Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 11 Ocak 2019, Cuma 10:32
banner

"Kıbrıs sorunu Avrupa'nın sorunudur, Kıbrıslılar sırtlarını 440 milyon Avrupalıya dayayabilir"

Kıbrıs sorunu Avrupa'nın sorunudur, Kıbrıslılar sırtlarını 440 milyon Avrupalıya dayayabilirAvrupa Halk Partisi’nin, önümüzdeki yıl Jean Claude Juncker’den boşalacak Avrupa Komisyonu Başkanlığı’na aday gösterdiği Malfred Weber, seçim kampanyası için dün Güney Kıbrıs’a gitti, Kıbrıs sorunu ve Türkiye’nin AB üyeliğiyle ilgili mesajlar verdi.
Paylaş  
6
4
5
1

Fileleftheros’un “Kıbrıs Sorunu Avrupa’nın Sorunu… Manfred Weber Türkiye’nin Üyelik Sürecine Tamamen Karşı” başlıklı haberine göre dün Weber, seçim kampanyası çerçevesinde dün Güney Kıbrıs’a gitti ve DİSİ genel merkezinde parti başkanı Averof Neofitu ile görüştü.

Görüşme sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında, Türkiye’nin AB üyelik sürecini “olmayacak bir şey” diye niteleyen Weber “Türkiye AB’ye tam üye olarak girmemeli” dedi. Türkiye için “imtiyazlı ortaklık” önerdi, bunu da “Kıbrıs sorunundaki gelişmelerin belirleyeceğini” öne sürdü.

Manfred Weber Kıbrıs sorununun Avrupa’nın sorunu olduğu iddiasında bulunarak “Net olacağım. Bu sorunda hepimiz Kıbrıslıyız. Kıbrıslılar sırtlarını, AB’nin geriye kalanının desteğine dayayabilirler. Ada’da artık herhangi bir garanti rejiminin ve yabancı askerin olmayacağı, bağımsız bir Kıbrıs Cumhuriyeti’ne ihtiyacımız var. Ortak hedefimiz budur” dedi.

Neofitu ise (dün) akşam saatlerinde gerçekleşmesi söz konusu olan yemeğe Kıbrıs Türk siyasi partilerinden temsilcilerin de katılacağına dikkat çekerek “onların da AB’ye tam üye yeniden birleşmiş bir Kıbrıs’ın sürekli güvenli olacağını ve herhangi  bir yabancı garanti veya yabancı askere gerek olmayacağını hissetmelerini dilerim” dedi.

Weber’in adaylığını desteklemelerinin tesadüf olmadığını da söyleyen Neofitu, Avrupa Halk Partili Alman adayı “vizyonu ve net tezleri olan Avrupalı politikacı” diye niteledi.

Politis haberi; “Kıbrıs Manfred Weber İçin Seçim Kampanyası Başlangıcı… M. Weber Ortak Hedefin, Garanti Rejimi ve Yabancı Askerin Olmadığı Bağımsız Bir Kıbrıs Olduğunu Söyledi”  başlığıyla aktardı.

Alithia haberi “Manfred Weber: Hepimiz Kıbrıslıyız” ve “Ortak Hedef Garantiler ve Yabancı Asker Olmayan Bir Kıbrıs” başlığıyla aktardı.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
1
 
3
 
1
 
2
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
11 Ocak 2019, Cuma
Gıbrız Türkü         - Şeherin Kuzeyi
Sorun Avrupanın sorunu, beni ilgilendirmez!

banner
banner
banner
banner
banner
banner

Güney Kıbrıs'ta 2018 yılında rekor bira tüketimi gözlendi
image Rum İstatistik Dairesi tarafından yayımlanan verilere göre, Güney Kıbrıs’ta 2018 yılında bira tüketimi 41 milyon litreye ulaştı ve 2002 yılından bu yana bira tüketiminde rekor kırıldı.
Kötü hava koşulları Güney'i de vurdu
image Bölgede etkili olan aşırı yağış ve şiddetli rüzgarların Güney Kıbrıs’ta zarara ve olumsuzluklara yol açtığı haber verildi.
AKEL'den Karapaşaoğlu'na destek
image Seferberlik görevi çağrısına, vicdanî ret gerekçesiyle uymayan ve bu nedenle çıkarıldığı mahkeme tarafından kesilen para cezasını da ödemediği için 20 gün hapis cezası alan Halil Karapaşaoğlu’na AKEL’den destek geldi.