Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> LEFKE 23 Kasım 2016, Çarşamba 09:10
banner

Uluçay: "Hükümetin ömrü Lefke'yi ilçe yapmaya yetmeyecek"

Uluçay: Hükümetin ömrü Lefke'yi ilçe yapmaya yetmeyecekLefke’nin ilçe olması konusuna değinen Uluçay, önemli olanın ilçe olmanın gereğinin yerine getirilmesi olduğunu, ancak hükümetin bunu yapmaya ömrünün yetmeyeceğini söyledi. Uluçay, bu amaçla bütçede de kalem ayrılmadığını ekledi.
Paylaş  
65
78
64
4

CTP Milletvekili Teberrüken Uluçay da, İçişleri Bakanı olduğu dönemde vatandaşlıklarla ilgili uzun soluklu bir çalışma yaptıklarını ancak görev süresinin tamamlamaya yeterli olmadığını, tasarının Meclis’te beklediğini, şu anki bakanın mevcut tasarı üzerinde çalışma yaptığını anlattı.

Uluçay, Bakanlar Kurulu kararıyla yurttaşlıklar yapıldığını, ancak şartlı yurttaşlık yapılmasının, ayrıca 18 yaşından küçüklerin vatandaş yapılmasının yasaya aykırı olmasından dolayı konunun mahkemeye taşınarak iptal edildiğini kaydetti.

Uluçay, muhaceret konusunda iyi bir adım atıldığını, son yapılan düzenlemeyle kalıcı çözüm üretildiğini ifade etti.

Kırsal kesim arsaları konusunda yaşanan sorunlara da değinen Uluçay, arsaların dağıtıldığını ancak altyapı çalışmalarının yapılmadığını, dolayısıyla bakanlığı döneminde altyapısı yapılarak dağıtım yapılması yönünde bir adım atıldığını kaydetti. Uluçay, şimdiki bakanın da altyapının yapılarak arsaların dağıtılacağını söylediğini, bunun ülkeye daha yararlı olduğunu, bu uygulamanın kalıcı olması gerektiğini ifade etti.

Taşınmaz Mal Komisyonu’nun kaynak yaratıldığı sürece işlevsel olduğunu söyleyen Uluçay, dönem dönem ödemelerin yapılmadığına ilişkin şikayetler geldiğini anlattı ve farklı kaynaklar yaratılması konusunun tartışılmasını istedi.

Güngör’deki katı atık projesi konusuna değinen Uluçay, bu konuda hangi aşamada bulunulduğunu öğrenmek istedi. Uluçay, bu projenin çok önemli bir proje olduğunu, sonuçlandırılarak hayata geçmesi gerektiğini kaydetti.

Yerel yönetimlerin, insana hizmet noktasında önemli bir noktada olduğunu söyleyen Uluçay, kaymakamlıklara yeterince bütçe ayrılmadığını, bununla ilgili Maliye Bakanlığı’nca düzenleme yapılması gerektiğini söyledi.

Belediye Yasası ve sayıları konusunda Bakanlığı döneminde çalışma yaptıklarını dile getiren Uluçay, o çalışma üzerinden bugün bir taslak hazırlandığını, bunu incelemekte olduklarını, amacın belediyelerin işleyişini rahatlatmak olduğunu kaydetti.

Uluçay, belediyelerin sayısının azaltılması konusunun usul olarak doğru sonucu vermeyeceğine inandığını da belirtti.

Kamulaştırmalarda yaşanan sıkıntılara da değinen Uluçay, standart uygulama getirilmesinin önemli olduğunu kaydetti.

Lefke’nin ilçe olması konusuna değinen Uluçay, önemli olanın ilçe olmanın gereğinin yerine getirilmesi olduğunu, ancak hükümetin bunu yapmaya ömrünün yetmeyeceğini söyledi. Uluçay, bu amaçla bütçede de kalem ayrılmadığını ekledi.

ANGOLEMLİ: LEFKE'NİN İLÇE OLMA KARARI SÖZDE KALMAMALI"

TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli ise, belediyelerin sayılarının azaltılıp azaltılmayacağını sordu.

Angolemli, Gazimağusa’da sosyal konutlar bölgesinde kanalizasyondan kaynaklanan kötü kokularla ilgili sorunun bitmediğini ifade etti.

Gazimağusa bölgesinde yaşanan sorunlara değinen Angolemli, bakanlığın devreye girerek önlem almasını talep etti.

Anayollara direk çıkış verildiğini, bu durumun trafik kazalarına davetiye çıkardığını vurgulayan Angolemli, bunun yerine servis yolu yapılması, belediyelerin buna karşı önlem alması gerektiğini söyledi.

Vatandaşlık konusunda tedbir alınması , belirleyici kriterler aranması gerektiğini vurgulayan Angolemli, yasa çalışması yapılmasını istedi.
Angolemli, çevre kirliliğinin çok ciddi boyutta olduğunu, bunun da belediyelerin işini yapmadığını gösterdiğini söyledi.

Lefke’nin ilçe olmasıyla ilgili Bakanlar Kurulu kararına değinen Angolemli, bu kararın sözde kalmaması temennisinde bulundu.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
4
ONAY BEKLEYENLER
0
23 Kasım 2016, Çarşamba
Kemal Erkanı         - Lşa
Teberrüken Uluçay bey bakanlığınız döneminde pek bir iz bırakmadınız şimdi yeni ctp döneminde vereceğiniz demeçlerle kendinizimi göstermeye çalışırsınız - umarım bu sefer hatırlarsınız, yeni CTP de aslolan bireysel değil kollektif çalışmalar olacaktır

23 Kasım 2016, Çarşamba
Yusuf         - Lefke
Keciler goyunlara gulermis.UBP-DP bu ulkeyi yakdi,gavurdu ama sizde sondureceginize ustune lambasiyu dokersiniz.

23 Kasım 2016, Çarşamba
olkan yenice         - Gaziveren
ctp kendi döneminde Lefkeyi ilçe haline neden dönüştürmedi ? Sn Uluçay biz sizleri laf üretesiniz ve birbirinize laf yetiştiresiniz diye meclise göndermedik iş üretesiniz yada ciddi muhalefet yapasınız diye gönderdik.Laf üretecekseniz gelin bizim kahvede birlikte konuşalım, hem bir çayımızı kahvemizi içersiniz.

23 Kasım 2016, Çarşamba
mustafa k. öteden         - lefkoşa
nasılki sizin siyasal ömrünüz (hep söz verdiğiniz ama yerine getiremediğiniz üzere) k türk halkının yaşam kalitesini yükseltmeye yetmediği gibi,

banner
banner
banner
banner
banner

Lefkoşa İzcilik Derneği ilk kampını gerçekleştirdi
image Lefkoşa İzcilik Derneği (Lİ-DER), üç beldede yapılacak olan kampları arasında ilk olarak Lefke Kampı'nı gerçekleştirdi.
LAÜ Akademisyeni Kaygısız "Nörolojik Hastalıklarda Toplumsal Katılımın Artırı...
image Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Beliz Belgen Kaygısız Türkiye Fizyoterapistler Derneği tarafından Ankara'da düzenlenen 7. Ul...
LAÜ akademisyeni tarafından kırsal kalkınma ve mimari mirasın korunması incel...
image Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Y rd. Doç. Dr. Aliye Menteş, KU Leuven Üniversitesi ve Sorbonne Üniversitesi işbirliği ile Belçika'nın Leuven şehrinde KU Leuven Üniversitesi'nde düzenl...