Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 8 Ekim 2019, Salı 15:26
banner

İsrail basını: "Güney Kıbrıs 13 Milyon Euro'luk İHA aldı"

İsrail basını: Güney Kıbrıs 13 Milyon Euro'luk İHA aldıGüney Kıbrıs, Türkiye'nin Akdeniz'deki sondaj faaliyetlerini gözlemlemek amacıyla İsrail'den dört adet insansız hava aracı satın aldı.
Paylaş  
3
4
3
1

banner

İsrailli Aeronautics firmasının ürettiği İHA'larla, Güney Kıbrıs'ın Münhasır Ekonomik Bölgesindeki doğal gaz arama faaliyetlerini gözlemlemek için kullanılacağı belirtildi.

Firma, müşteri gizliliğini gerekçe göstererek satışa ilişkin bilgi vermezken, İsrail yerel basını İHA'ların toplam fiyatının 13 milyon Euro olduğunu yazdı.

Miktarın teyidi halinde Güney Kıbrıs ilk kez bu meblağda hava aracı satın almış olacak. Kıbrıs Rum hükümetinin, hidrokarbon arama lisansı verdiği alanlara Türkiye'nin sondaj gemisi yollaması bölgedeki gerginliğin tırmanmasına yol açmıştı.

Türkiye, adanın güneyine petrol ve doğal gaz arama faaliyetlerini sürdürürken, Rum yönetimi bu bölgeler için arama hakkını İtalyan ve Fransız şirketlerine verdi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
2
 
1
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
8 Ekim 2019, Salı
Gıbrız Türkü         - Şeherin Kuzeyi
Rahat olun İki toplumlu birleşik gıbrızlı arkadaşlara sordum İHA’ların 3 milyon 250 bin avroluk kısmı bizimdir. Ama hakkımız anlaşma oluncaya kadar Rum meclisi tarafından bizim için korunacakmış..Üçe bir oranına göre.... Gıbrızdaki anlaşma olurkenden Mersedeslerin Landroverlerin yanına İHAları da goycayık garaja.... Ben da birleşmişlerden duydum. Hatta iki toplumlu İHA şenliği için projeleri bile hazırmış Avrupa fonlarından 🤣

banner
banner
banner
banner

Spehar: Kıbrıs müzakerelerini sürdürmedeki belirsizlik nedeniyle endişeliyim
image Adadaki BM Barış Gücü Başkanı olan Elizabeth Spehar, Kıbrıs'la ilgili müzakerelerin başlaması beklentilerindeki belirsizlik nedeniyle endişeli olmaya devam ettiğini belirtti.
Kıbrıslı Rum Nikolas Skuridis, Kozan'daki evine yeniden kavuştu...
image Taşınmaz Mal Komisyonu'nun Kozan'daki arsasını iade etme kararı verdiği Nikolas Skuridis isimli Rum'un, proje ve inşaatını Kıbrıslı Türk mimar ve müteahhitlere yaptırdığı evine yerleştiği belirtildi. Yaptırdığı 492 me...
"Cyprus Friendship" programı Rum basınında da yer aldı
image İki toplumlu "Kıbrıs Arkadaşlık Programı"nı (The Cyprus Friendship Programme, CFP) başarıyla tamamlayan, her iki toplumdan toplam 143 gencin sertifika aldığı tören, Rum basınında da yer aldı.