Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 11 Şubat 2019, Pazartesi 10:58

Larnaka'daki Ay Therapon/Turabi yer altı mezarı vitrine çıkarılıyor

Larnaka'daki Ay Therapon/Turabi yer altı mezarı vitrine çıkarılıyorLarnaka’da, Türabi Tekkesi’nin de bulunduğu antik mezarlık alanındaki “Ay. Therapon” yer altı mezarının vitrine çıkarılarak ziyarete açılacağı haber verildi.
Paylaş  
1
1
1
0

Politis’in, DİSİ Larnaka Milletvekili’nin konuyla ilgili sorusu üzerine Rum Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Vasiliki Anastasiadu tarafından yapılan yazılı açıklamayı kaynak gösterdiği habere göre, yer altı antik lahit mezarının vitrine çıkarılması çalışmalarına önümüzdeki Mart ayında başlanacak.

Bu nedenle Rum Eski Eserler Dairesi, İçişleri Bakanlığı’ndan, şu anda üzerinde akaryakıt istasyonu da bulunan Kıbrıs Türk malı arazinin, istasyon sahibi şirketle olan kira sözleşmesinin uzatılmaması talebinde bulundu. Akaryakıt istasyonunun bölgeden zaman içerisinde taşınacağı kaydedildi.

Gazete Rum Ortodoks Kilisesi kaynaklarına dayanarak 7’inci yüzyıl öncesinde Kitium Piskoposu olan Ay Therapon’un mezarı üzerine kilise inşa edildiğini, Osmanlı yönetimi döneminde ise aynı yere –kalıntıları birkaç yıl önce kurtarılan- Turabi Camiin inşa edildiğini, caminin adının da azizin Arapçası (Turabo-Therapon) olduğunu yazdı.

ARA BÖLGEDEKİ AY YAKOVU KİLİSESİ

Aynı gazete, Lefkoşa ara bölge içerisinde bulunan Ay. Yakovou kilisesinin son dönemlerdeki aşırı yağışlardan dolayı yıkılmaya başladığını, Lefkoşa Master Planı uzmanlarının bugün bölgeye giderek yerinde incelemede bulunacağını haber verdi.

Gazeteye göre, Kültürel Miras Komitesi Rum başkanı Takis Hacidimitriu adı geçen kilisenin Komite’nin çalışma programı içerisinde olduğunu ancak prosedürün, mayın temizleme çalışması yapılması gerekmesi nedeniyle geciktiğini açıkladı.

Lefkoşa Master Planı uzmanlarının, daha fazla gecikme olmadan kilisenin yıkılan bölümlerinin tamiri için gerekli adımları atacak teknik bilgiye sahip olduğu belirtilen haberde, Hacidimitriu’nun sosyal medya hesabından, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’le görüşerek, konuyu Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile görüşmesini önereceğini açıkladığı kaydedildi.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

"Kaçakçılık arttı, Kuzey ve Güney arası ticari alışveriş kilitlendi"
image Rum Ticaret ve Sanayi Odası (KEVE) eski Başkanı ve İki Toplumlu Girişimcilik ve Ticaret Komitesi Rum Başkanı Fidias Pilidis, emtianın Yeşil Hat Tüzüğü tahtında dolaşımının, her iki tarafın da koyduğu kısıtlamalar nede...
Rum Dışişleri Bakanlığı: "Ankara önce Güney Kıbrıs kaynaklı yükümlülüklerini ...
image Rum Dışişleri Bakanlığı, Rum Yönetimi’nin, Türkiye-AB Gümrük Birliği’nin geliştirilmesine, Ankara’nın, Güney Kıbrıs karşısındaki yükümlülüklerini tam olarak ve ayırım yapmadan yerine getirmemesi durumunda, rıza göster...
Norveçli kaptan Rumların sözde MEB'inde yasadışı araştırma nedeniyle tutuklan...
image 1872 yılında batan "Napried" gemisinin parçalarını arayan Norveçli kaptanın, Güney Kıbrıs'ın sözde "Münhasır Ekonomik Bölgesi" (MEB) içerisinde yasadışı araştırma yaptığı gerekçesiyle Rum polisi tarafından tutuklandığ...