Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EKONOMİ 12 Nisan 2019, Cuma 07:53
banner

İktisatbank Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu: "Cari açıktan daha ciddi bir sorun büyüyor; DTH"

İktisatbank Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu: Cari açıktan daha ciddi bir sorun büyüyor; DTHKKTC İktisat Bankası, 12 Nisan’a ilişkin piyasa analiz raporunu yayımladı.
Paylaş  
5
5
5
0

banner

İktisatbank’ın 12 Nisan’a ilişkin Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu şu şekilde:

TCMB’nin dün açıkladığı iki önemli veriyi büyük bir dikkatle inceledik 

Şubat ayında, cari işlemler dengesi, Ağustos, Eylül, Ekim ve Kasım aylarında verilen cari fazla ardından son üç aydır tekrar açık vermeye başladı. TCMB verilerine göre, Şubat ayında cari işlemler dengesi 0,7 milyar dolar açık verirken, yıllıklandırılmış cari açık 17 milyar dolar ile Şubat 2010’dan bu yana en düşük seviye geriledi.

Uzun bir süre, cari işlemler açığının ekonomik büyüklüğün %5 ve üzerine yükselmesini kırılganlık olarak görerek, cari açığa tabir caizse “öcü” gibi bakıyorduk. Netice itibarı, ile her ay düzenli bir şekilde ürettiğimizden fazla tüketerek açık vermemiz, iyimser karşılanacak bir durum değildi. Ağustos 2018’de yaşanan kur şoku ardından, cari açığın büyük bir sorun olmaktan Şubat verisi ile birlikte yavaş yavaş çıktığını görüyoruz.

Lakin, dün TCMB’nin açıkladığı haftalık para ve banka istatistikleri raporu, yurtiçi yerleşiklerin döviz tevdiat hesaplarında (DTH) 12 haftadır devam eden ve bazen de haftalık olarak 3-4 milyar dolar seviyesine varan artışı hızının, tüm zamanların zirvesine yakın seyretmeye devam ettiğini gösteriyor. Yerleşiklerin döviz aşkı, gerek belirsizliklere karşı gerekse de enflasyona karşı koruma aramak içgüdüsüyle dövizin güvenli liman olarak görülmesi, kanımca cari açıktan daha ciddi bir sorun arz etmeye başladı. Sistemdeki mevduatların yarısından fazlasının dövizde olmasını, ters para ikamesinin devam ettiği olarak yorumluyoruz. TL açısından iyi bir haber değil!

Bültenimiz yakından takip eden değerli okuyucularımız, USD/TL kuru ile ilgili analizlerimizde, uzun bir süredir 5,71 seviyesini ön plana çıkardığımız ve geçilmesi durumunda 5,84 seviyesinin önünün açılacağını anımsayacaktır.

İktisatbank Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu 12/04/2019 – Cuma


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Atakom'u gururlandıran ödül
image Ülkemizin büyük ve önemli işletmeleri arasında yer alan Atakom Ticaret LTD.'den büyük başarı...
İktisatbank Günlük Piyasa Analizi: "Coğrafyada bugün: İngiltere, Çin, Türkiye...
image KKTC İktisat Bankası, 18 Ekim'e ilişkin piyasa analiz raporunu yayımladı.
İktisatbank piyasa analiz raporu: "Sterlin; geniş kanatların boşlukta simsiya...
image KKTC İktisat Bankası, 17 Ekim’e ilişkin piyasa analiz raporunu yayımladı.