Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İSKELE 26 Mayıs 2019, Pazar 12:19
banner

Bafra Köyü'nde yıllardır süren gelenek: 'İmece usulü iftar'

Bafra Köyü'nde yıllardır süren gelenek: 'İmece usulü iftar'Bafra Köyü halkı yıllardır imece usulü iftar geleneğini sürdürüyor. Köylülerin Ramazan Ayı’nda, bir araya gelip, yardımlaşarak iftarını açtığı organizasyonda, köyün kadınları ve erkekleri yemekleri hazırlarken, köyün gençleri ve minikleri servis işlerinde yardımlaşıyor.
Paylaş  
4
4
4
0

Kıbrıs Postası-Rahmican Çalışkan

İskele’ye bağlı Bafra Köyü halkı yıllardır Ramazan Bayramı’nda imece usulü iftar yapıyor. Köylülerin bir araya gelerek, özellikle geliri iyi olanların da katkıları iftarını açan Bafra halkı, bu geleneği yıllardır devam ettiriyor.
         
Köy kadınlarının ve erkeklerinin yemeklerini yaptığı, köyün gençleri ise yemekleri getirdiği iftar programında, köyün minikleri ise, sofralara servis yapma görevini üstleniyor.
         
Bafra Köyü Muhtarlığı’nın dün gece 9’uncusunu düzenlediği Geleneksel İftar Yemeği’ne aralarında Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli,UBP Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu ve Resmiye Canaltay’ın da katıldığı yüzlerce vatandaş iştirak etti.
        
İftar yemeğinin ardından, imece usulü ile köy halkı sofraları topladı, çevre temizliğinin ardından sohbetler edildi. Kıbrıs Postası’na konuşan Bafra Köyü muhtarı Selim Çetil, yıllardır böylesine bir organizasyon ile köyden ve çevre bölgelerden sakinleri bir araya getiren uygulamadan mutluluk duyduğunu belirtti.
        

banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
8
 
0
 
0
 
0
 
2
 
1
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

İskele Belediyesi ile Mersin Yenişehir Belediyesi'nin "Kardeş Şehir" görüşmes...
image İskele Belediyesi'nin kardeş şehirlerine bir yenisi daha ekleniyor. Mersin Yenişehir Belediyesi'yle de kardeş olma yolunda ilk adımlarını attı.
Halk Vakfı Yaşlı Bakım Evi unutulmadı: Tekerlekli sandalye bağışlandı
image İskele'ye bağlı Sınırüstü köyünde bulunan Halk Vakfı Yaşlı Bakım Evi'ne ziyaret gerçekleştirildi.
Gelincik köyündeki kilise kaderine terk edilmekle kalmadı, gözden de çıkarıld...
image Gelincik köyünde bulunan kilise, yetkililerin bakımsızlık ve ilgisizliğinden nasibini alırken avlusundaki mezarlar ise yok olmak üzere...