Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> ADLİ HABERLER 3 Ağustos 2018, Cuma 07:47
banner

Gizli soruşturmada polis subayının usulsüzlükleri gün yüzüne çıktı

Gizli soruşturmada polis subayının usulsüzlükleri gün yüzüne çıktıRüşvet, Resmi evrak sahteleme ve Sahtelenmiş resmi evrakı tedavüle sürmekle suçlanan Polis Başmüfettişi Ali Savaş Altan hakkında tutukluluk süresi temin edildi, bağlantılı bir olayda polise yalan beyanda bulunan Mehmet Çocuk ise mahkemeye çıkarılıp teminata bağlandı.
Paylaş  
21
10
19
2

Kıbrıs Postası - Nadire Bahadi

Polis Başmüfettişi Ali Savaş Altan aleyhinde “Rüşvet”, “Resmi evrak sahteleme” ve “Sahtelenmiş resmi evrakı tedavüle sürme” suçlamaları ile ilgili 4 gün tutukluluk süresi temin edildi. Aleyhinde yürütülen soruşturma nedeni ile önceki gün tutuklanarak Demirhan Polis Karakolu’na götürülen Altan, tutuklu bulunduğu sırada rahatsızlanarak Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne kaldırılırken, dün Kroner Servis’te yeniden kötüleşen Altan anjiyoya alındı. Tutukluluk talebi Başmüfettiş Altan’ın gıyabında yapılarak mahkeme polis subayının 4 gün tutuklu kalmasına emir verdi. Ali Savaş Altan’ın 2016- 2017 yılları arasında Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amiri olarak görev yaptığı süre içerisinde polis tarafından aranan ve hakkında tutuklama kararı bulunan Erkut Hafız hakkındaki “Evrak sahteleme”, “Sahte evrakı tedavüle sürme” ve “ Sahtekarlıkla para temini” suç dosyasını ve başkalarına ait benzeri bazı suç dosyalarını resmi evrakta sahtekarlık yaparak kapattığı ve karşılığında rüşvet aldığı iddia ediliyor. Altan ayrıca yine bir başka meselede hakkında suç dosyası bulunan ve bu soruşturma kapsamında aranan bir şahsın dosyasının kapatılması için 4 tanık ifadesini olayın aksine değiştirerek resmi evrakı sahtelemekle ve tanıkların ifadelerinin mahkemeye sunulmadan dosyanın kapatılmasını sağlamakla suçlanıyor. Altan’ın soruşturma nedeni ile geçici olarak görevinden alındığı öğrenildi. Polis Başmüfettişi Ali Savaş Altan ile birlikte hakkında tutuklama kararı bulunan ve aranan bazı şahıslar olduğu öğrenilirken, olayın soruşturmasını yürüten Özel Soruşturma Ekibi’nin başında bulunan Lefkoşa Polis Müdür Yardımcısı Ahmet Soyalan adaletin tecelli etmesine engel olmaması için aranan şahısların isimlerini mahkemedeki ifadesi sırasında açıklamadı. Ali Savaş Altan hakkında yürütülen soruşturma kapsamında tespit edilen bir dosya kapatma meselesi ile ilgili ülkenin tanınmış rallicisi Mehmet Çocuk’ta tutuklandı. Dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde “Polise yalan ifade verme” suçlaması ile yargıç karşısına çıkarılan ve hakkında teminat talep edilen zanlı Çocuk, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

ALTAN ANJİYOYA ALINDI

Ülke gündeminde bomba etkisi yaratan olayın zanlısı Başmüfettiş Ali Savaş Altan’ın dün gün boyu mahkemeye çıkarılması beklendi. Kalp rahatsızlığı nedeni ile hastanede tedavi altında olan Altan’ın mahkemeye getirilmesi ile ilgili olarak polis, başsavcılık ve mahkeme arasında yoğun görüşmeler olduğu gözlemlenirken, doktorun Altan’ın sağlık durumunun el verişli olmaması nedeni ile Altan’ın mahkemeye çıkarılmasına müsaade etmediği öğrenildi. Tutukluluk talebinin Altan’ın gıyabında yapılmasını mahkemenin kabul etmediği öğrenilirken, Altan’ın öğle saatlerinde anjiyoya alındığı haberi geldi. Yargıç Cenkay İnan’ın huzuruna çıkan olayın soruşturmasını yürüten Lefkoşa Polis Müdür Yardımcısı Ahmet Soyalan ilk olarak tutukluluk talebinin Ali Savaş Altan’ın gıyabında olmasını talep etti. Aleyhindeki soruşturma nedeni ile görevinden geçici olarak uzaklaştırılan ve tutuklanan Ali Savaş Altan’ın Demirhan Polis Karakolu’nda tutuklu bulunduğu sırada rahatsızlandığını belirten Soyalan, Altan’ın Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne kaldırıldığını belirtti. Kalp ağrısı ve sol kolunda uyuşukluk olduğu gerekçesi ile Kroner Servis’te müşahede altına alınan Altan’ın yeniden rahatsızlandığının bildirildiğini söyleyen Soyalan, Altan’ın anjiyo olduğunu ve temin edilen doktor raporunda 4 gün müşahede altında tutulması gerektiğinin bildirildiğini açıkladı. Doktor raporunu mahkemeye sunan Soyalan, Altan’ın gıyabında tutukluluk süresi talep etti.

