Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 12 Şubat 2019, Salı 10:02
banner

"İsrail ile Güney Kıbrıs arasında 'Lefkoşa FIR Hattının' bir kısmının idaresi konusunda büyük problem"

İsrail ile Güney Kıbrıs arasında 'Lefkoşa FIR Hattının' bir kısmının idaresi konusunda büyük problemRum basınında bugün yer alan bir haberde, “Lefkoşa FIR hattının bir kısmının idaresinin yabancıların eline geçmesi, bir diğer ifadeyle Lefkoşa FIR hattının bir kısmının idaresinin Eurocontrol veya İsrail aracılığıyla gerçekleştirilmesi konusunda ciddi bir tehlike bulunduğu” belirtildi.
Paylaş  
0
1
0
0

Fileleftheros gazetesi “FIR’ı Kaybetmemiz Konusunda Tehlike - İsrail’le Büyük Sorun - Eurocontrol Masaya Hava Sahasının Kontrolü Konusunu Koyuyor” başlıklarıyla manşete çektiği haberinde, bunun sebebinin, şu ana kadar İsrail uçuşlarında meydana gelen gecikmelerle ilgili soruna başka bir ortak kabul edilebilir çözüm bulunmaması olduğuna; öte yandan İsrail’deki havalimanlarından kalkan bütün uçakların, neredeyse kalkar kalkmaz, hemen Lefkoşa FIR hattına girdiklerine dikkati çekti.

Konunun son dönemde Güney Kıbrıs ile İsrail arasında Eurocontrol’un arabuluculuğunda yoğun bir şekilde ele alınmakta olduğunu ve taraflar arasında bu konuda birçok görüşme yapıldığını kaydeden gazete, konuya henüz başka bir çözüm bulunmamasından ötürü, İsrail’in, özellikle kalkışlarda yaşanan gecikmelerin süresi ve zamanındaki sayının artmasından ötürü, problemin önümüzdeki yazdan önce herhangi bir şekilde çözülmesini istediğini belirtti.

Kıbrıs hava sahasının kontrolüyle ilgili imkânların, özellikle de yaz döneminde, uçakların hareketlerinde yaşanan sürekli artıştan ötürü, artmakta olan gecikmelere yol açtığına dikkati çeken gazete, problemin, İsrail üzerinden geçmekte olan birçok Ürdün uçuşunun da “Lefkoşa FIR hattına” girmesi ve bu harekete eklenmesiyle daha da büyüdüğünü kaydetti.

Haberde İsrail’in yıllardan bu yana “Lefkoşa FIR hattının” güney batı kısmının idaresi konusunda çözüm bulunması için Güney Kıbrıs’a yönelik girişimlerde bulunduğu, fakat bir sonuç alınmadığı da ifade edildi.

Gazeteye göre Rum Ulaştırma Bakanı Vasiliki Anastasiadiu ise açıklamasında, diyaloğun henüz tamamlanmadığını ve Eurocontrol’un da hazır bulunacağı yeni bir görüşme ayarlandığını ifade etti.

Gazete böyle bir düzenlemenin Türkiye’ye, Lefkoşa FIR hattının kuzey bölümünü kontrolü altına alması için baskılarını yoğunlaştırması amacıyla koz vereceğini, öte yandan Ankara’nın Lefkoşa FIR hattının idaresindeki zayıf yönlere atıfta bulunduğunu da iddia etti.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Prodromu: "TC Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı son açıklamalar atmosferi bozu...
image Rum Hükümet sözcüsü Prodromos Prodromu, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı son açıklamaları "atmosferi bozan" açıklamalar olarak değerlendirdi.
Güney'de Batı Nil Virüsü ile ilgili dört vaka
image Rum Sağlık Bakanlığı Kamu Sağlığı Hizmetleri Müdürü Elisavet Konstandinou, Güney Kıbrıs'ta Batı Nil Virüsüyle ilgili dört vakanın teşhis edildiğini ve tedavi gördüklerini söyledi.
33 yaşındaki Suriyeli göçmen, ulusal güvenlik sebebiyle tutuklandı
image Güney Kıbrıs’ta, 33 yaşındaki Suriye uyruklu bir göçmenin, ulusal güvenlikle alakalı bir mahkeme kararı temelinde tutuklu olduğu haber bildirildi.