Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> SAĞLIK 9 Ağustos 2018, Perşembe 15:03
banner

Mide Kanseri Nedir? Mide Kanseri Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Mide Kanseri Nedir? Mide Kanseri Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?Mide kanseri genellikle mideyi tutan mukus üreten hücrelerde başlar. Bu tip kansere adenokarsinom denir. Son birkaç on yıldır, mide ana bölümünde (mide gövdesi) kanser oranları dünya çapında düşmektedir. Aynı dönemde, midenin üst kısmının (kardia) yutma tüpünün (özofagus) alt ucunu karşıladığı bölgedeki kanser çok daha yaygın hale gelmiştir.
Paylaş  
6
2
7
0


Mide Kanseri Nedir?
Mide kanseri
Gastroözofageal bileşke ve mide Yemek borusunun alt ucunun midenin üst kısmıyla birleştiği bölgeye gastroözofageal bileşke denir. Mide kanseri genellikle mideyi tutan mukus üreten hücrelerde başlar. Bu tip kansere adenokarsinom denir. Son birkaç on yıldır, mide ana bölümünde (mide gövdesi) kanser oranları dünya çapında düşmektedir.

Aynı dönemde, midenin üst kısmının (kardia) yutma tüpünün (özofagus) alt ucunu karşıladığı bölgedeki kanser çok daha yaygın hale gelmiştir. Midenin bu bölgesine gastroözofageal bileşke denir.

Mide Kanseri Belirtileri Nelerdir?
Mide kanseri

Gastroözofageal bileşke kanseri, özofagusun midenin üst kısmına katıldığı bölgede gelişir.

Gastroözofageal Bileşke Kanseri ve Mide Kanserinin belirtileri
 • Yorgunluk
 • Yemek yedikten sonra şişkinlik hissi
 • Küçük miktarlarda yemek yiyerek kendinizi doymuş hissetmek.
 • Şiddetli, kalıcı mide ekşimesi
 • Her zaman mevcut olan ciddi hazımsızlık
 • Açıklanamayan, kalıcı mide bulantısı
 • Karın ağrısı
 • Kalıcı kusma
 • İstenmeyen kilo kaybı

Ne Zaman Doktora Görünmeli?
Eğer sizi endişelendiren herhangi bir Mide Kanseri Belirtileri varsa, doktorunuzdan vakit kaybetmeden randevu alın. Doktorunuz öncelikle yaşadığınız bu belirtilerin ve semptomların daha sık görülen belirtilerini araştıracaktır.

Mide Kanseri Nedenleri Nelerdir?
Genel olarak kanser, bir hücrenin DNA'sında bir hata (mutasyon) meydana geldiğinde başlar. Mutasyon, hücrenin büyümesine ve hızlı bir şekilde bölünmesine ve normal bir hücre ölünce yaşamaya devam etmesine neden olur. Biriken kanserli hücreler, yakın yapıları istila edebilen bir tümör oluşturur. Ve kanser hücreleri tüm vücuttan yayılmak üzere tümörden ayrılabilir. Gastroözofageal bileşke kanseri gastrointestinal reflü hastalığı (GÖRH) ve daha az kuvvetle obezite ve sigara içimi ile ilişkilidir.

GERD, mide asidinin özofagusa sık sık geri akışının neden olduğu bir durumdur. Füme ve tuzlanmış yiyeceklerle beslenme ve mide ana bölümünde bulunan mide kanseri arasında güçlü bir ilişki vardır. Gıdaların korunması için soğutmanın kullanımı dünya çapında artmış olduğundan, mide kanseri oranları düşmüştür.

Mide Kanseri Risk Faktörleri
Gastroözofageal bileşke kanseri için ana risk faktörleri, GÖRH ve obeziteyle bağlantılıdır.

Mide gövdesinde bulunan mide kanseri riskinizi artıran faktörler şunlardır:
 • Tuzlu ve füme gıdalarda yüksek beslenme
 • Meyve ve sebzelerden düşük beslenme.
 • Aile öyküsünde mide kanserinin bulunması.
 • Helicobacter pylori ile enfeksiyon
 • Uzun süreli mide iltihabı
 • Pernisiyöz anemi
 • Sigara içmek
 • Mide polipleri


Mide Kanserini Önleme
Gastroözofageal kavşak veya mide kanserine neyin neden olduğu net değildir, bu yüzden bunu önlemenin bir yolu henüz yoktur. Ancak, günlük yaşamınızda küçük değişiklikler yaparak gastroözofageal bileşke kanseri ve mide kanserine yakalanma riskinizi azaltmak için adımlar atabilirsiniz.
Mide Kanserinden korunmak için şunları deneyebilirsiniz:

Egzersiz
Düzenli egzersiz, mide kanseri riskinin azalmasıyla ilişkilidir. Fiziksel aktiviteyi, haftanın çoğu gününe sığdırmaya çalışın.

Daha fazla meyve ve sebze yiyin
Her gün diyetinize daha fazla meyve ve sebze katmaya çalışın. Çok çeşitli renkli meyve ve sebzeleri seçin.

Yediğiniz tuzlu ve füme yiyeceklerin miktarını azaltın
Bu besinleri sınırlayarak midenizi koruyun.

Sigara içmeyi bırakın
Sigara içiyorsanız bir an önce bırakınız. Sigara içmiyorsanız, asla başlamayın. Sigara içmek, mide kanserine ve diğer birçok kanser türüne karşı riskinizi artırır. Sigarayı bırakmak çok zor olabilir, bu yüzden doktorunuza danışınız.

Doktorunuza gastroözofageal bileşke veya mide kanserine yakalanma riskinizi sorun
Gastroözofageal bileşke kanseri veya mide kanseri riskiniz artmışsa, doktorunuzla konuşun. Birlikte mide kanseri belirtilerine bakmak için periyodik endoskopi düşünebilirsiniz.

Kaynak: Mide Kanseri Nedir? Mide Kanseri Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
1
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kış depresyonuna dikkat! Depresyonu önlemek için ne yapmalısınız?
image Dondurucu ve kasvetli bu kış günlerinde pek çok kişi kendisini keyifsiz, isteksiz, halsiz, yorgun hatta tükenmiş hissediyor. Uyku ve beslenme alışkanlıklarının bozulması da cabası. Bu olumsuz hisler 2-3 hafta ile sını...
Tıp-İş ve Kamu-Sen Gazimağusa Devlet Hastanesi'nde Pazartesi günü yapacağı gr...
image Tıp-İş ve Kamu-Sen, Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde Pazartesi gününden itibaren yapacağını duyurduğu eylemleri askıya aldığını açıkladı.
Dizdarlı, "acil servisler gripli hastaların çözüm yeri değildir" diyerek tavs...
image Dr. Burhan Nalbantoğlu Başhekimi Dr. Bülent Dizdarlı, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla grip olan kişilere tavsiyelerde bulundu.