Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 10 Ekim 2019, Perşembe 13:11
banner

Güney Kıbrıs Dışişleri Bakanlığı: 'Maraş ile ilgili oldu-bitti yaratılmamalı'

Güney Kıbrıs Dışişleri Bakanlığı: 'Maraş ile ilgili oldu-bitti yaratılmamalı'Güney Kıbrıs Dışişleri Bakanlığı, BM Güvenlik Konseyi’nin Varoşa ile ilgili açıklamasını herhangi bir “oldu-bitti yaratılmaması” için önemli bir adım olduğunu ve aynı zamanda BM’nin kararları ve Kıbrıs sorununun çözümü için ilkeleri teyit ettiğini vurguladı ve memnuniyetini ifade etti.
Paylaş  
2
2
2
0

banner

'Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Türkiye’nin Mağusa’nın tellerle çevrili Varoşa bölgesini yerleşime açma 'tehditleriyle' ilgili BM Güvenlik Konseyi (BMGS) nezdindeki başvurusu, Güvenlik Konseyi’nin çarşamba günkü toplantısı sırasında basına kapalı olarak gayri resmi görüşüldü.

BMGK üyeleri arasında yapılana gayri resmi istişarelerin ardından BM Güvenlik Konseyi Dönem Başkanı, Güney Afrika'nın BM Daimi Temsilcisi Jerry Matjila Konsey üyeleri adına bir açıklama yayımladı.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Jerry Matjila’nın açıklamasından duyulan memnuniyet ifade edildi.

BM Güvenlik Konseyi’nin çarşamba günü kapalı bir toplantı sırasında Kıbrıs’ın Varoşa ile ilgili Türk tehditlerini görüştüğü belirtildi.

Dışişleri Bakanlığın açıklamasında, “Güvenlik Konseyi, 550 (1984) και 789 (1992) sayılı kararların önemine ve bu kararlara saygı duyulmasını ihtiyacını tekrarladı ve aynı zamanda, bu kararların ruhunu ve hükümlerini değiştiren ve / veya çelişen eylemlerden kaçınma çağrısında bulundu” denildi.

Açıklamada, Güvenlik Konseyi’nin Kıbrıs sorununa BMGK kararlarınca belirlenen Kıbrıs sorununa siyasi eşitlik ile adil, kalıcı ve adil bir çözüm bulunması ihtiyacını vurgulayan 2483 (2019) sayılı kararının teyit edildiği belirtildi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
2
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

Avrupa cinsiyet eşitliğinde Güney Kıbrıs'ta büyük ilerleme
image Avrupa Cinsiyet Eşitliği Enstitüsü, 2019 yılı Cinsiyet Eşitliği Endeksi'ni yayımladı. En büyük ilerlemenin yaşandığı ülkeler İtalya ile Güney Kıbrıs oldu.
Rum-Yunan "Ortak Savunma Sahası Doktrini" F-16'larla yeni doktrine evrildi
image Yunan F-16 savaş uçaklarının, RMMO'nun geçen Perşembe günü icra ettiği "Atsalino Velos" (Çelik Ok) kod isimli tatbikatına katılarak "Vuda" atış alanındaki hedefleri "vurduktan" sonra üslerine (Girit'teki Suda üssü) ge...
Rum Eski Dışişleri Bakanı Kasulidis: "Çözüm için çiftetelli değil tango gerek...
image Rum eski Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis, Kıbrıs sorununun çözümü için tango oynamanın vaktinin geldiğini söyledi.