Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 12 Şubat 2019, Salı 10:02

"İsrail ile Güney Kıbrıs arasında 'Lefkoşa FIR Hattının' bir kısmının idaresi konusunda büyük problem"

İsrail ile Güney Kıbrıs arasında 'Lefkoşa FIR Hattının' bir kısmının idaresi konusunda büyük problemRum basınında bugün yer alan bir haberde, “Lefkoşa FIR hattının bir kısmının idaresinin yabancıların eline geçmesi, bir diğer ifadeyle Lefkoşa FIR hattının bir kısmının idaresinin Eurocontrol veya İsrail aracılığıyla gerçekleştirilmesi konusunda ciddi bir tehlike bulunduğu” belirtildi.
Paylaş  
0
1
0
0

Fileleftheros gazetesi “FIR’ı Kaybetmemiz Konusunda Tehlike - İsrail’le Büyük Sorun - Eurocontrol Masaya Hava Sahasının Kontrolü Konusunu Koyuyor” başlıklarıyla manşete çektiği haberinde, bunun sebebinin, şu ana kadar İsrail uçuşlarında meydana gelen gecikmelerle ilgili soruna başka bir ortak kabul edilebilir çözüm bulunmaması olduğuna; öte yandan İsrail’deki havalimanlarından kalkan bütün uçakların, neredeyse kalkar kalkmaz, hemen Lefkoşa FIR hattına girdiklerine dikkati çekti.

Konunun son dönemde Güney Kıbrıs ile İsrail arasında Eurocontrol’un arabuluculuğunda yoğun bir şekilde ele alınmakta olduğunu ve taraflar arasında bu konuda birçok görüşme yapıldığını kaydeden gazete, konuya henüz başka bir çözüm bulunmamasından ötürü, İsrail’in, özellikle kalkışlarda yaşanan gecikmelerin süresi ve zamanındaki sayının artmasından ötürü, problemin önümüzdeki yazdan önce herhangi bir şekilde çözülmesini istediğini belirtti.

Kıbrıs hava sahasının kontrolüyle ilgili imkânların, özellikle de yaz döneminde, uçakların hareketlerinde yaşanan sürekli artıştan ötürü, artmakta olan gecikmelere yol açtığına dikkati çeken gazete, problemin, İsrail üzerinden geçmekte olan birçok Ürdün uçuşunun da “Lefkoşa FIR hattına” girmesi ve bu harekete eklenmesiyle daha da büyüdüğünü kaydetti.

Haberde İsrail’in yıllardan bu yana “Lefkoşa FIR hattının” güney batı kısmının idaresi konusunda çözüm bulunması için Güney Kıbrıs’a yönelik girişimlerde bulunduğu, fakat bir sonuç alınmadığı da ifade edildi.

Gazeteye göre Rum Ulaştırma Bakanı Vasiliki Anastasiadiu ise açıklamasında, diyaloğun henüz tamamlanmadığını ve Eurocontrol’un da hazır bulunacağı yeni bir görüşme ayarlandığını ifade etti.

Gazete böyle bir düzenlemenin Türkiye’ye, Lefkoşa FIR hattının kuzey bölümünü kontrolü altına alması için baskılarını yoğunlaştırması amacıyla koz vereceğini, öte yandan Ankara’nın Lefkoşa FIR hattının idaresindeki zayıf yönlere atıfta bulunduğunu da iddia etti.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

AP'nin Türkiye raporunda Rum yönetimi açısından olumsuz unsurlar bulundu
image Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Dışişleri Komitesi’nde dün onaylanan Türkiye ile ilgili raporda, Rum Yönetimi açısından birtakım olumsuz unsurlar bulunduğu bildirildi.
Güney Kıbrıs, İsrail ve Rusya'yla mobil iletişim anlaşmasına gidiyor
image Güney Kıbrıs, İsrail ve Rusya’yla mobil iletişimin ucuzlaması yönünde girişimlerini sürdürüyor.
AB Komisyonu'ndan "Hellim Dosyası" için açıklama
image Hellimin İngiltere’deki ticari patentinin kaybedilmesinin araştırılması için yetkili atanırken, AB Komisyonu tarafından ise Hellim Dosyası konusunda açıklama geldi.