Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 14 Mart 2019, Perşembe 11:01
banner

Prodromu: "Türkiye'nin garantörlük ısrarı sürdüğü sürece çözüme varılamaz"

Prodromu: Türkiye'nin garantörlük ısrarı sürdüğü sürece çözüme varılamazRum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromou, Türkiye garantilerin korunması ve adada Türk askeri olmasında ısrar ettiği sürece Kıbrıs’ta bir çözüme varılamayacağını söyledi.
Paylaş  
4
3
3
1

Rum Hükümet Sözcüsü Prodromou Çarşamba günü Rum Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda bir grup yabancı diplomat ve ticari ataşeyle görüştü.

Gruba konuşan Rum Hükümet Sözcüsü, Kıbrıs’ın komşu AB ve AB’ye üye olmayan ülkelere tanıtımını yaptığı üçlü işbirliği planlarından söz etti ve Güney Kıbrıs’ın enerji programının yeni ufuklar açtığını belirtti.

Prodromou, Güney Kıbrıs’ın ekonomisinin iyileşmesine ve kredi derecelendirme kuruluşlarının sürekli notlarını artırmalarına, bankacılık sektörünün yeniden yapılandırılmasına ve büyüme oranlarının artmasına işaret etti; geçen yıl Güney Kıbrıs’ın yeniden yatırım seviyesine ulaştığını anlattı.

Rum Hükümet Sözcüsü Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak Rum lider Nicos Anastasiadis’in bir anlaşmaya varılması çabalarını sürdürdüğünü, BM Özel Görevlisi Jane Holl Lute’un müzakereleri başlatma amacıyla girişimlerine devam ettiğini vurguladı.

Müzakerelerin Crans-Montana’da bırakıldığı noktadan başlaması gerektiğine işaret eden Prodromu, “AB ilkeleri ve BM Güvenlik Konseyi kararları temelinde, bağımlılık/müstemleke, garantiler, müdahale hakları veya Türk askeri olmadan uygulanabilir ve işleyebilir bir çözüm bulunmasının amaçlandığını” bildirdi.

“Kıbrıs Rum tarafının çabalarına rağmen, bir anlaşmaya varmanın Türkiye’nin garantileri ve Kıbrıs’ta Türk ordusunun kalmasını korumak istemesinden dolayı mümkün olmadığını” savunan Sözcü, Kıbrıs’ta bir çözüm için AB desteğinden ve birliğin Kıbrıs’ı normal bir devlete dönüştürme çabalarından söz etti.

Son olarak Güney Kıbrıs’ın sözde “münhasır ekonomik bölgesindeki” hidrokarbon keşiflerinden bahseden Prodromu, yeni ufuklar açıldığını, Lefkoşa’nın enerji programının AB politikalarıyla aynı çizgide olduğunu, “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin” doğal kaynakları araştırma ve kullanmaya yönelik egemenlik haklarından kaynaklandığını kaydetti.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
1
 
0
 
4
 
2
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
14 Mart 2019, Perşembe
Gıbrız Türkü         - Şeherin Kuzeyi
Bu kafa ile devam edin en akıllı siz ötekiler aptal! .... Günün sonunda ya siz ya biz .....

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

"İki taraflı cep telefonu bağlantısı için yoğun çalışma halindeyiz"
image İki Toplumlu Girişimcilik ve Ticaret Komitesi Kıbrıslı Rum Başkanı Fidias Pilidis, Güven Artırıcı Önlemler çerçevesinde cep telefonu bağlantısı ile ilgili önlem üzerine “ciddi ve yoğun” çalışmalar yapıldığını söyledi.
Çavuşoğlu – Katrugalos görüşmesi Rum basınında: "Görüş ayrılığı yeniden tesci...
image Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgos Katrugalos’un Antalya’da gerçekleştirdikleri görüşme ve sonrasında yaptıkları basın açıklaması, Rum basınında geniş yer buldu.
Rum İtfaiyesi 60 metrelik platform ve seyyar kriz yönetim merkezi alıyor
image Rum İtfaiye Teşkilatı, Güney Kıbrıs’ta artmakta olan yüksek binalarda çıkabilecek yangınlarla mücadele için özel platform ve seyyar kriz yönetim merkezi alımına gidiyor.