Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 6 Ekim 2019, Pazar 09:34
banner

RMMO'da silahlanma programına dönüş...

RMMO'da silahlanma programına dönüş...Sözde "Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kuruluş yıldönümü" vesilesiyle 1 Ekim'de düzenlenen askerî resmî geçidin, Rum Milli Muhafız Ordusu'un (RMMO) en azından silahlanma alanında taş devrini geride bıraktığını gösterdiği haber verildi.
Paylaş  
7
5
6
0

banner

Haftalık Kathimerini’nin; “Milli Muhafız Ordusu’nun Silahlanma Programına Dönüş… 155’lik Toplar ve Özel Kuvvetler’in Silahları, Ordunun Yeni Edindiği Tek Şey Değil” başlıklı haberine göre, resmî geçitte Sırbistan’dan ilk partisi geçen ay büyük bir gizlilik içerisinde alınan ve alımı devam edecek olan yeni “Aleksander” oto-mobil toplar dışında RMMO özel kuvvetlerinin elindeki yeni silahlar da büyük ilgi çekti. RMMO’nun satın aldığı diğer yeni silah sistemleri ise resmî geçit programına alınmadı. Bunlar arasında İsrail’den satın ve teslim alınan gözetleme maksatlı insansız hava araçları da bulunuyor.

TANKLAR

Rus yapımı T80U tipi tankların, RMMO’nun tank gücünün sivri mızrak ucu olmaya devam ettiğini yazan gazete edindiği bilgilere dayanarak Alman yapımı Leopard 2A4’lere de talip. Rum yönetimi bir bölük ikinci el tank (Leopard) satın almak istiyor. Tedarikçilerinden biri de, Güney Kıbrıs’a bu tipteki tanklardan satmaya niyetli olan Yunanistan. Böyle bir satışa üretici ülke olan Almanya’dan ciddi bir tepki gelmesinin beklenmediği kaydedildi.

ALEKSANDER

Sırp yapımı ve menşeli Aleksander tipi oto-mobil topların, RMMO’nun 155’lik sınıfındaki açığını kapatmaya yönelik muteber çözüm addediliyor. Nora-B52 155mm olarak adlandırılan bu oto-mobil topların RMMO’nun vuruş kabiliyetini büyük oranda artırmakta olduğuna işaret edildi. Bu topların siparişinin de ilk partisinin geçen ay gerçekleşen teslim alınışının da gizlilik içerisinde yürütüldüğü ve ilk kez 1 Ekim’deki resmî geçitte teşhir edildiği vurgulandı.

İSRAİL’DEN DRONE’LAR

RMMO’nun İsrail silah sanayisinin iyi müşterisi haline geldiğine dikkat çekilen haberde, Aeronautics Ltd isimli üretici şirketten “Aerostar Tactical UAS (TUAS)” isimli 4 adet gözlem amaçlı insansız hava aracı (İHA) satın alındığı, her birine 3 milyon Euro ödenen bu insansız hava araçlarının siparişinin Aralık 2018’de verildiği kaydedildi. Haberde Rum yönetiminin önemli tercihler ve satın alımlar ile hava savunma sistemini büyük ölçüde güçlendirdiği, bu noktada, mevcut teknik altyapılarının takviyesi ve yenilerinin alımı konusunda Fransa ile sıkı işbirliği içerisinde olunduğu belirtildi, detay verilmedi.

DENİZ KUVVETLERİ

Deniz kuvvetlerinin takviyesinin, İsrail’den açık deniz karakol gemisi satın alımıyla sınırlı kalmadığı, enerji programı ve Arama Kurtarma faaliyetleri nedeniyle ikinci bir açık deniz karakol gemisi alımını gerekli kıldığı belirtildi.

Gazete edindiği bilgilere dayanarak, Rum yönetiminin, ikinci açık deniz karakol gemisi için yüzünü Avrupa’ya döndüğü ve Fransa ile var olan askerî işbirliği kapsamında RMMO’nun yeni gemisinin yapımı için seçeneklerinden birinin de Fransız silah sanayisi olduğunu belirtti.

ÖZEL KUVVETLER

RMMO özel kuvvetlerinin, 5,56 mm’lik “Tavor X95” tipi yeni kişisel silahlarla takviye edildiği, bu silahları üreten şirketin Israel Weapon Industries Ltd (IWI) olduğu kaydedildi.

banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

İrlanda Cumhurbaşkanı, Güney Kıbrıs'ta temaslarda bulundu
image İrlanda Cumhurbaşkanı Michael Higgins Güney Kıbrıs'ta temaslarda bulundu.
Güney Kıbrıs Belediye Heyeti, Berlin'e gidiyor
image Güney Kıbrıs'taki sözde "Lefkoniko Belediyesi"nden bir heyetin, "anti - işgal" etkinliği için, bu hafta Berlin'de olacağı haber verildi.
Güney Kıbrıs'a Kasım ortasına kadar 58 bin grip aşısı gelecek
image Güney Kıbrıs'a Kasım ayının ortasına kadar 58 bin grip aşısı gelecek.