Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 9 Ekim 2019, Çarşamba 08:02
banner

Yunanistan'tan Euroasıa Interconnector projesine olumsuz sonuç

Yunanistan'tan Euroasıa Interconnector projesine olumsuz sonuçGüney Kıbrıs yetkililerinin, Yunanistan'ın, EuroAsia Interconnector projesindeki olumsuz tavrını değiştirmesi için Atina'da sürdürdüğü temasların sonuçsuz kaldığı belirtildi.
Paylaş  
1
2
1
0

banner

Güney Kıbrıs yetkililerinin, Yunanistan’ın, EuroAsia Interconnector projesindeki olumsuz tavrını değiştirmesi için Atina’da sürdürdüğü temasların sonuçsuz kaldığı belirtildi. 

Politis gazetesi  “İki Hükümetin, İki Kablo Hattının, (Kıbrıs ve Girit-Girit ve Attiki) Uyumlu Olacağı Yönündeki  Taahhüdü- Nihai: Yunanistan Girit-Attiki Bağlantısını Yapacak” başlıklı haberinde, Güney Kıbrıs yetkililerinin, Yunanistan’ın,  Girit-Attiki elektrik bağlantısının, EuroAsia Interconnector olarak bilinen projesinin AB tarafından finanse edilmesi çerçevesinde değil ulusal proje olarak gerçekleştirilmesi yönündeki kararını iptal etmesi için Atina’da sürdürdükleri temasların herhangi bir sonuç vermediğini belirtti. 

Temaslar çerçevesinde sağlanan ve de Rum heyetini kısmen memnun eden noktanın, Rum ve Yunan hükümetlerinin, Brüksel’e de iletilecek olan ortak beyan olduğunu belirten gazete, ortak beyan çerçevesinde, iki hükümetin, Güney Kıbrıs-Girit ve Girit-Attiki kablo bağlantılarının uyumluluk sağlamasının garanti altına alınması için işbirliği yapacaklarının da ifade edildiğini yazdı.

Gazete bu ortak beyanla birlikte, Girit-Attiki kısmının, Yunan kamu parasıyla, Yunan hükümeti tarafından gerçekleştirecek olsa bile, üç ülkenin  (İsrail-Güney Kıbrıs-Yunanistan) bağlantısının ortak ilgi alanına giren projeyi  teşkil etmeye davam ettiği ve AB tarafından finanse edilmesi gerektiği konusunda AB’nin ikna edilmeye çalışılacağını yazdı.

Rum Enerji Bakanlığı, Rum Enerji Düzenleme Kurulu (RAEK)  ile Euroasia Interconnector yetkililerinin dün Atina’da gerçekleştirdikleri görüşmelere atıfta bulunan gazete, görüşmeler çerçevesinde, EuroAsia projesinin, İsrail- Güney Kıbrıs ve Güney Kıbrıs-Girit bağlantısıyla sınırlı kalmaya çağrılacağını, iki kablo ağının uyumluluğunun sağlanmasına bağlı olarak Girit-Attiki bağlantısı aracılığıyla da, İsrail’den Avrupa pazarına elektrik iletilebileceğini yazdı.

Habere göre ortak beyan çerçevesinde Avrupa Komisyonu’na, Rum ve Yunan hükümetlerinin, Attiki-Girit bağlantısının, “Ariadne Interconnector S.P.L.C” aracılığıyla gerçekleştirileceğine dair kararı tanıdıklarının da iletildiği belirtildi. 


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

Syllouris: "Yunanistan ve Güney Kıbrıs faşizmin yeni biçimlerine karşı mücade...
image Türkiye'nin Güney Kıbrıs ve Yunanistan'a karşı sergilediği duruşu "faşizmin yeni türleri" olarak adlandıran Rum Temsilciler Meclisi Başkanı Dimitris Syllouris, mücadele etmeye hazır olduklarını söyledi.
Rus savaş gemileri Limasol Limanı'nda
image Rusya, "Yaroslav Mudry" fırkateyni önderliğindeki savaş gemilerini ikmal için Limasol Limanı'na demirledi.
Hristodulidis'ten Yeşil Hat Tüzüğü ile ilgili açıklama
image Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Yeşil Hat Tüzüğü'nün daha etkin olabilmesi ve tüzükten kaynaklanan problemler ile zorlukların üstesinden gelinebilmesi için, tüzükteki tüm olguların yeniden değerlendirilmesi ...