Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> SAĞLIK 29 Ağustos 2018, Çarşamba 09:51

Rahim Ağzı Kanseri (Serviks) Nedir? Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Rahim Ağzı Kanseri (Serviks) Nedir? Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Rahim ağzı kanseri, rahim ağzı hücrelerinden vajinaya bağlanan uterusun alt kısmında meydana gelen bir kanser türüdür.

Cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon olan insan papilloma virüsü (HPV) 'nin çeşitli suşları, rahim ağzı kanserinde etkin bir rol oynar.

Paylaş  
14
11
14
0


Rahim Ağzı Kanseri (Serviks) Nedir?
Rahim ağzı kanseri
Rahim ağzı kanseri serviks hücrelerinde başlar. Rahim ağzı kanseri, rahim ağzı hücrelerinden vajinaya bağlanan uterusun alt kısmında meydana gelen bir kanser türüdür. Cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon olan insan papilloma virüsü (HPV) 'nin çeşitli suşları, rahim ağzı kanserinde etkin bir rol oynar. HPV'ye maruz kalındığında, bir kadının bağışıklık sistemi tipik olarak virüsün zarar vermesini önler. Bununla birlikte, küçük bir grup kadında, virüs yıllarca hayatta kalabilir, rahim ağzındaki bazı hücrelerin kanser hücrelerine dönüşmesine neden olan sürece katkıda bulunur. Düzenli tarama testleri ve HPV enfeksiyonuna karşı koruyan bir aşı yaptırarak rahim ağzı  (serviks) kanseri geliştirme riskinizi azaltabilirsiniz.

Rahim Ağzı Kanseri (Serviks) Belirtileri
Rahim ağzı kansei

Yumurtalık, fallop tüpleri, uterus, serviks ve vajina (vajinal kanal) kadın üreme sistemini oluşturur. Erken evre rahim ağzı kanseri genellikle hiçbir belirti veya semptom göstermez.

Daha ileri Rahim Ağzı kanseri belirtileri ise şunlardır:
  • Cinsel ilişkiden sonra, dönemler arasında veya menopozdan sonra vajinal kanama.
  • Ağır ve kötü kokuları olan sulu, kanlı vajinal akıntı
  • Ilişki sırasında pelvik ağrı veya ağrı

Ne Zaman Doktora Görünmeli?
Sizi şüphelendiren herhangi bir belirti veya semptoma sahipseniz vakit kaybetmeden doktorunuzdan randevu alın.


Rahim Ağzı Kanseri (Serviks) Nedenleri Nelerdir?
Rahim ağzı kanseri
İki tip hücre serviksin yüzeyini çizer ve her ikisi de kanserli hale gelebilir. Bir tip (glandüler hücreler) kolon şeklinde bir görünüme sahiptir. Diğer tip (skuamöz hücreler) ince ve düzdür. İki tip hücre arasındaki sınır, servikal kanserin en sık oluştuğu yerdir. Rahim ağzı kanseri (Serviks), sağlıklı hücrelerin anormal hücrelere dönüşmesine neden olan genetik bir değişim (mutasyon) olduğunda başlar. Sağlıklı hücreler, belirli bir zamanda ölmek üzere belirli bir oranda büyür ve çoğalırlar. Kanser hücreleri büyür ve kontrolden çıkarak çoğalırlar ve ölmezler.

Biriken anormal hücreler bir kitle (tümör) oluşturur. Kanser hücreleri yakın dokuları istila eder ve bir tümörden ayrılarak vücudun başka yerlerinde yayılır (metastaz). Rahim ağzı kanserine neyin neden olduğu net değildir, fakat HPV'nin rol oynadığı kesindir. HPV çok yaygındır ve virüsü taşıyan çoğu kadın hiçbir zaman rahim ağzı  (serviks) kanseri kanseri geliştirmez. Bu, çevrenizin ya da yaşam tarzı seçimleriniz gibi diğer faktörlerin de serviks kanseri geliştirip geliştirmeyeceğinizi belirler.

