Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 12 Ağustos 2019, Pazartesi 11:55
banner

Rum Enerji Bakanı: "Kıbrıs sorunu ile hidrokarbon çalışmalarımız arasında bir bağlantı yok"

Rum Enerji Bakanı: Kıbrıs sorunu ile hidrokarbon çalışmalarımız arasında bir bağlantı yokRum Enerji Bakanı Lakkotripis, Kıbrıs'ta çözüm süreciyle Güney Kıbrıs'ın hidrokarbon faaliyetleri arasında hiçbir zaman bağlantı olmadığını savundu.
Paylaş  
4
2
3
0

banner

Rum Enerji Bakanı Yiorgos Lakkotripis, Kıbrıs sorununda çözüme ulaşılması süreciyle Güney Kıbrıs’ın sözde Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki (MEB) hidrokarbon faaliyetleri arasında hiçbir zaman bağlantı olmadığını savundu.

Rum Enerji Bakanı Lakkotripis, Yunanistan’da ‘Ta Nea’ gazetesinde cumartesi günü yayımlanan demecinde, Güney Kıbrıs’ın diğer tüm demokratik ve modern devletler gibi uluslararası hukuka ve 1982 BM Deniz Hukuku Sözleşmesi’ne uygun enerjiyle ilgili planlar yapıp uyguladığını ifade etti.

Türkiye’nin Akdeniz’deki faaliyetleriyle ilgili bir soruyu yanıtlayan Yiorgos Lakkotripis, “Türkiye kendisi uluslararası hukuku keyfi olarak yorumlarken, var olan MEB’ni %31’le sınırlarken Kıbrıslı Türk vatandaşlarımızın çıkarları nasıl korunabilir?” dedi.

Lakkotrypis ayrıca Rum Yönetimi’nin, adanın etrafındaki zenginliklerinden tüm yasal vatandaşlarının faydalanması için bir “Hidrokarbon Ulusal Fonu” oluşturduğunu, bu yasanını ilgili faaliyetlerden elde edilecek gelirin, özellikle gelecek neslin tüm Kıbrıs halkının yararına olacağını belirttiğini ifade etti.

Rum Bakan, Güney Kıbrıs’ın defalarca Türkiye’ye “münhasır ekonomik bölgelerinin” sınır belirlemesini görüşmeleri çağrısı yaptığını da savundu.

Yiorgos Lakkotrypis demecinde, Rum hükümetinin MEB’deki Blok 7’yle ilgili izni Total-Eni ortak kuruluşuna verdiğine de işaret etti; Total’in Eni’nin izni olan tüm bloklara girebileceğini kaydetti.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
2
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

Spehar: Kıbrıs müzakerelerini sürdürmedeki belirsizlik nedeniyle endişeliyim
image Adadaki BM Barış Gücü Başkanı olan Elizabeth Spehar, Kıbrıs'la ilgili müzakerelerin başlaması beklentilerindeki belirsizlik nedeniyle endişeli olmaya devam ettiğini belirtti.
Kıbrıslı Rum Nikolas Skuridis, Kozan'daki evine yeniden kavuştu...
image Taşınmaz Mal Komisyonu'nun Kozan'daki arsasını iade etme kararı verdiği Nikolas Skuridis isimli Rum'un, proje ve inşaatını Kıbrıslı Türk mimar ve müteahhitlere yaptırdığı evine yerleştiği belirtildi. Yaptırdığı 492 me...
"Cyprus Friendship" programı Rum basınında da yer aldı
image İki toplumlu "Kıbrıs Arkadaşlık Programı"nı (The Cyprus Friendship Programme, CFP) başarıyla tamamlayan, her iki toplumdan toplam 143 gencin sertifika aldığı tören, Rum basınında da yer aldı.