Ana Sayfa >> Yazarlar Ertanç HİDAYETTİN | 28 Ocak 2018, Pazar
Barış getirin çocuklar
Paylaş  
21
134
19

Birkaç hafta önce aşağıdaki elektronik posta geldi. Mektup Hornsey Atatürk Okulundan bir grup öğrenci tarafından yazıldı:

Aydınlık bir gelecek için kurduğumuz hayalin bir ucundan da sizin tutmanızı ümit ederek size yazıyoruz.

Kelimelerin ve fikirlerin dünyayı değiştirebileceğine inanarak tüm dünyaya yeni yıl mesajı vermek istiyoruz.

Atamızın “YURTTA BARIŞ, DÜNYADA BARIŞ” sözünün ve onun izinden giden Küçük Hanımlar ve Küçük Beylerin “AKLIN YOLU SEVGİDİR 60889” parolasından yola çıkarak 2018 yılında tüm insanları Birlik ve Beraberlik, Barış ve Sevgi dolu bir dünya inşa etmeye davet ediyoruz. İnsanların düşüncelerinde SEVGİ ve BARIŞ yolunu seçmelerini istiyoruz”.

Öğrenciler tüm gazetelere bu yazıyı göndererek parolalarının tam sayfa yayınlanmasını rica ettiler. Londra’da yıllardan beri Tükçe konuşan çocuklara Türk dili ve kültürü dersleri veren okulun öğretmenlerinden Sevinç Çağlar bir grup öğrenci ile 2016 yılından itibaren yukarıdaki Barış Parolasını yaymaya çalışıyorlar. İngiltere, Türkiye ve daha birçok ülke çocuklarının bu muhteşem projeye katılmalarını sağlamayı başardılar.

Paroladaki 60889 rakamının açıklaması Sevinç Hanım tarafından şöyle yapılıyor: “ 2016 yılının Mayıs ayında  13 ülkeden 40 Bin çocuğun katıldığı "Dünyanın En Uzun Açık Hava Resim Sergisi Rekoru ( 0-18 yaş arası çocukların katıldığı) 60889 metre ile Osmaniye'nin ilçesi olan Kadirli'de kırıldı ve bu rekor Guinness Dünya Rekorlar Kitabına girdi.  Bu rekorun kırılması için Londra'dan  destek verdik.

Ayrıca başka ülkelerdeki çocukların da katılımını sağladık. Ancak bizim çalışmalarımızda yapılan resimlerde, çocuklar aydınlık günler için kurdukları hayalin resmini çizerek gönderdiler. Önce kendi ellerini çizdiler sonra bütün ellerin birleşmesiyle oluşan Aklın Yolu Sevgidir Sihirli değneğini ve bu değnekten yağan Sevgi yıldızlarını”. Anavatanımız Kıbrıs ve tüm dünyamızın barışa en çok gereksinimi olduğu zamanımızda özellikle çocukların bu tür önemli bir projeye katılmalarını sağlayan Sevinç Çağlar hocanımı hepimizin tebrik
ve takdir etmemiz ve ona çalışmalarında katkı yapmamız gerekir.

***********************************
Londra Sanat Forumu

"Sanat Nedir?" 1897 yılında Lev Tolstoy bu başlıklı bir kitap yazmıştı.

Kitabında, Baudelaire,Verlaine, Goethe, Beethoven, Wagner, Shakespeare gibi dünyaca ünlü sanatçıları ve onların eserlerini eleştirmektedir. Tolstoy sanatta asıl olması gerekenin, eseri oluşturan sanatçı ile onu algılayan kişi arasındaki duygu alışverişi olduğunu savunmuştur. 

