Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 12 Eylül 2018, Çarşamba 13:12
banner

"Ayios Memnonas" bölgesinin eski Rum sakinleri Derinya'daki istimlaklardan şikayetçi

Ayios Memnonas bölgesinin eski Rum sakinleri Derinya'daki istimlaklardan şikayetçiHarika bölgesinin (Ayios Memnonas-Ayyos Memnon) yaklaşık 180 eski Rum sakininin, Derinya-aşağı Derinya-Ayyos Memnon yolundaki genişletme ve yenileme çalışmaları çerçevesinde istimlâk edilecek arazilerinin bir kısmını kaybedecek olmaları nedeniyle şikayetçi oldukları bildirildi.
Paylaş  
4
1
5
0

Fileleftheros gazetesi, Ayyos Memnon bölgesine inşa edildiği iddia edilen “devasa” akaryakıt istasyonu ile çok katlı mağazayla ilgili önceki gün çıkan haberlerin akabinde, bölgede malı olan Rumların şikayetçi olduklarını yazdı.

Gazete, sözde “Ayyos Memnon Muhtarı” Hristoforos Ellinas’ın, Rum Hükümeti’nin kısa bir süre sonra, istimlaklarden etkilenecek olan Rumlara mektup göndererek, konuyla ilgili detaylı açıklama ve Rum Yönetimi tarafından kendilerine verilecek tazminatlarla ilgili bilgilendirme yapacağını teyit ettiğini kaydetti.

Rum Tapu Dairesi tarafından biçilen istimlak bedelinin, yerinde değerlendirme usulüyle değil, Rum Tapu Dairesi’nin elindeki 1974 yılı öncesi haritalara göre biçildiğini belirten Ellinas, KKTC Tapu Dairesi’nin haritalarının kullanılmadığını ifade etti.

Habere göre Ellinas, Ayyos Memnon’un eski Rum sakinlerine ait arazilerin değerinin, Derinya bölgesindeki taşınmazların değerine göre belirlendiğini de söyledi.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Mısırlı balıkçıların KKTC'de tutuklanması konusunda Rum Yönetimi'nden girişim
image KKTC karasularını ihlal eden Mısırlı 5 balıkçının tutuklanmasıyla ilgili Rum Yönetimi tarafından BM nezdinde girişim yapıldığı bildirildi.
Hristodulidisi çözüm sürecine ilişkin hazırlığın çok iyi yapılması gerektiğin...
image Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Kıbrıs sorununun çözüm sürecine ilişkin hazırlığın çok iyi yapılması gerektiğini yineledi.
Neofitu olumlu konjonktürün diyaloğun başlamasını dahi istemeyen Türkiye'nin ...
image DİSİ Başkanı Averof Neofitu, bugünkü jeopolitik konjonktürün, Kıbrıs sorununun çözümü için uygun bir zemin oluşturduğunu; ancak bu olumlu konjonktürün, diyaloğun başlamasını dahi istemeyen Türkiye’nin reddine takılaca...