Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> SAĞLIK 30 Kasım 2014, Pazar 14:44
banner

Diyet reçetelerine dikkat!!!

Diyet reçetelerine dikkat!!!Diyet reçetesi yazma yetkisi bulunmayan kişilerin, insan sağlığı ile oynadıklarını belirten Kıbrıs Türk Diyetisyenler Birliği Başkanı Feriha Balkır, Kıbrıs Postası’na konuşarak diyet listelerini aldıkları kişilerin eğitim durumlarını sorgulamaları gerektiğini söyledi.
Paylaş  
22
20
20
0

Eniz ORAKCIOĞLU - Kıbrıs Postası

Diyet reçetesi yazma yetkisi bulunmayan kişilerin, insan sağlığı ile oynadıklarını belirten Kıbrıs Türk Diyetisyenler Birliği Başkanı Feriha Balkır, Kıbrıs Postası’na konuşarak diyet listelerini aldıkları kişilerin eğitim durumlarını sorgulamaları gerektiğini söyledi.

Balkır,diyetisyen olmayan kişilerin yazdıkları zayıflama özeliği bulunan ilaç ve tozlarla genç çocukların sağlığı ve geleceği ile oynandığınıbelirterek, “Beslenme danışmanları ve spor eğitmenleri etik ve doğru olmayan bir şekilde diyet reçetesi yazıyor. Ortaya çıkan bu kaos ve sorunu ortadan kaldırmak için hükümeti “Diyetisyen Birliği Yasa Tasarısını” ivedilikle yasalaştırmaya davet ediyoruz”.

Ülkede 130 diyetisyen olduğunu fakat bunların 97’sinin birlik üyesi olduğunu vurgulayan Balkır, “Her yıl yaklaşık 50 diyetisyen diplomasıyla piyasaya giriyor ve bu doğrultuda iş sahası gittikçe daralıyor. İş sahası bulamayan diyetisyenler de ofis açmanın çok kolay olduğu ülkemizde çareyi ofis açmakta buluyor” dedi.

Kıbrıs Türk Diyetisyenler Birliği geçtiğimiz gün sosyal medya üzerinden kamuoyu açıklaması yaparak diyetisyen olmayan ve halka sağlıksız beslenme önerileri veren kişilerin ortaya çıktığını belirtti. Açıklamanın sonunda ise KTDB, hükümeti“Diyetisyen Birliği Yasa Tasarısını” yasalaştırmaya davet etti. Kıbrıs Postası’na konuşarak önemli açıklamalarda bulunan Kıbrıs Türk Diyetisyenler Birliği Başkanı Feriha Balkır, yaşanan sorunların önüne geçmek için yasa tasarısının biran önce yasalaştırılması gerektiğini belirtti.

“Diyetisyen Birliği Yasa Tasarısının yasalaştırın”

Sosyal medya üzerinden yapılan kamuoyu açıklamasında şunlar yer adlı; “Son zamanlarda maddi çıkar sağlamak amacıyla diyetisyen olmayan ve halkımıza sağlıksız beslenme önerileri veren kişiler ortaya çıkmıştır. Bu şahıslar beslenme bilimine aykırı, hiçbir bilimsel veriye dayanmayan öneriler sunarak, insanlarımızın sağlığını olumsuz etkileyen davranışlarda bulunmaktadır. Siz değerli halkımızın bu konuda dikkatli ve bilinçli olmasını istiyoruz. Kendi sağlığınızı tehlikeye atmamak için, beslenme ve danışmanlığın aldığınız kişilerin diplomalarını ve eğitim durumlarını mutlaka sorgulayınız. Ayrıca Hükümetimizin bu karmaşayı ortadan kaldırmak için Meclis alt komitesinde beklemekte olan “Diyetisyen Birliği Yasa Tasarısının” yasalaştırmaya davet ediyoruz.”

“Halkımızı uyarmak istedik”

Kıbrıs Türk Diyetisyenler Birliği Başkanı Feriha Balkır, Bilinçsizce yapılan ve bilirkişi tarafından önerilmeyen diyetlerin insanlara zarar verebileceğini belirterek, “Bilinçsiz yapılan diyetler sebebiylebaş ağrısı, konsantrasyon bozukluğu, kalp ritminde bozukluk, tansiyon düşüklüğü, adet düzensizliği veya kabızlık gibi sağlık sorunlarıyla karşılaşılabilir. Bunların sonucunda da kişinin metabolizmasında düzensizlik meydana gelir. Çok düşük kalori ile yapılan diyetler metabolizmanın yavaşlamasına sebep olur çünkü beden düşük gelen kalori ile yaşamayı öğrenir. Halkımızı uyarmak istememizin en büyük sebepleri yanlış veya bilirkişiler tarafından yapılmayan diyetlerin zararlarından onları korumaktır” şeklinde konuştu.

