Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 14 Mart 2019, Perşembe 11:01
banner

Prodromu: "Türkiye'nin garantörlük ısrarı sürdüğü sürece çözüme varılamaz"

Prodromu: Türkiye'nin garantörlük ısrarı sürdüğü sürece çözüme varılamazRum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromou, Türkiye garantilerin korunması ve adada Türk askeri olmasında ısrar ettiği sürece Kıbrıs’ta bir çözüme varılamayacağını söyledi.
Paylaş  
5
3
4
1

Rum Hükümet Sözcüsü Prodromou Çarşamba günü Rum Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda bir grup yabancı diplomat ve ticari ataşeyle görüştü.

Gruba konuşan Rum Hükümet Sözcüsü, Kıbrıs’ın komşu AB ve AB’ye üye olmayan ülkelere tanıtımını yaptığı üçlü işbirliği planlarından söz etti ve Güney Kıbrıs’ın enerji programının yeni ufuklar açtığını belirtti.

Prodromou, Güney Kıbrıs’ın ekonomisinin iyileşmesine ve kredi derecelendirme kuruluşlarının sürekli notlarını artırmalarına, bankacılık sektörünün yeniden yapılandırılmasına ve büyüme oranlarının artmasına işaret etti; geçen yıl Güney Kıbrıs’ın yeniden yatırım seviyesine ulaştığını anlattı.

Rum Hükümet Sözcüsü Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak Rum lider Nicos Anastasiadis’in bir anlaşmaya varılması çabalarını sürdürdüğünü, BM Özel Görevlisi Jane Holl Lute’un müzakereleri başlatma amacıyla girişimlerine devam ettiğini vurguladı.

Müzakerelerin Crans-Montana’da bırakıldığı noktadan başlaması gerektiğine işaret eden Prodromu, “AB ilkeleri ve BM Güvenlik Konseyi kararları temelinde, bağımlılık/müstemleke, garantiler, müdahale hakları veya Türk askeri olmadan uygulanabilir ve işleyebilir bir çözüm bulunmasının amaçlandığını” bildirdi.

“Kıbrıs Rum tarafının çabalarına rağmen, bir anlaşmaya varmanın Türkiye’nin garantileri ve Kıbrıs’ta Türk ordusunun kalmasını korumak istemesinden dolayı mümkün olmadığını” savunan Sözcü, Kıbrıs’ta bir çözüm için AB desteğinden ve birliğin Kıbrıs’ı normal bir devlete dönüştürme çabalarından söz etti.

Son olarak Güney Kıbrıs’ın sözde “münhasır ekonomik bölgesindeki” hidrokarbon keşiflerinden bahseden Prodromu, yeni ufuklar açıldığını, Lefkoşa’nın enerji programının AB politikalarıyla aynı çizgide olduğunu, “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin” doğal kaynakları araştırma ve kullanmaya yönelik egemenlik haklarından kaynaklandığını kaydetti.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
1
 
0
 
4
 
2
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
14 Mart 2019, Perşembe
Gıbrız Türkü         - Şeherin Kuzeyi
Bu kafa ile devam edin en akıllı siz ötekiler aptal! .... Günün sonunda ya siz ya biz .....

banner
banner
banner
banner
banner
banner

Rum Dışişleri Bakanı Türkiye'nin provokasyonları konusunda Michel Barnier'i b...
image Rum Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides, AB Brexit başmüzakerecisi Michel Barnier'i Türkiye'nin Kıbrıs'ın Münhasır Ekonomik Bölgesindeki provokasyonları konusunda bilgilendirecek. Barnier Pazartesi günü Kıbrıs'ı zi...
Nisan ayında Güney Kıbrıs'taki turizmde "rekor artış"
image Güney Kıbrıs turizminde Nisan ayında “rekor artış” meydana geldiği bildirildi.
Avrupa Parlamentosu seçiminden önce son anketler
image Avrupa Parlamentosu (AP) seçimine bir hafta kala, 3 şirket tarafından yapılan son anketlerde, DİSİ’nin birinci parti olmayı sürdürdüğü gözlemleniyor.