Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 12 Ağustos 2019, Pazartesi 11:55
banner

Rum Enerji Bakanı: "Kıbrıs sorunu ile hidrokarbon çalışmalarımız arasında bir bağlantı yok"

Rum Enerji Bakanı: Kıbrıs sorunu ile hidrokarbon çalışmalarımız arasında bir bağlantı yokRum Enerji Bakanı Lakkotripis, Kıbrıs'ta çözüm süreciyle Güney Kıbrıs'ın hidrokarbon faaliyetleri arasında hiçbir zaman bağlantı olmadığını savundu.
Paylaş  
4
2
3
0

Rum Enerji Bakanı Yiorgos Lakkotripis, Kıbrıs sorununda çözüme ulaşılması süreciyle Güney Kıbrıs’ın sözde Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki (MEB) hidrokarbon faaliyetleri arasında hiçbir zaman bağlantı olmadığını savundu.

Rum Enerji Bakanı Lakkotripis, Yunanistan’da ‘Ta Nea’ gazetesinde cumartesi günü yayımlanan demecinde, Güney Kıbrıs’ın diğer tüm demokratik ve modern devletler gibi uluslararası hukuka ve 1982 BM Deniz Hukuku Sözleşmesi’ne uygun enerjiyle ilgili planlar yapıp uyguladığını ifade etti.

Türkiye’nin Akdeniz’deki faaliyetleriyle ilgili bir soruyu yanıtlayan Yiorgos Lakkotripis, “Türkiye kendisi uluslararası hukuku keyfi olarak yorumlarken, var olan MEB’ni %31’le sınırlarken Kıbrıslı Türk vatandaşlarımızın çıkarları nasıl korunabilir?” dedi.

Lakkotrypis ayrıca Rum Yönetimi’nin, adanın etrafındaki zenginliklerinden tüm yasal vatandaşlarının faydalanması için bir “Hidrokarbon Ulusal Fonu” oluşturduğunu, bu yasanını ilgili faaliyetlerden elde edilecek gelirin, özellikle gelecek neslin tüm Kıbrıs halkının yararına olacağını belirttiğini ifade etti.

Rum Bakan, Güney Kıbrıs’ın defalarca Türkiye’ye “münhasır ekonomik bölgelerinin” sınır belirlemesini görüşmeleri çağrısı yaptığını da savundu.

Yiorgos Lakkotrypis demecinde, Rum hükümetinin MEB’deki Blok 7’yle ilgili izni Total-Eni ortak kuruluşuna verdiğine de işaret etti; Total’in Eni’nin izni olan tüm bloklara girebileceğini kaydetti.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
2
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Yatırım karşılığı verilen vatandaşlıklar konusunda yeni kriterler
image Rum Bakanlar Kurulu'nun, 25 Temmuz'daki toplantısında, İçişleri Bakanlığı'nın, üçüncü ülke vatandaşlarına "Kıbrıs pasaportu" verilmesiyle ilgili olarak Rum kesiminin yurt dışında bu konuda "karalanmasına" bir son veri...
Occrp, Anastasiadis ve Avukatlık bürosuyla ilgili iddialarında ısrarlı
image OCCRP isimli örgüt, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in ve eski hukuk bürosunun Rus kara paralarının aklanmasına karıştığı yönündeki yayınına, Rum Sözcü Prodromos Prodromu'nun "karalama" demesi üzerine dün, 14 ...
Rum tarafında rekor yolcu trafiği
image Güney Kıbrıs'taki Larnaka ve Baf havalimanlarında, geçtiğimiz çarşamba günü rekor yolcu trafiği kayda geçirildiği haber verildi.