Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 10 Ağustos 2018, Cuma 11:12
banner

Apostolos Andreas Manastırı'nın 2. ve 3.aşamaları için ihale

Apostolos Andreas Manastırı'nın 2. ve 3.aşamaları için ihale“Aşşa” (Paşaköy) ve “Afanya” (Gaziköy) köylerinde bulunan kiliselerin bakım-onarım çalışmalarına Eylül ayı içerisinde başlanması bekleniyor.
Paylaş  
5
2
5
0

Fileleftheros gazetesi ve diğer gazeteler,  Kültürel Miras Teknik Komitesi’nin Rum Eş Başkanı Takis Hacidimitriu’nun, Rum Haber Ajansı’na (KİPE), konu hakkında yapmış olduğu açıklamalara yer verdiler. 

Habere göre Hacıdimitriu, “Aşşa’”da (Paşaköy) bulunan “Panayias” Kilisesi ve “Afanya’”da ki (Gaziköy) “Ay.Artemonas” Kilisesi’ndeki bakım-onarım çalışmalarının Eylül ayı içerisinde başlamasının beklendiğini ifade etti. 

Hacıdimitiriu açıklamasında Apostolos Andreas Manastırı’nın restorasyon çalışmalarının 2. ve 3.aşamaları için ihalelere yakında çıkılacağını da belirtti.  

Paşaköy ve Gaziköy’deki kiliselerin bakım-onarım çalışmalarına ilişkin ihalelerin onaylandığını belirten Hacıdimitriu, bunların, eski ve önemli kiliseler olduğuna da dikkati çekti. 

Hacıdimitriu, çalışmalar için AB’den,  “Panayia” Kilisesi için 200 bin Euro, “Ay.Artemonas” Kilisesi için ise 270-280 bin Euro finanse edileceğini söyledi.

Bu tür çalışmaların tamamlanması için rutin olarak 8-10 aya gereksinim olduğunu söyleyen

Hacıdimitriu, Apostolos Andreas Manastırı’nın 2.ve 3. Aşamalarına ilişkin olarak ise, bunların, ortaçağa ait şapel, yan binaların desteklenmesi ve çevresel alanın düzenlenmesiyle ilgili olduğunu belirtti.  

Öte yandan Politis gazetesi, “Aşşa” (Paşaköy) bölgesindeki “Panayias” Kilisesi ve “Afanya’”ya bağlı Ornithi (Ekmekçiler) bölgesindeki “Ay. Artemonas” Kilisesi’ndeki bakım çalışmalarının Eylül ayında başlaması için her şeyin hazır olduğunu yazdı. 

Gazete elde ettiği bilgilere dayanarak beklenmedik bir şey olmaması durumunda çalışmaların Eylül ayında başlayacağını, Kültürel Miras Teknik Komitesi’nin ise, son prosedürel düzenlemelerin çözümlenmesi için Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis ile sürekli temas halinde olduğunu da belirtti. 


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kültürel Miras Teknik Komitesi Girne Kalesi'ni ziyaret etti
image İki Toplumlu Kültürel Miras Teknik Komitesi üyelerinin Girne Kalesi’ndeki ikonların muhafaza edildiği alana yaptıkları ziyaret Rum basınında yankı bulmaya devam ediyor.
Yakovidis: "Haklarımızdan şüphe duymuyoruz..."
image Güney Kıbrıs’ın BM’deki eski Daimi Temsilcisi olan, aynı zamanda BM (1973-1982) konferansında Güney Kıbrıs heyetinin başkanı olarak deniz hukukuna ilişkin yasayı imzalayan Büyükelçi Andreas Yakovidis, Fileleftheros ga...
Anastasiadis: "Önümüzdeki günlerde BM'nin Kıbrıs sorununda yeni çabasına şahi...
image “Kıbrıs Cumhuriyeti” Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, “Önümüzdeki günlerde BM’nin Kıbrıs sorununda yeni bir çabasına şahit olacağız” dedi.