“Sanatçı, herkesin duyduğunu, herkesin gördüğünü, herkesin hissettiğini, herkesin düşündüğünü; farklı şekilde duyan, farklı şekilde gören, farklı şekilde hisseden, farklı şekilde düşünen, farklı şekilde yorumlayan, farklı şekilde yansıtandır; duyulmayanı duyan, görülmeyeni gören, olmayanı bulandır. Özetle sanat belli kalıplar içine konulamayan ve estetik olan insan duygularının dışa vurumudur”.
(yumurtalıekmek.com/sanat-nedir- sanatci-kime- denir/). ‘Yumurtalı Ekmek’ sitesi çocuklar ve gençler için hazırlanmış çok hoş bir web sitesidir. Sanatı ne güzel anlatmış.

Peki sizce nedir sanat? Sanatçı kime denir? Bunun cevabını vermek en güç şeylerden. Tarih boyunca insanlığı meşgul eden bir soru. Çok da subjektif bir kavram. İp ne kadar uzundur? sorusuna benzer. Herkese göre sanatın anlamı değişiktir.

Sanatçıların aynı zamanda toplumsal bir misyonu da olması gerektiğine inananlardanım. Sanat, sanat için mi, toplum için mi yapılmalı sorusuna bu çerçeveden bakarım. Yani sanatçıların görevleri olmasını savunurum.

Geçen akşam KKTC Londra Temsilciliğinde Londra Sanat Forumu’nun resepsiyonuna katıldım. Çeşitli sanat dallarını temsil eden bir grup değerli arkadaşım önemli bir misyona soyundular. Geçmiş yıllardaki benzer çalışmalar düşünüldüğünde önemli olduğu kadar çetrefilli bir misyon.

Devletlerin sanatçıları yönlendirmesine çok karşıyım. Örneğin Türkiye’de varolan “devlet sanatçısı”
olgusu bana çok ters gelir.

Geçen akşamki etkinlikte devlet, KKTC Londra Temsilcisi sayın Zehra Başaran nezninde, yönlendiri değil, teşvik edici, destekleyici bir görev üstlendi. Sayın Başaran’ı kutlarım. Bu tavrın bu şekilde devam ettiği sürece de Sanat Forumuna birçoklarının destek vereceğine inanırım.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
2
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
18 Şubat 2018, Pazar    Mezarlık
11 Şubat 2018, Pazar    Havanda su dövmek
21 Ocak 2018, Pazar    Özgür irade(sizlik)
14 Ocak 2018, Pazar    Onlar ve biz
7 Ocak 2018, Pazar    Göçüp giden değerlerimiz - Hasan Raif
31 Aralık 2017, Pazar    Grenfell Tower Faciası
24 Aralık 2017, Pazar    Irkçılık ve tarihi sorgulama cesareti
18 Aralık 2017, Pazartesi    Birlik ve beraberlik
11 Aralık 2017, Pazartesi    Göç
27 Kasım 2017, Pazartesi    Yaşanmayan çocukluklar ve gençlikler

Mezarlık
Ertanç HİDAYETTİN | 18 Şubat 2018, Pazar
Bir gün biz de bu parka geleceğiz
Ahbap, arkadaş omuzunda,
Ve dağlara, taşlara benzeyeceğiz
Öyle sessiz, öyle manidar...

Konuşmak yok artık bu yerde
Yolculuk hevesi, avarelik yok
Evine, toprağına bağlı herkes
...
Havanda su dövmek
Ertanç HİDAYETTİN | 11 Şubat 2018, Pazar
İngilizcede bir deyim var, “preaching to the converted”. Direkt çevirisi inançlı olana vaizlik yapmak demektir. Din ile ilgili değil söz aslında. Esas uğraşılması gereken kişilerle değil, konuya hakim olan veya gerçek...
Özgür irade(sizlik)
Ertanç HİDAYETTİN | 21 Ocak 2018, Pazar
Özgürlük sadece bir şeyleri yapabilme serbestiyeti ile sınırlı değildir. Olmamalıdır.
“İnsanın özgürlüğü; istediği her şeyi yapabilmesinde değil, istemediği hiçbir şeyi yapmak zorunda olmamasındadır”. Jean Jacques Ro...


 
 

t0=1519345918.2314 t1=1519345918.2794 t2=1519345918.8613 t3=1519345918.8618 t4=1519345919.3805 t5=1519345919.6957