Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 21 Ekim 2018, Pazar 12:40
banner

Rum Savunma Bakanı Fransa'ya gidiyor

Rum Savunma Bakanı Fransa'ya gidiyorRum Savunma Bakanı Savvas Angelidis'in, temaslarda bulunmak amacıyla, yarın Fransa'ya gideceği belirtildi.
Paylaş  
10
11
10
0

Kathimerini gazetesi “Lefkoşa’da Fransız Askeri Paketi” başlıklı haberinde, Güney Kıbrıs ile Fransa’nın enerji, terör gibi diğer bölgesel konularda, bölgedeki yoğun çalışmalar aracılığıyla, işbirliklerini tüm düzeylerde önemli ölçüde geliştirdiğini yazdı.

Politik kısımda, iki ülke arasında hakim olan mükemmel ortama, belirli faaliyetler ve anlaşmalarla, iki ülkenin askeri işbirliğinin desteklenmesinin, de ekleneceğini yazan gazete, Rum Savunma Bakanı Savvas Angelidis’in, yarın Paris’e yapacağı ziyaretin, iki ülke arasındaki askeri işbirliğinde yeni bir başlık açacağını belirtti.

Yeni anlaşma çerçevesinin, Güney Kıbrıs’ın tek yanlı ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölgesi içerisindeki, enerji planlamalarında, Total şirketi aracılığıyla, Fransa’nın dominant konuma sahip olduğu, enerji alanında, Güney Kıbrıs için hassas olan bir dönemde geleceğine dikkati çeken gazete, Fransa’nın söz konusu anlaşma ile bölgedeki varlığını önemli ölçüde yükselteceğini de belirtti. 

ANGELİDİS-PARLY GÖRÜŞMESİ 

Habere göre, Rum Savunma Bakanı Savvas Angelidis ile Fransız mevkidaşı Florence Parly arasında yarın gerçekleştirilecek görüşmede AB aracılığıyla savunma işbirliğinin genel hatları ortaya konulacak.

Elde ettiği bilgilere dayanarak Rum Yönetimi’nin, bölgede faaliyet gösteren askeri birlikleri konusunda Fransa’ya katkıda bulunmaya ayrıca Güney Kıbrıs toprakları üzerinde kolaylıklar sağlamaya hazır olduğunu yazan gazete, yine aynı bilgilere atıfta bulunarak iki ülke Savunma Bakanlarının, RMMO alt yapıları aracılığıyla Fransa’ya destek verilmesi konusuna vurgu yapacaklarını belirtti.

Habere göre Angelidis ve Parly ayrıca “İkili işbirliği” çerçevesinde, Güney Kıbrıs deniz altyapılarının kullanımı ve değerlendirilmesi konusunu da ele alacak. 

Gazete, anlaşmayla birlikte Fransa’nın gemi ve savaş uçakları dışında, Baf’taki “Andreas Papandreu” hava üssü üzerinde durarak RMMO alt yapılarına ulaşacağını yazdı. 

Gazete tatbikat ve eğitim alanlarında da işbirliğinin öngörüldüğünü belirtti. 


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

BM Barış Gücü karar taslağını "iyileştirme" çabalarında zorluklar
image BM Güvenlik Konseyi'ndeki, BM Barış Gücü ile ilgili nihai karar metninin şekillenmesine dönük istişareler ve BM’deki Rum Daimi Temsilciliği’nin, karar metnindeki iki ifadeyi değiştirtmek,  karar taslağının söyleminde ...
Güney'de okuyan Rum ve yabancı öğrenciler KKTC'den ev kiralıyor
image Rum tarafındaki "Üniversite Öğrenci Birlikleri Federasyonu"nun (POFEN) Başkanı Andonia Fraku, Lefkoşa'nın Rum kesimindeki üniversitelerde okuyan ancak ev sahipleri tarafından talep edilen fahiş kira bedellerini ödeyem...
Çavuşoğlu'nun açıklamalarına Rum Hükümet Sözcüsü'nden yalanlama
image Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in Crans Montana'daki görüşmeler sırasında “kendisine göre en iyi çözümün iki devletli çözüm olduğunu” söylediği şeklinde dün yapt...