Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EKONOMİ 6 Mayıs 2019, Pazartesi 07:37
banner

"YSK'nın İstanbul kararı ve ABD-Çin ticaret görüşmeleri piyasayı hareketlendirecek"

YSK'nın İstanbul kararı ve ABD-Çin ticaret görüşmeleri piyasayı hareketlendirecekKKTC İktisat Bankası, günlük piyasa analiz raporunu yayımladı.
Paylaş  
4
3
4
0

İktisatbank’ın 6 Mayıs’a ilişkin Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu şu şekilde:

Haftaya ABD ile Çin arasında devam eden ve mutlu sonla biteceği tahmin edilen ticaret görüşmelerinde sürpriz bir gelişme ile başlıyoruz: ABD Başkanı Trump, Çin’e Cuma’ya kadar ticaret anlaşmazlıklarının gidermek için zaman tanıdı. Aksi takdirde gümrük vergilerini artırmakla tehdit etti. Trump’ın twitter hesabı üzerinde yaptığı dün akşamki çıkış, piyasalarda adeta soğuk duş etkisi yarattı.

Şangay borsası %6, ABD’nin vadeli borsalarını gösteren futures endeksleri %2’ye yakın ekside işlem görüyor. Trump’ın Çin ile ticaret müzakerelerinin “çok yavaş” ilerlediğini söyleyerek, Çin’den ithal 200 milyar dolar tutarındaki üründen alınan %10 gümrük vergisini Cuma günü %25’e yükselteceğini açıkladı. Trump buna ek olarak 325 milyar dolar tutarındaki ürüne de “kısa süre içinde” %25 gümrük vergisi getireceğini söyledi.

Trump’ın beklenmedik çıkışı ardından bu hafta Washington’u ziyaret edecek Çinli heyetin ziyareti iptal etmeyi değerlendirdiğini bildirdi. Belki dikkatlerden kaçmıştır ama, Kuzey Kore hafta sonu yeniden füze denemesi gerçekleştirdi. Kuzey Kore Lideri Kim, önce Rusya’da temaslarda bulundu ardından da füze denemesi geldi. Haliyle, bu gelişmelerde Çin’in bir haber olması beklenmemeli. Bu bağlamda, ticaret görüşmelerinin seyri yavaş ilerlese de, Çin’in Kuzey Kore konusundaki tavrı, konunun sadece ticaret savaşları ile ele alınmaması ve beraberinde jeopolitik faktörler ile birlikte değerlendirilmesi gerektiğini bizlere söylüyor.

Cuma günü açıklanan resmi enflasyon rakamları piyasalarda soru işaretlerinin yeniden artmasına neden oldu. İstanbul Ticaret Odası’nın açıkladığı perakende enflasyonunda Nisan’da gıdanın %3,25 artmasına karşın TÜİK’de gıda kaleminin %1,40 artması kafaları karıştırdı. Resmi enflasyon beklentilerin altında %19,50 seviyesine gerilerken, üretici enflasyonu ise yükseldi.

Tencere enflasyonu olarak gördüğümüz ve mutfakta yaşanan fiyatı değişimlerine ışık tutması için uzun bir süredir takip ettiğimiz “türlü yapma maliyeti” bir önceki aya göre sınırlı olarak gerilerken, bir yıl öncenin aynı dönemine göre %103 arttı.

İktisatbank Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu 06/05/2019 - Pazartesi


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

"Gerçek kişilerin 100 bin dolar üstü döviz alımlarına bir iş günü valör uygul...
image KKTC İktisat Bankası, 21 Mayıs'a ilişkin piyasa analiz raporunu yayımladı.
Capital Group YK Başkanı Arhun, yeni hükümetten beklentilerini açıkladı
image Tekin Arhun: “Hiç bir siyasi parti bir diğerine birşey ispat etmeye çalışmasın! Bencil davranıp kim ne kadar fazlasını elde ederim diye de uğraşmasın! Ülke daha fazla hükümetsiz kalmamalıdır. Ülke yangın yeri, sorunla...
İktisatbank Günlük Piyasa Analizi: "Hava bozuyor; ABD - İran gerginliği risk ...
image KKTC İktisat Bankası, 20 Mayıs'a ilişkin piyasa analiz raporunu yayımladı.