK ET ALMAK İÇİN GÜNEY KIBRIS’A GİDİYOR”

Kasap Mehmet Güder, son bir yılda et fiyatlarında yüzde 50 oranında artış olduğunu, dolayısıyla et satışlarında da bir yılda, yüzde 50 oranında düşüş yaşandığını kaydetti.

“Hayvancılık sektörü günden güne yok oluyor. Yurttaş, ülkemizdeki fahiş et fiyatlarını görünce, halkı olarak et almak için Güney Kıbrıs’a gidiyor” diyen Güder, kasapların hayvan bulmakta zorlandığını dile getirdi.

ONBAŞI: “KASAPLARIN BELİ BÜKÜLDÜ, HÜKÜMETİN ADIM ATMASI ŞART”

Kasap Ali Onbaşı ise, geçtiğimiz yıla nazaran, bu yıl et satışlarında ciddi derecede düşüş olduğunu anlatarak, “Et fiyatları haddinden fazla yüksek. Kasapların beli büküldü. Hükümetin bu konuda ivedi şekilde adım atması şart” diye konuştu. Vatandaşın, ülkedeki aşırı yüksek et fiyatlarını görünce, et almak için Güney Kıbrıs’a gittiğini söyleyen Onbaşı, dolayısıyla bu durumun KKTC’deki kasapları derinden etkilediğini kaydetti.

NAİMOĞULLARI: “HAYVANCILIK SEKTÖRÜNDE RANT SAĞLAYAN İNSANLAR VAR!”

Öte yandan, Hayvancılar Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, hayvancılık sektöründe rant sağlayan insanların olduğunu vurgulayarak, “Üreticiden raflara gidene kadar herkes fiyat ekliyor. Canlı hayvan fiyatlarında artış yok. Aralık ayında 12 bin kuzu kesildi. Bu rakam son derece yeterli” dedi.

“DENETLEME YAPILMIYOR, HÜKÜMET BUNU DA BAŞARAMADI”

Etin, doğrudan üreticiden tüketiciye gitmesi için hükümet ile protokol imzaladıklarını, ama hükümetin bunu da başaramadığını söyleyen Naimoğulları, “Hem üretici, hem de tüketici mağdur. Serbest piyasa neden olarak gösterilerek, denetleme yapılmıyor” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE’DE HÜKÜMET FIRSATÇILARA KARŞI AĞIRLIĞINI ORTAYA KOYUYOR”

Hükümetin irade ortaya koyamadığını, Türkiye’nin bu konuda ciddi denetimleri olduğunu hatırlatan Mustafa Naimoğulları, “Türkiye’de hükümet fırsatçılara karşı ağırlığını ortaya koyuyor” diye konuştu.

“HAYVANCILIK SEKTÖRÜ BATIYOR”

Halkın fahiş et fiyatlarından dolayı et almak için Güney Kıbrıs’a yöneldiğine dikkat çeken Naimoğulları, “Başbakan Tufan Erhürman geçtiğimiz yıl, et fiyatlarını denetleyeceklerini açıkladı, ama denetim falan yok. Hayvancılık sektörü batıyor” dedi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
2
 
0
 
2
 
0
 
1
 
2
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
8 Şubat 2019, Cuma
Şemuel         - Mağusa
mısmıl fiyata sat benda rumdan almayım. lidl kıyma 22₺ isdersan alma

banner
banner
banner
banner
banner
banner

'Henüz' hissedilmeyen petrol krizi KKTC'yi tedirgin ediyor!
image Suudi Arabistan'ın petrol tesislerine yönelik saldırıların ardından, ülkenin petrol üretimini günlük 5,7 milyon varile düştü, bu durum petrol fiyatlarını vurdu. Petrol fiyatları son dört ayın en yükseğinden yüzde 15 d...
Tüketiciler Derneği'nden domates ithaline izin talebi
image Tüketiciler Derneği domates ithaline izin verilmesini talep etti.
İngiliz seyahat şirketi Thomas Cook battı
image 178 yıllık İngiliz seyahat şirketi Thomas Cook resmen battı.