Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> LEFKE 28 Temmuz 2019, Pazar 17:12
banner

LAÜ Fizyospor grubu Binatlı Yılmaz Spor Kulübü futbolcularını bilgilendirdi

LAÜ Fizyospor grubu Binatlı Yılmaz Spor Kulübü futbolcularını bilgilendirdiLefke Avrupa Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü 4. sınıf öğrencileri tarafından "Her başarılı futbolcunun arkasında fizyoterapist vardır" sloganıyla düzenlenen seminerde Binatlı Yılmaz Spor Kulübü ziyaret edilerek, U21 futbol takımına sporda fizyoterapistin rolü ve spor yaralanmalarını önleme, performansı arttırma hakkında bilgilendirmeler yapıldı.
Paylaş  
8
6
8
0

banner

Spor faaliyetlerinde ısınma egzersizleri kadar soğuma egzersizleri de önemlidir

LAÜ'den verilen bilgiye göreü LAÜ Fizyospor grubu seminerde; sporcularda, yaralanmayı önleme ve yaralanma sonrasında spora dönüşü sağlamak için fizyoterapistin temel görevlerini açıklayarak, her yaştan sporcunun fiziksel uygunluk ve aerobik kapasitelerini arttırmak, ısınma soğuma periyotlarını düzenlemek, yaralanmaları önlemek ve herhangi bir yaralanma sonrasında sporcuya özgü tedavi ve eğitim programı vermek gibi görevleri olduğunu detaylı olarak açıkladılar.

 “Koruyucu Rehabilitasyon yaralanmayı önlemede olanak sağlar”

Fizyoterapi  ve Rehabilitasyon Bölümü öğrencileri “Sporcularda aerobik kapasitenin geliştirilmesiyle, sakatlıklarda azalmayla birlikte futbolcuların performanslarının arttığı gözlemlendiğini ve buna bağlı olarak spor kulüplerinde Fizyoterapist, Antrenör vb. kişilerin interdisipliner bir çalışmayla yürütülmesi gerektiğini önemine dikkat çektiler.

Müsabaka ve antrenman sonrası oluşan yorgunlukta ısınma egzersizlerinin önemli olduğu kadar soğuma egzersizlerinin de önemli olduğunu dile getiren Fizyospor grubu, antrenman öncesi yapılan ısınma egzersizlerinin; doku elastikiyetini ve kan dolaşımını arttırmada, yaralanmaları ve krampları önlemede çok önemli olduğunu belirttiler. Soğuma egzersizlerinin ise laktik asit birikimini azaltarak yorgunluğu azalttığını ifade eden Fizyospor grubu seminer sonunda uygun ayakkabı ve zemin,  ısınma ve soğuma periyotları düzgünlüğü, aerobik kapasite ve enduransın arttırılmasıyla ilgili önerilerde bulundular.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

Şahiner, Meclis'te Lefke'nin sorunlarına değindi: "Bölgede fırsat eşitliği yo...
image CTP Milletvekili Şahiner, Meclis'te yaptığı konuşmada Lefke'de yaşanan sorunlara değinerek, bölgede fırsat eşitliği olmamasının büyük bir problem olduğunu belirtti.
Akıncı, Bağlıköy 6. Geleneksel Paluze Günü etkinliğine katıldı
image Cumhurbaşkanı Akıncı, Bağlıköy 6. Geleneksel Paluze Günü etkinliğine katıldı.
Bağlıköy 6. Geleneksel Paluze Günü bugün yapılıyor
image Bağlıköy Eko Turizm Gönüllüleri Derneği ile Lefke Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen Bağlıköy 6. Geleneksel Paluze Günü bugün yapılıyor.