Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> LEFKE 19 Mayıs 2018, Cumartesi 13:38
banner

LAÜ'de "Bir Cumhuriyet Eczanesinden Başlayan 50 Yıllık Yürüyüş" konulu söyleşi gerçekleşti

LAÜ'de Bir Cumhuriyet Eczanesinden Başlayan 50 Yıllık Yürüyüş konulu söyleşi gerçekleştiLefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Eczacılık Fakültesi tarafından “Bir Cumhuriyet Eczanesinden Başlayan 50 Yıllık Yürüyüş” konulu söyleşi düzenlendi.
Paylaş  
12
2
12
0

Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Eczacılık Fakültesi tarafından “Bir Cumhuriyet Eczanesinden Başlayan 50 Yıllık Yürüyüş” konulu söyleşi düzenlendi. Söyleşiye, Dr. Eczacı Rüştü Akın Çubukçu konuşmacı olarak katıldı. 

Şifa Eczanesi’nin sahibi M. Şevket (Çubukçu) Efendi’nin, 1925 yılında İstanbul Eczacılık Mektebi’ni bitirerek, Sivas’ta 1927 yılında Şifa Eczanesini açtığını belirten Çubukçu, o zamanın Cumhuriyet’in ilk yılları olduğunu, yoksulluktan, bakımsızlıktan, ilaçsızlıktan ve ihmalden, sıtma, verem, şark çıbanı, trahom, dizanteri  gibi hastalıkların halkı esir aldığını dile getirdi.

“Halkın günlük yaşamına birçok yenilikler girerken, sağlığın korunması yönünde, eczanelerde adeta bir seferberlik yaşanmakta, insan odaklı çalışmalar, ön plana çıkarılmaktadır” diyen Çubukçu, halkın ilaç ihtiyacının, eczanelerin laboratuvarlarında ve tedavi için gerekli sayıda yapılan ilaçlarla karşılandığını ve sağlık giderlerini karşılayacak sosyal güvenlik kurumlarının henüz devreye girmekten çok uzak olduğunu ifade etti.

Çubukçu, 50’li yıllardan başlayarak hızla gelişen ilaç endüstrisi ile eczanelerde ilaç yapımının nerede ise hiç kalmadığı, ilaçla hastalıkların tedavisinde ‘kişiye özel’ ilaç ve tedavinin gündemde olduğu günümüz eczanelerinde ‘Farmasötik Bakım’ hizmeti veren eczacılar ile Cumhuriyetin ilk yıllarında verilen hizmetin özveri açısından aynı ancak üretilen hizmet açısından farklı olduğunu belirtti.

Babasının eczanesinden başlayan eczacılık hayatıyla ilgili anılarından söz ederek devam eden Çubukçu, 1982 yılı ve sonrasında serbest eczacılık ve yazarlık döneminin başladığını ifade etti.

Söyleşinin sonunda Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Seyide Rümeysa Demirdamar tarafından Çubukçu’ya teşekkür belgesi takdim edildi.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

KKTC'nin kuruluşu, Lefke'de törenle kutlandı
image Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 35. yıldönümü bugün Lefke'de törenle kutlandı.
Gemikonağı-Lefke Anayolu'nda elektrik kesik olacak
image Orta gerilim elektrik şebekesinde yapılacak proje çalışması nedeniyle yarın Gemikonağı – Lefke Anayolu’nda Ali Uskuri Dükkanları civarında elektrik kesintisi yapılacak.
Lefke'de elektrik kesintisi
image Orta gerilim elektrik şebekesinde yapılacak proje çalışması nedeniyle yarın Gemikonağı - Lefke Anayolu'nda Ali Uskuri Dükkanları civarında elektrik kesintisi yapılacak.