SUÇ DOSYASI KAPATIP RÜŞVET ALDIĞI İDDİA EDİLİYOR

Lefkoşa Polis Müdür Yardımcısı Ahmet Soyalan, 2 Nisan 2018 tarihinde PGM kanalı ile gelen bir raporda Ali Savaş Altan ile ilgili olarak birçok iddiaların olduğunu açıkladı. Bu iddia ışığında başlatılan ve halen devam eden soruşturmada Altan’ın 2016- 2017 yılları arasında Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amiri olarak görev yaptığı sürede 2009 yılında hakkında evrak sahteleme, tedavüle sürme ve sahtekarlıkla para temini suçlarından soruşturma yapılan ve hakkında tutuklama emri olan Erkut Hafız isimli şahsın 2017 yılı Ağustos ayında yurt dışından ülkeye geri döndüğü ve tutuklanmadığının tespit edildiğini anlattı. Yürütülen soruşturmada Erkut Hafız’ın 2009 yılından beri yurt dışında olduğunun ve Ali Savaş Altan’ın ise söz konusu şahıs ile irtibat içinde olduğunun tespit edildiğini belirten Soyalan, Altan’ın Hafız hakkındaki dosyayı usulsüz olarak kapattığının, Hafız’a da bu yönde beyanlarının olduğunun Erkut Hafız’ın 3 Ağustos 2017 tarihinde ülkeye geldiğinin ancak tutuklanmadığının tespit edildiğini belirtti. Soyalan yine yürütülen soruşturmada Altan’ın Erkut Hafız’ın şikayetçilere 10 bin Stg vermesini sağladığını ve dosyanın usulsüz olarak kapatıldığını, Hafız’ın ise bunun karşılığında Altan’a İngiltere’den rüşvet olarak araba getirdiğinin tespit edildiğini söyledi. Zanlı Altan’ın yine benzer suçlarının olduğunun tespit edildiğini söyleyen Soyalan ancak yürütülen soruşturma kapsamında aranan şahısların olduğunu ve adaletin tecelli etmesine engel olmamak için şahıslarının isimlerini söylemek istemediğini kaydetti.

YALANCI TANIK YARATILDI

Polis Başmüfettişi Altan hakkındaki suçlamalar ile ilgili soruşturma gereği isim vermeden bilgi veren Lefkoşa Polis Müdür Yardımcısı Ahmet Soyalan, Altan’ın aranan bir şahsın suç dosyasına müdahale ederek 4 tanık ifadesinin olayın aksi halinde değiştirilip resmi evrakın sahtelendiğini bu tanık ifadeleri sayesinde dosyanın kapatılmasının sağlandığının tespit edildiğini açıkladı. Soyalan, sanığın tutuklanmadan önce söz konusu tanığa 4 kez müdahale ettiğinin de bilgilerinde olduklarını belirtti. Soyalan Altan’ın rüşvet olarak verildiği tespit edilen aracın emare olarak alındığını açıkladı.

RALLİCİ’DE TUTUKLANDI

Ali Savaş Altan hakkında yürütülen soruşturma kapsamında ülkede tanınmış rallici Mehmet Çocuk’da tutuklandı. Dün mahkemeye çıkarılan Çocuk hakkında mahkemede ifade veren polis memuru Mustafa Mahan, zanlının 4 Nisan 2016 ile 14 Nisan 2016 tarihleri arasında Ali Savaş Altan’ın suç dosyasını kapattığı tespit edilen Ç.M’nun hakkındaki evrak sahteleme, sahte evrakı tedavüle sürme ve sahtekarlıkla para temini dosyası içinde ifadesinde Cuma Demirkapı’nın hiç çalışmadığı halde Çocuk Metal’de çalıştığı yönünde yazılı ifade vererek suçun aydınlatılmasını önlediğini açıkladı. Zanlı Çocuk hakkında yürütülen soruşturmanın tamamlandığını belirten Mahan teminat talebinde bulundu. Mahkeme zanlı Çocuk’un yurt dışına çıkışını yasaklayarak, kimlik pasaport ve seyahat belgelerine el konulmasına ayrıca KKTC vatandaşı 2 kefilin 40 bin TL teminat yatırmasına emir verdi. Teminat şartlarını yerine getiren zanlı tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
1
 
1
 
5
 
0
 
2
 
1
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
2
ONAY BEKLEYENLER
0
3 Ağustos 2018, Cuma
Remzi Ünal         - Mağusa
Buzdağının görünen ucu...

3 Ağustos 2018, Cuma
Ali Murat Çevik         - Lefkoşa
Bu ilk değil maalesef...

https://youtu.be/b8Q9QXWGwEQ

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Üzerindeki uyuşturucuyu polis binası avlusuna attı, yakalandı
image Mağusa Polis Müdürlüğü'ne bağlı trafik ekipleri tarafından müdürlük binasına getirildiği sırada tasarrufundaki 16 gr sentetik cannabinoid türü uyuşturucu maddeyi müdürlük binası bahçesine attığı sırada yakalanan Dilek...
Taşkent'te ölü bulunan Walshak Augustine'ın zanlıları mahkemeye çıkarıldı: 3 ...
image Haspolat - Taşkent Anayolu üzerindeki TMT Anı ormanına dönülen yol girişinde ölü olarak bulunan  Walshak Augustine Ngok'un zanlıları, bugün mahkemeye çıkarıldı. 12 zanlıdan 3'ü suçu kabullendi.
Sınırları alt üst eden Türk tutuklandı
image Deport edilmek istendiği sırada kaçan Mehmet Karaburç, bir çok sınır ihlalı yaptıktan sonra tutuklanarak mahkemeye çıkarıldı.