Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 17 Eylül 2019, Salı 10:49
banner

Güney Kıbrıs ve Yunanistan göç konusunda koordineli çalışacak

Güney Kıbrıs ve Yunanistan göç konusunda koordineli çalışacakGüney Kıbrıs ve Yunanistan'ın, Doğu Akdeniz'e yönelik artan göç dalgası konusunu vurgulamak amacıyla, Avrupa Birliği düzeyindeki gelişmeler ışığında, çalışmalarını koordine edeceği belirtildi.
Paylaş  
4
3
3
0

banner

Alithia gazetesi, Güney Kıbrıs ve Yunanistan’ın göç dalgası konusunu vurgulamak amacıyla çalışmalarını koordine etmesi konusunun, Rum İçişleri Bakanı Konstantinos Petridis ve Yunanistan’ın Vatandaşın Korunması ve Göç Politikasından Sorumlu Bakan Yardımcısı Yorgos Kumuçakos  arasında dün Güney Lefkoşa’da gerçekleştirilen görüşmede ele alındığını yazdı.

Habere göre Petridis ve Kumuçakos, görüşme sonrasında basına yaptıkları açıklamada, göç konusunun ele alınması beklenen 8 Ekim’deki AB İçişleri Bakanları Konseyi toplantısı ışığında,  bu tür işbirliği için zamanın müsait olduğuna dikkati çektiler.

Her iki yetkili, Avrupa Komisyonu yeni Başkanı Ursula Van der Leyen’in yeni göç politikasına vurgu yaptığını da anımsattı.

Petridis, görüşmede, mülteci konusunda, Türkiye-AB ortak beyanın da ele alındığını, Türkiye’nin Güney Kıbrıs ile işbirliği yapmayı ret ettiğini ifade etti.

Doğu Akdeniz yolunda toplu göç akınının artmasına bağlı olarak bu durumun daha fazla gündeme getirilmesinden bahseden Petridis, gerek kendisinin gerekse Yunan mevkidaşının, Suriye’deki, özellikle İdlib’deki son durum ile toplu göç akınlarının ortaya çıkarabileceği güvenlik konularına ilişkin endişesini de dile getirdi.

Kumuçakos ise yaptığı açıklamada, göç sorununun göğüslenmesi ve ele alınmasının kritik bir konu olduğuna dikkati çekerek, bunun her iki ülkenin ve uzun perspektifte Avrupa’nın sorunu olduğunu belirtti.

Kumuçakos, amacın, Doğu Akdeniz’in kritik cephesi hattında bulunan bu iki AB üyesi ülkenin daha iyi koordine sağlaması olduğunu ifade etti.

Akdeniz’in büyük bir cephe olduğuna, Doğu Akdeniz’in ise bu sorunla karşı karşıya kaldığı Akdeniz’in diğer bölümleri açısından ise ilk sırada olduğuna dikkati çeken Kumuçakos, Avrupa düzeyindeki ortakların ve kurumların dikkatlerini Doğu Akdeniz’e vermesi için Güney Kıbrıs ve Yunanistan’ın hatta diğer üye ülkelerin koordine sağlamasında fayda bulunduğundan söz etti.

Kumuçakos, bölgeye gelenlerin sayısının, Batı Akdeniz’e bin 150, Οrta Akdeniz’e bin 300, Doğu Akdeniz’e ise 4 bin 500-5 bin arasında seyrettiğini söyledi.  


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

İsrailli istihbaratçılar, BAE'li şirket için işlerinden ayrılıp Güney Kıbrıs'...
image İsrail ordusunun teknoloji birimlerinde çalışmış personeller, BAE'li bir şirketi için, Tel Aviv'deki işlerinden vazgeçiyor. Rapora göre 8 bin 200'den fazla eski İsrail ordusu personeli, siber istihbarat odaklı bir İsr...
Yeni banklar sosyal medyada mizah konusu oldu
image Güney Lefkoşa'daki "Eleftheria" Meydanı’na konulan yeni banklar, şekillerinden dolayı çeşitli yorumlara ve sosyal medyada mizahlı paylaşımlara neden oldu.
Rum Başsavcılığı Kızılyürek raporunu tamamladı
image Rum Başsavcısı Kostas Kliridis'in, AP seçimlerini kazanarak milletvekili seçilen Niyazi Kızılyürek'in, Rum "Kıbrıs Üniversitesi" tarafından mevcut görevinden ücretsiz izinli sayılmasını uygun bulmadığı belirtildi.