Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> EKONOMİ 26 Ağustos 2019, Pazartesi 11:01
banner

Ortaokul öğrencisinin kitap masrafı ortalama 2 bin TL!

Ortaokul öğrencisinin kitap masrafı ortalama 2 bin TL!Kıbrıs Postası'na ulaşan bir veli, Gazimağusa Maarif Koleji'nde sekizinci sınıfa giden çocuğunun kitap masrafının, 4 kitap eksik olduğu halde, toplamda bin 200 TL civarına ulaştığını, 4 kitabın da eklenmesiyle ortalama 2 bin TL'ye ulaşacağını ifade ederek, konuyla ilgili Eğitim Bakanlığı'nı aradığını ve "döviz yüksek" yanıtını aldığını ifade etti.
Paylaş  
22
20
21
0

Kıbrıs Postası – Ertuğrul Senova

Yeni eğitim ve öğretim yılının başlamasına 1 aydan az bir süre kala, okullarla ilgili sorunlar ve eksiklikler ortaya çıkmaya başladı.

Sendikalar, öğretmen eksikliğinden yakınırken, okul idareleriyse sınıf ve benzeri eksiklerin giderilmesi için çağrılar gerçekleştiriyor.

Fakat sorunlar, bunlarla bitmek bilmiyor.

Asgari ücretle geçinen veliler, okul kayıt ücreti ve üniforma ücretlerinden dert yanarken, bir darbe de kitap fiyatlarından gelecek gibi görünüyor.

8 KİTAP İÇİN BİN TL’NİN ÜZERİNDE FİYAT

Kıbrıs Postası’na ulaşan bir veli, toplamda 8 kitap için bin 200 TL civarı ödeme yaptığını ifade etti.

Gazimağusa Türk Maarif Koleji’nde sekizinci sınıfa giden bir öğrencinin velisi, çocuğunun eksiklerini tamamlamak için kırtasiyeye gittiğini, 4 kitap eksik olmak üzere toplamda bin TL’nin üzerinde para ödediğini ifade etti.

“YA DEVLET ÖDESİN YA DA FOTOKOPİSİNİ DAĞITSIN…”

4 kitabın da eklenmesiyle, bu fiyatın 2 bin TL’ye ulaşacağını söyleyen veli, “Evet, çocuğumun okuduğu okul bir kolej fakat devlet okulu. Bunlar çok fahiş fiyatlar. Ya bunu devlet ödesin, ya fotokopisini dağıtsın ya da bir çözüm bulsun” dedi.

“BAKANLIKTAN ‘DÖVİZ YÜKSEK’ YANITINI ALDIM”

Konuyla ilgili Eğitim Bakanlığı’ndan yetkililere ulaştığını söyleyen aynı veli, sorununu ilettiğinde, yetkililerden “Döviz yüksek” yanıtını aldığını da iddia etti.

“DİĞER VELİLER DE AYNI DURUMDA”

Diğer velilerin de aynı durumdan muzdarip olduklarını ve kolejde iki çocuk okutan bir ailenin, 4 bin TL’yi gözden çıkarmak zorunda kalacağını belirten veli, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nı harekete geçmeye davet etti.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
2
 
3
 
1
 
3
 
1
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

Türkiye ile protokolde son evrak bugün Ankara'da olacak... "Bütçe hayal ürünü...
image Türkiye ile protokolde son evrak bugün Ankara’da olacak...
2020 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı komite görüşmeleri yarın başlıyor
image 2020 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı komite görüşmeleri yarın başlıyor: Bütçe 8 milyar 814 milyon TL olarak öngörüldü...
Küresel piyasalarda 'bekle ve gör' dönemi
image Analistler, küresel ekonomide resesyon ihtimaline karşın politika yapıcıların neredeyse bütün araçlarını uygulamaya koyduğunu, gelecek dönemde "bekle ve gör" politikası izlenmesinin olası olduğunu belirtti.