Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EKONOMİ 21 Haziran 2019, Cuma 06:50
banner

"Bekle ve göre geçen Türk Mali piyasalarında yeni pozisyon alma isteği zayıf"

Bekle ve göre geçen Türk Mali piyasalarında yeni pozisyon alma isteği zayıfKKTC İktisat Bankası 21 Haziran'a ilişkin piyasa analiz raporun yayımladı.
Paylaş  
6
6
6
0

İktisatbank’ın 21 Haziran’a ilişkin Piyasa Analiz ve Yorumu şu şekilde:

Avrupa Merkez Bankası ardından ABD Merkez Bankası FED’in de yumuşak bir görüntüye geçmesi, yakıtını adeta ucuz ve bol paradan alan küresel piyasaların yüzünü güldürdü.

İşin komik tarafı, ABD ve Avrupa’da parasal sıkılaştırma ve faiz artırımı olacağı beklentisiyle başladığımız ve adeta 2-3 faiz artırımının fiyatlanması ile devam eden yıl, aniden yerini parasal gevşeme ve faiz indirime terk etti.

Her ne kadar ABD ekonomisine yönelik açıklanan makroekonomik veriler, ekonomik aktivitenin yolunda olduğuna işaret etse de, FED proaktif davranarak, ticaret savaşlarının küresel büyüme üzerinde baskı kuracağını ve bunun da ister istemez ABD ekonomisini yavaşlatacağı hatta resesyona sokacağı beklentisi ile politika tonunu değiştirdi.

FED’in elbette parasal sıkılaştırmaya gitmeyeceği, faiz oranlarını indireceği beklentisi, gelişmekte olan ülke para birimleri için büyük bir fırsat olarak görülüyor. Likidite koşullarının esnek seyretmesi, büyüme için sıcak para ve krediye ihtiyaç duyan gelişmekte olan ülkeler açısından önemli bir gelişme. Önde gelen merkez bankalarının rota değiştirmesini bu minvalde iyi okumak gerekiyor.

İktisatbank Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu 21 Haziran 2019 - Cuma


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Sterlin son 24 günün en yüksek seviyelerinde
image Sterlin, Euro ve Dolar, haftanın son işlem gününü yüksek seviyelerde kapattı. Sterlin son 24 günün en yüksek seviyesinde seyrederken, Euro ve Dolar 11 Eylül'den itibaren en yüksek bantta haftayı kapattı.
Güney Kıbrıs'ta sanayi üretimi, yüzde 1,8 arttı  
image Güney Kıbrıs’ta sanayi üretimi, Haziran 2018 dönemine kıyasla, Haziran 2019 döneminde yüzde 1,8 artış gösterdi.
Oktay: "Protokol çerçevesinde mali kaynak KKTC hesabına yatırıldı"
image Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, KKTC ile Türkiye arasında imzalanan Mali İşbirliği protokolü çerçevesinde mali kaynağın KKTC'ye aktarıldığını duyurdu.