“Karmaşa yasanın olmayışından kaynaklanıyor”

Balkır, beslenmeyle ilgisi olmayan kişilerin toz gibi ürünler vererek insanların doğru olmayan ve zararlı şekilde zayıflamalarına neden olduğunu belirterek,“Diyetisyenlik mesleğine çok yakın meslek gurubu olan beslenme danışmanları hasta veya sağlıklı kişilere diyet reçetesi yazmaları doğru değildir.Hâlbuki beslenme danışmanları sadece önerilerde bulunan, okullarda beslenme dersi verebilecek yetideki arkadaşlardır. Bu kişilerin yüksek tansiyon, diyabet veya kolesterol gibi sağlık sorunları olan kişilere diyet programı vermeleri doğru ve etik değildir, hepsinden önemlisi insan sağlığı ile oynamak demektir.Bunların yanında birde spor eğitimi veren kişilerin, vatandaşa diyet listesi yazması kabul edilemez. Bu doğrultuda spor eğitmenleri beslenme dersi almış olmasına rağmen, diyet listesi yazabilecek bilgiye ve tecrübeye sahip değildir. Tüm bu sorunlar ve karmaşa diyetisyenlere ait bir yasanın olmamasından kaynaklanıyor.Bizim amacımız halkımızın farkındalığını artırmak ve bu doğrultuda diyetisyene gittikleri zaman eğitim durumunu sorgulamaları yönündedir” dedi.

“İlaç ve tozlarla sağlığa zarar veriyor”

Balkır, sözlerine şu şekilde devam etti; “Özellikle spor eğitmenlerininbu konuları kapsayan bir diyetiysen yasasıolmamasından kaynaklanan rahatlıkla, yazdıkları zayıflama özeliği bulunan ilaç ve tozlarla özellikle genç çocukların sağlığı ile oynuyorlar.Gençlerin zayıflamak adına içtikleri ilaçların zararları kimi zaman hemen gün yüzüne çıkmakla birlikte bazen 5 veya 10 yıllık bir süre zarfında kendini gösterir. Bu yüzden Diyetisyenler Birliği olarak bu yasa tasarısının aciliyetli olarak

Yasalaştırılmasını istiyoruz.”

“Yasal boşluklarla iş sahaları kısıtlanıyor”

Ülkede 130 diyetisyen olduğunu fakat bunların 97’sinin birlik üyesi olduğunu vurgulayan Balkır, “Yasamız olmadığı için birlik üyeliği zorunlu kılınamıyor. 130 kişiye artı olarak her yıl yaklaşık 50 diyetisyen diplomasıyla piyasaya giriyor ve bu doğrultuda iş sahası gittikçe daralıyor. Diyetisyen sadece bir hastanede ve ofis ortamında çalışan kişi değildir, toplu beslenme yapılan kreş ve bu tür yerlerde de çalışabilecek kişilerdir. Fakat yasal boşluklardan oluşan karmaşa diyetisyenlerin iş sahalarını kısıtlamakla birlikte, birçok diyetisyen ofisinin ortaya çıkmasına neden oluyor. Örneğin bugün kreşler Sosyal Hizmetlere, 3 yaş üstü çocuklar iseEğitim Bakanlığına bağlıdır ve hiçbirinde yemek kontrolü mecbur edilmiyor, hâlbuki çocuklarımızı emanet ettiğimiz kurum ve kuruluşlarda onların sağlığını düşünerek diyetisyen bulundurulması mecbur edilmelidir ve bu mecburiyetin yasalarla düzenlenmesi gerekmektedir.Bugün yaşadığımız birçok sorunla boğuşurken iş sahası bulamayan diyetisyenler de ofis açmanın çok kolay olduğu ülkemizde çareyi ofis açmakta buluyor” dedi.

“Yasalar ivedilikle geçirilmeli”

Kıbrıs Türk Diyetisyenler Birliği Başkanı Feriha Balkır, sözlerine şu şekilde son verdi; “Hükümette yaşanan yoğunluk ve komite başkanı değişikliği, istifalar gibi olumsuzluklardan dolayı Diyetisyen Birliği Yasa Tasarısının askıya alınıyor. Fakat Hükümetin değişmesi halinde tekrar yasa hazırlamak zorunda kalınacaktır ve yeni bir yasa taslağı oluşturmak bunu gerekli işlemden geçirerek komiteye sunmak en az 2-3 yılımızı alacaktır. Bu sebeple hazırlanmış yasaların ivedilikle geçirilmesi ve bu kaosa engel olunması gerekmektedir.”


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

Arca: "Kuzey Kıbrıs'ta diyabet yaygınlığı yüzde 32 ve oran hızla yükseliyor"
image Kıbrıs Türk Diyabet Derneği Başkanı Caner Arca, Kuzey Kıbrıs'ta diyabet yaygınlığının yüzde 32 olduğunu, bu oranın hızla yükseldiğini kaydetti.
Tabipler Birliği: "Diyabet, ülkede görülme sıklığı giderek artan kronik bir h...
image Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği, diyabetin önlenebilir bir hastalık olduğuna dikkat çekerek, hastalıktan korunmak için; hareketi arttırmak, spor yapmak, sağlıklı beslenmek ve hastalığa dair belirtiler görüldüğünde sağlı...
Zatürre nedeniyle her 39 saniyede bir çocuk hayatını kaybediyor
image Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), dünyada geçen yıl beş yaşından küçük 800 binden fazla çocuğun zatürre nedeniyle yaşamını yitirdiğini duyurdu.