Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 14 Ağustos 2018, Salı 15:00
banner

"Kıbrıs Cumhuriyeti'nin ikinci resmi dili, diğer yabancı dillere indirgendi"

Kıbrıs Cumhuriyeti'nin ikinci resmi dili, diğer yabancı dillere indirgendiRum orta dereceli okullarında 2003’te başlayan Türkçe öğretiminin zaman içerisinde azaldığı ve 12 Türkçe öğretmeninden yalnız 7 kadrolu öğretmen kaldığı bildirildi.
Paylaş  
16
13
16
1

Politis “Türkçe Yok” başlıklı haberinde, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, ikinci yabancı dili olan Türkçe’ye, İngilizce hariç, müfredatta ders saatleri oldukça azaltılan diğer bütün yabancı dillerle aynı muamelede bulunduğuna işaret etti.

Rum Eğitim Bakanlığı’nın ortaokullarda Türkçe eğitimi için istihdam ettiği 12 öğretmenden bir kısmının işi bıraktığını, bir kısmının da başka alanlarda yüksek lisans yapma düşüncesinde olduğunu yazan gazete Türkçe’nin, seçmeli dil olarak müfredata girdiği 2003’te Rum öğrencilerin büyük bölümü tarafından tercih edilmediğini belirtti.

Habere göre, Türkçe, üniversitelere girişte yardımcı olmadığı gibi, Kıbrıs Üniversitesi Türk Dili bölümünün bile sıfırdan başlanması gerektiği mantığıyla Türkçe’nin bölüme giriş dili olmasını istemedi. 
Gazete “Kıbrıs Türk ‘hükümeti’ işgal bölgelerindeki orta eğitim kurumlarında Yunanca öğretimini güçlendirirken, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ikinci resmî dilinin sadece diğer yabancı dillere indirgendiği anlamına geliyor” ifadesini kullandı.

Habere göre, Rum Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (OELMEK) Başkanı Yannos Sokratus, bu meselenin kökünün son üç yıldır uygulanmakta olan yeni müfredat programı ve liselerdeki yeni yapıya dayandığını belirterek, “Avrupa politikalarına uygun yabancı dil politikası yok” dedi ve “özellikle Türkçe meselesinde siyasi boyut da var” vurgusunu yaptı. Sokratus, bu meselenin Rum Eğitim Bakanlığı ile öğretmenler arasında devam etmekte olan müzakereye dahil edilip edilmediği sorusuna da olumsuz cevap verdi.
Gazete haberinin, “Türkçe Çözüm Paketiyle” başlıklı bölümünde, Rum Yönetimi’nin 4 yıl önce, bugün uygulamakta olduğu müfredat şekillendirilirken Türkçe dil öğretimini Kıbrıs sorununun çözüm çabalarına bağlandığını belirterek, özetle şunları aktardı:

“Hükümet tarafı Türkçe derslerin kapsamlı çözüm paketinin parçası olacağına kesin gözüyle baksa da bu güven yaratıcı önlemin çözümden önce uygulanması yönünde herhangi bir hareket olmadı. Bu yaklaşımın Eroğlu döneminde bir mantığı varsaydı da dersin takviyesine dair hiçbir görüşme olmadı, gelişmelerin olumlu olduğu Mustafa Akıncı ile müzakerelerdeki döneminde bile.”

banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
3
 
0
 
1
 
3
 
3
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
14 Ağustos 2018, Salı
GOKCE KAVAK         - İzmir, Türkiye
Birleşik Krallık 🇬🇧'ta Kıbrıs Cumhuriyeti 🇨🇾 vatandaşlı Türkçe bilen Kıbrıslı Rum Britanyalı vatandaşları ile Birleşik Krallık 🇬🇧'ta samimi arkadaşlıklar kurdum bir Türkiye 🇹🇷'den Türk vatandaşı olarak. Çok seviyorum hem Birleşik Krallık 🇬🇧'ı hem de Kıbrıs Cumhuriyeti 🇨🇾'ni ve bence 12 Türkçe Öğretmeni'ne karşı 7 Türkçe Öğretmeni, Kıbrıslı Türkler, Kıbrıs Cumhuriyeti 🇨🇾 nüfusuna dahil edilmeden önce, yine iyi bir sayı ama hem önce hem sonra bu öğretmen kadrolarının Kıbrıs Rum Yönetimi 🇨🇾 tarafından yavaşça yapılandırılarak artırılması gerekiyor ve Kıbrıs Türkleri gelince Kıbrıs Cumhuriyeti 🇨🇾 Hükümeti olarak daha da hızlandırılması gerekiyor, Türkçe Öğretmen kadrosu ülkede.

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

İnsansı robot Sophia, Güney Kıbrıs'a geliyor
image Dünyanın vatandaşlık alan ilk insansı robotu Sophia'nın, bir festival kapsamında Güney Kıbrıs'a geleceği belirtildi.
2 kadını öldüren Rum Subayı'nın "seri katil" olarak tanımlanması Rum ordusund...
image Filipinli 2 kadını boğarak öldürdükten sonra maden ocağına attığını itiraf eden Rum Milli Muhafız Ordusu (RMMO) teğmeni Nikos Metaksas’ın seri katil olarak tanımlanması RMMO içerisinde huzursuzluk yarattı.
Güney Kıbrıs'ta mayın döşenmiş olabileceği şüphesi taşıyan 18 bölge tespit ed...
image Kıbrıs'ta, mayın döşenmiş olabileceği şüphesi taşıyan 9'u Güney Kıbrıs, 9'u ise KKTC'de olmak üzere toplam 18 bölgenin tespit edildiği belirtildi.