Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> SAĞLIK 9 Mart 2016, Çarşamba 16:56
banner

Dr. Dizdarlı: "En ufak bir ceza almaları meslekten men edilmeleri demek"

Dr. Dizdarlı: En ufak bir ceza almaları meslekten men edilmeleri demekDr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Bülent Dizdarlı, kürtaj skandalı zanlısı doktorların anjiyo için hastaneye yatırılmasının ‘doktor dayanışması’ olarak yorumlanmasını değerlendirdi. “Doktor doktoru korur” diyen Dizdarlı, ancak cürüm işlenmiş bir konuda doktorun doktoru asla korumayacağını vurguladı. Dizdarlı, “Bu doktorların yargı süreci sonunda en ufak bir ceza almaları meslekten men edilmeleri demektir” dedi.
Paylaş  
54
68
53
1

Kıbrıs Postası – Filiz Seyis

Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Bülent Dizdarlı, Genç TV’de Aysu Basri Akter’in sorularını yanıtladı.

Ülkeyi sarsan yasadışı kürtaj olayı ile ilgili konuşan Dizdarlı, olaydaki en büyük problemin bulunan gömülü fetüsler olduğunu anlattı. Dizdarlı, “Bir hastanın parmağının ucunu dahi kesseniz atamazsınız. İnsan vücudundan çıkan en ufak parça bile ya patolojiye yada tıbbi atık deposuna gider” dedi.

“Cürüm söz konusu ise doktor doktoru korumaz!”

Kürtaj skandalı zanlısı doktorların anjiyo için hastaneye yatırılmasının ‘doktor dayanışması’ olarak yorumlanmasını değerlendiren Dizdarlı “Doktor doktoru korur, doğrudur. Ama nasıl korur? Cürüm işlenmiş bir konu varsa, bu konuda asla korumaz. Ben asla kardiyoloji bölümündeki doktorların bu arkadaşları koruduğunu düşünmüyorum. Bu konuda doktorlara haksızlık yapmamak lazım” şeklinde konuştu.

Söz konusu doktorların yargı sonunda en ufak bir ceza dahi almalarının meslekten men edilmeleri demek olduğunun altını çizen Dizdarlı, başka hastanelerde de benzeri olayların yaşanma potansiyelinin olduğunu ve denetim mekanizmasının ciddi ciddi çalışması gerektiğini kaydetti.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
9 Mart 2016, Çarşamba
iyiden ahıra döndü güzelim kıbrıs         - sağlıkta reform şart!
doktor doktoru koruduğu için çürüm dediğiniz bu tür olaylar yaşanabilmektedir.etik değerler dışında bu olaya açgözlülük para kaygısı ilede bakmak lazım.bu yaşananların odağı paradır bu rezilllik para için yapılmıştır.özel hastahanelerin ve kliniklerin donanım yönünden yetersiz olmasına rağmen operasyon yapmalarına göz yuman bakanlık,meclis,hekimler ve tabipler birliği, etik değerleri hiçe sayıp yanlış karşısında sessiz kalıyorlar.yıllardan beri halkın salt çoğunluğu hariç, sizler bilir kişiler olarak bu ve benzeri durumların farkındasınız ve sağlık sektöründeki durumu kabullenmişsiniz. çünkü uyumaya ve mağdur olmaya halk pek bir müsait. bizim Toplum olarak sosyal bilincimiz son derece sığ! bireysel menfaatler, toplum ve devlet menfaatlerinden üstün tutuluyor. son model araçlarda gezmeyi medeniyet sanan bir toplum olduk çıktık. gözümüz her şeyi para görür olmuş.sizler doktorlar olarak toplumun eşik bekçileri, öncüleri olmanız gerekirken doktorun doktoru koruduğunu doğrulamanız sevindirici bir haber,bizim için bir milattır.bu özünde vicdanı olan bir doktor'un bir günah çıkarma ayini olarak kabul edilmeli ve gerçeği gözler önüne sermiş oldunuz için sizi tebrik etmeliyiz.kürtaj olayı bir hüküme bağlanana ve göstermelik bir tedbirler alana kadarda bu tarz açıklamalar kurumlarda dahil olmak üzere devam edecek.sonuç olarak doktor hatasından dolayı sakat kalan hatta ölen hastalar adli bir olay olmadığı gibi bakanlık ve diğer hekimler tarafından normal karşılanmaya devam edecek! hiç bir doktor hastasına isteyerek zarar vermez benim kastım bu değildir.ama daha fazla para kazanmakta ister. doğal olarak hakkı...yetersiz donanım,uzun mesai saatleri,yanlış teşhis vb.bir takım etkenler hastanın zararına sonuçlanacak durumları ortaya çıkarıır.bu tür olaylar adamızda çok yaşanmaktadır burda para değil mesele doktorların ve bakanlığın herhangi bir soruşturma dahi açılma gereksinimi duyulmadan ihtimaller dahilinde hastanın başına gelenleri olasılık olarak kabul görmeye devam etmesidir.mesela 2 yıl önce yaşanmış örnek,bir göz doktoru 4 hastanın 3 nü aynı gün ameliyat masasında gözünden sakat bırakabilir bu cürüm olayı olmadığı için gayet normaldir.''biz doktorlar olarak bu meslektaşımızı korur ve kollarız...'' görece;şayet yasalar çinenmemiş ise bir doktor'un uzmanlığı'nın kliniğinin soruşturulması hatta geçiçi bir süre için kapatılması ihtimaller dahilinde bile olamaz.adamın ekmek teknesi yıllarını vemiş uzmanlığını kazanmaya aynı şey benimde başıma gelir kaygısı değil mi herşey?
ama insan mı?...
yolda binlerce...
peki yine herşey daha fazla para için mi?
peki etik değerler?
mesleki itibar?
bu tepkisizliklle yerlerde...

banner
banner
banner
banner
banner

Dünya Sağlık Örgütü: "Mikroplastikler daha fazla araştırılmalı"
image Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), çevrede bulunan mikroplastiklerin ve insan sağlığı üzerindeki potansiyel etkilerinin daha fazla araştırılması çağrısı yaptı.
Fizyoterapi ve Rehabilitasyonda Güncel Yaklaşımlar Sempozyumu 6 Eylül'de
image 3'üncü Fizyoterapi ve Rehabilitasyonda Güncel Yaklaşımlar Sempozyumu 6 Eylül'de gerçekleştirilecek.
Sağlık çalışanları grev hazırlığında
image Kamu-Sen, KTAMS, Tıp-İş, KTHES ve Kamu-İş, ek mesailerin ödenmemesi nedeniyle haftaya çarşamba ve perşembe günleri için grev kararı aldı.