Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 4 Ekim 2019, Cuma 16:56
banner

Prodromou: 'Türkiye'nin "yasadışı faaliyetleri" konusunda tüm hukuki ve diplomatik araçları kullanacağız'

Prodromou: 'Türkiye'nin yasadışı faaliyetleri konusunda tüm hukuki ve diplomatik araçları kullanacağız'Türkiye’nin sondaj çalışmalarını yasadışı faaliyet olarak değerlendiren Rum Hükümet Sözcüsü Prodromou, sondaj çalışmaları konusunda Güney Kıbrıs’ın tüm hukuki, siyasi ve diplomatik araçları kullanacağını söyledi.
Paylaş  
7
6
6
0

banner

Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromou, Türkiye’nin Kıbrıs’ın sözde Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki yeni tehditlerine karşı, Güney Kıbrıs’ın elinde olan tüm hukuki, siyasi ve diplomatik araçları kullanacağını belirtti.

Rum Başkanlık Sarayında Rum Lider Nikos Anastasiadis’in başkanlığında yer alan ve iki buçuk saat süren Ulusal Konsey toplantısının ardından açıklamada bulunan Rum Sözcü, tüm siyasi güçlerin Türkiye’nin Kıbrıs’ın sözde MEB’indeki yeni “kışkırtıcı ve yasadışı eylemini” şiddetle kınadığını belirtti.

Toplantıya değinen Sözcü, Rum Lider Nikos Anastasiadis’in siyasi partilere Güney Kıbrıs Ulusal Konsey tarafından oybirliğiyle alınan kararlar ve BM kararları temelinde Kıbrıs sorunundaki müzakerelerin yeniden başlaması için BM Genel Sekreteri’nin girişimine devam edilmesi amacıyla referans şartlarının belirlenmesi yönünde çalışmalarına kararlılıkla devam edeceğini yinelediğini söyledi.

Rum Sözcü, devamla, Anastasiadis’in ayrıca siyasetçileri detaylı olarak Kıbrıs sorunundaki son gelişmeler; BM Genel Sekreteri’nin özel görevlisi Jane Holl Lute ile yapılan istişareler, New York’taki temasları ve Maraş ile ilgili BM Güvenlik Konseyi nezdindeki başvurusu hakkında bilgilendirdiğini söyledi.

Prodromou, Güney Kıbrıs Ulusal Konsey toplantısı sırasında Türkiye’nin Kıbrıs’ın 7. parselindeki faaliyetlerinin de ele alındığını belirtti.

Türk sondaj gemisinin Kıbrıs’ın sözde MEB’inde bulunması durumunda Rum Lider Nikos Anastasiadis’in BM Genel Sekreteri tarafından düzenlenecek üçlü bir görüşmeye katılma niyeti olup olmadığıyla ilgili başka bir soruya Sözcü, “Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in BM Genel Sekreteri’nin girişimini nasıl karşıladığını söyledik; BM Genel Sekreteri’nin kararını bekliyoruz” yanıtını verdi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
1
 
0
 
2
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

İrlanda Cumhurbaşkanı, Güney Kıbrıs'ta temaslarda bulundu
image İrlanda Cumhurbaşkanı Michael Higgins Güney Kıbrıs'ta temaslarda bulundu.
Güney Kıbrıs Belediye Heyeti, Berlin'e gidiyor
image Güney Kıbrıs'taki sözde "Lefkoniko Belediyesi"nden bir heyetin, "anti - işgal" etkinliği için, bu hafta Berlin'de olacağı haber verildi.
Güney Kıbrıs'a Kasım ortasına kadar 58 bin grip aşısı gelecek
image Güney Kıbrıs'a Kasım ayının ortasına kadar 58 bin grip aşısı gelecek.