Rahim Ağzı Kanseri (Servikal) Kanser Türleri
Sahip olduğunuz servikal kanser türü, prognozunuzu(hastalığın seyri) ve tedavinizi belirlemeye yardımcı olur.

Rahim Ağzı Kanseri Türleri

Skuamöz Hücre Karsinoması
Bu tip rahim ağzı kanseri (serviks), vajinaya uzanan serviksin dış kısmını kaplayan ince, düz hücrelerde (skuamöz hücreler) başlar. En yaygın servikal kanserler, skuamöz hücreli karsinomlardır.

Adenokarsinom
Bu tip rahim ağzı kanseri, servikal kanalı hizalayan kolon şekilli glandüler hücrelerde başlar. Bazen, her iki hücre tipi de servikal kansere karışır. Çok nadiren, kanser diğer hücrelerde ortaya çıkabilir.

Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri Risk Faktörleri

Rahim ağzı kanseri için risk faktörleri şunlardır:

Birçok cinsel partner
Cinsel partner sayınız arttıkça - ve eşinizin cinsel partner sayısı da arttıkça - HPV edinme şansınız o kadar artar.

Erken cinsel aktivite
Erken yaşta seks yapmak HPV riskinizi arttırır.

Diğer cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (CYBE)
Klamidya, gonore, sifiliz ve HIV / AIDS gibi diğer CYBE'lere sahip olmak HPV riskinizi artırır.

Zayıf bağışıklık sistemi
Bağışıklık sisteminiz başka bir sağlık durumu tarafından zayıflatılmışsa ve HPV'niz varsa serviks kanseri geliştirmeniz daha olası olabilir.

Sigara içmek
Sigara içmek skuamöz hücre serviks kanseri ile ilişkilidir.

Rahim Ağzı Kanseri (Serviks) Önleme

Serviks kanseri riskini azaltmak için:

HPV'ye karşı aşı olun
Aşı, kızlar ve kadınlar için 9 ila 26 yaşları arasında kullanılabilir. Aşı, cinsel olarak aktif hale gelmeden önce kızlara verilirse en etkilidir.

Rutin Pap testleri
Pap testleri serviksin prekanseröz durumlarını tespit edebilir, böylece serviks kanserini önlemek için izlenebilir veya tedavi edilebilir. Çoğu sağlık kuruluşu, kadınların 21 yaşında rutin Pap testlerine başladığını ve her birkaç yılda bir tekrar etmelerini önermektedir.

Güvenli seks yapın
Prezervatif kullanmak, daha az cinsel partnere sahip olmak ve cinsel ilişkiyi geciktirmek serviks kanseri riskinizi azaltabilir.

Sigara içmeyin

Kaynak: Rahim Ağzı Kanseri (Serviks) Nedir? Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Böbrek rahatsızlıkları artık genetik olarak araştırılacak
image Kayıp Şahıslar Komitesi Kıbrıslı Türk Üye Ofisi, Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) ve Sağlık Bakanlığı arasında böbrek hastalıklarının kalıtsallığının araştırılması konusunda iş birliği protokolü imzalandı.
Sağlık Bakanlığı, 'Kansere Karşı Farkındalık Sempozyumu' düzenliyor
image Sağlık Bakanı Dr. Filiz Besim'in himayelerinde "Farkında Mıyız?" sloganıyla "Kansere Karşı Farkındalık" Sempozyumu 20 Şubat Çarşamba saat 18.30'da Güzelyurt Bölgesi'nde Bostancı Bağcıl Spor Kulübü'nde düzenlenecek.
GAPS Diyeti Nedir? Faydaları Nelerdir? GAPS Diyeti Besin Listesi
image GAPS diyeti bir çok sağlık sorununa oldukça yararlı bir diyettir. Bağırsak mikrobiyomu ile genel sağlık arasında karmaşık bir bağlantı olduğu inkar edilemez.