Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 7 Eylül 2019, Cumartesi 12:54
banner

Rum AP milletvekillerinden kapalı Maraş önergesi

Rum AP milletvekillerinden kapalı Maraş önergesiRum Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekillerinin AB Komisyonu'na kapalı Maraş'ın açılması yönündeki girişimlerden haberdar olup olmadığı yönünde soru önergesi verdikleri bildirildi.
Paylaş  
7
5
6
0

Fileleftheros gazetesi, Rum AP milletvekillerinin, EDEK AP Milletvekili Dimitris Papadakis’in önderliğinde AB Komisyonu’na mektup göndererek, kapalı Maraş’ın KKTC yönetimi altında açılması yönünde Türkiye ve KKTC’nin girişim ve eylemlerinden haberdar olup olmadığını sorguladıklarını yazdı.

Habere göre, Rum AP milletvekillerinin Komisyon’a gönderdikleri soru önergesinde, kapalı Maraş’ın açılması konusundaki BM kararları hatırlatılarak, Türkiye ve KKTC’nin, Kıbrıs sorununun çözümü müzakereleri arifesindeki bu girişimleri karşısında ne gibi önlemler alınmasını öngördüğü de sorgulandı.

SÖZDE “MARAŞ BELEDİYESİ” BRÜKSEL’E GİDECEK

Haravgi gazetesi ise, kapalı Maraş konusunda yapılan girişimlerin engellenmesi amacıyla Maraş kökenli Rumların organize olmaya başladıklarını, bu çerçevede sözde “Maraş Belediyesi’nden” bir heyetin Brüksel’e girmeye hazırlandığını yazdı.

Gazete, sözde “Maraş Belediye Meclisi’nin” sözde belediye başkanı Simos Yoannu başkanlığında konuya ilişkin bir toplantı gerçekleştirdiğini, Yoannu’nun toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, başlatacakları girişimlere değindiğini belirtti.

Yoannu, belediyeden bir heyetle Brüksel’e gitmeyi öngördüklerini belirtirken 16 Eylül tarihinde de Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’le görüşeceklerini ifade etti.

Konu hakkında BM’ye başvuru yapma ihtimallerinin de olduğunu ancak bunun için Kıbrıs sorununun çözümü müzakerelerinin nasıl ilerleyeceğini görmeyi bekleyeceklerini vurgulayan Yoannu, 14 Eylül tarihinde Derinya’da gerçekleştirilecek eylemde “Ellerini Maraş’tan Çek” yazılı pankart açılması kararını da aldıklarını sözlerine ekledi.

banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
2
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Anastasiadis "Hedef, Türk eylemlerini cevapsız bırakmamak"
image "Kıbrıs Cumhuriyeti" Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis "45 yıldır yeni yerleşikleri değil, sakinlerini, mal sahiplerini, onu tanımlayanları bekleyen kenti korumak için mümkün olan hiçbir şeyi atlamadan yapacağız" dedi.
Papadopulos: "Kıbrıs sorunundaki son gelişmelerden dolayı hiç kimse iyimser d...
image DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos, Fileleftheros gazetesinde yer alan söyleşisinde Kıbrıs sorunundan da bahsetti.
AKEL: "Lute'un mektubu, BM'nin çabaların sürmesini istediğinin teyidi"
image AKEL, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs geçici özel danışmanı Jane Holl Lute'un liderlere gönderdiği mektubun, BM'nin müzakereleri yeniden başlatma çabalarının sürmesi istediğinin teyidi olduğuna işaret etti. Bunun çok ön...