Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GÜNEY KIBRIS 20 Ekim 2019, Pazar 10:04
banner

Rum partiler Avrupa Konseyi kararlarını değerlendirdi

Rum partiler Avrupa Konseyi kararlarını değerlendirdiRum siyasi partileri, Avrupa Konseyi'nin Türkiye'nin Güney Kıbrıs'ın tek yanlı ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölgesinde gerçekleştirdiği ileri sürülen sondaj faaliyetleri nedeniyle Türkiye aleyhine yaptırım kararını değerlendirdiler.
Paylaş  
6
4
5
0

Alithia gazetesine DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos, Avrupa Konseyi’nin kararına atıfta bulunarak, bunun; doğru strateji ve kararlılıkla hedeflerin sağlanmasının mümkün olduğunu ortaya koyduğunu belirtirken, bu strateji ve politikanın, tereddütler olmadan devam etmesinin yeterli olduğuna da dikkati çekti.

Papadopulos, AB üyesi ülkelerin münhasır ekonomik bölgeleri veya kıta sahanlığına ilişkin şüpheler konusunda AB tarafından ilk kez bu tür tedbir ve yaptırımların benimsendiğini ifade etti.

EDEK yaptığı açıklamada, ileri sürülen Türkiye’nin Güney Kıbrıs’ın tek yanlı ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki faaliyetlerine ilişkin AB zirvesi sonuç bildirgesindeki net şekilde yer alan ifadeleri memnuniyetle karşılarken; bunun, Güney Kıbrıs’a diplomatik destek sağlayan ve de değerlendirilmesi gereken önemli bir adım olduğunu da belirtti.

EDEK, Güney Kıbrıs’ın, Türkiye’nin bu faaliyetlerine yönelik bir sonraki adımının Lahey’deki Uluslararası Mahkemeye başvurmak olması gerektiğini söyledi.

Rum Vatandaşlık İttifakı açıklamasında, AB’nin, genel ifade türlerinden kısmi olarak kaçtığını ve durumları isimleriyle birlikte söylediğini belirtti.

Vatandaşlık İttifakı, bunun ayrıca Türkiye’ye yönelik net bir yanıt olmasıyla birlikte, Türkiye’nin bu faaliyetleri sonlandırmasına da neden olmayacağını, bu nedenden dolayı hükümetin, zafer naralarının haklı gösterilemeyeceğini ifade etti.

Öte yandan Fileleftheros gazetesi, “Dikkatler Bir Sonraki Adımlarda” başlıklı haberinde, Rum siyasi partilerin açıklamalarına yer verdiği haberinde, “Lefkoşa’”nın, Türkiye’nin Güney Kıbrıs’ın tek yanlı ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki faaliyetlerine ilişkin ifadenin, ilk kez, değiştirilmesinden memnun olmasına karşın “alçak tonlar “ tercih ettiğini yazdı.

Dikkatlerin şu anda, Güney Kıbrıs’ın tek yanlı ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölgesi içerisinde faaliyet göstermekte olan şirketler ve şahıslar aleyhine uygulanacak yaptırımların hayata geçirilmesine ilişkin ileriki adımlara çevrildiğini yazan gazete, bir hükümet kaynağının yaptığı açıklamaya dayanarak ifadenin, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in talebi üzerine değiştirildiğini teyit ettiğini belirtti.

banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

Güney Kıbrıs 'iç cephesi paramparça'
image Akel ve Disi dışındakiler Berlin görüşmesinin faydasından ve müzakerelerin yeniden başlama çabasının sonuç vereceğinden şüpheli olduklarını belirtti.
Fotiu: "Paşiammo'daki kazılarda insan kemik kalıntılarına ve kişisel eşyalara...
image Rum Yönetimi Başkanlığı İnsani Konular ve Dış Rumlar Komiseri Fotis Fotiu, Paşiammo bölgesinde başlatılan kazılar çerçevesinde, muhtemelen Ağustos 1964 yılındaki Rum Milli Muhafız Ordusu askerlerine ait olduğu düşünül...
Rum Savunma Bakanı: Avrupalı ortakların Güney Kıbrıs'a yönelik dayanışması te...
image Rum Savunma Bakanı Aggelides, PESCO programları ile ilgili toplantı sırasında, Avrupalı ortakların Güney Kıbrıs'ın milli çıkarlarının korunması konusundaki dayanışmasının teyit edildiğini söyledi.