Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> SAĞLIK 4 Eylül 2018, Salı 11:22
banner

Kemik Kanseri Nedir? Kemik Kanseri Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Kemik Kanseri Nedir? Kemik Kanseri Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?Kemik kanseri vücuttaki herhangi bir kemikte başlayabilir, ancak çoğunlukla pelvis, kol ve bacaklardaki uzun kemikleri etkiler. Kemik kanserleri nadirdir ve tüm kanserlerin yüzde 1'inden daha azını oluşturur. Kanserli olmayan kemik tümörleri kanserli olanlardan çok daha yaygındır.

"Kemik kanseri" terimi, vücudun başka yerlerinde başlayan ve kemiğe (metastaz) yayılan kanserleri içermez. Bunun yerine, bu kanserler, kemiğe metastaz yapmış olan meme kanseri gibi başladığı yerde adlandırılır.
Paylaş  
20
17
20
1


Kemik Kanseri Nedir?
Kemik kanseri vücuttaki herhangi bir kemikte başlayabilir, ancak çoğunlukla pelvis, kol ve bacaklardaki uzun kemikleri etkiler. Kemik kanserleri nadirdir ve tüm kanserlerin yüzde 1'inden daha azını oluşturur. Kanserli olmayan kemik tümörleri kanserli olanlardan çok daha yaygındır."Kemik kanseri" terimi, vücudun başka yerlerinde başlayan ve kemiğe (metastaz) yayılan kanserleri içermez. Bunun yerine, bu kanserler, kemiğe metastaz yapmış olan meme kanseri gibi başladığı yerde adlandırılır. Bazı kemik kanserleri öncelikle çocuklarda görülürken, bazıları çoğunlukla yetişkinleri etkiler. Cerrahi operasyon en sık uygulanan tedavi yöntemidir, ancak kemoterapi ve radyasyon tedavisi de kullanılabilir. Cerrahi operasyon, kemoterapi veya radyasyon tedavisini kullanma kararı, tedavi edilmekte olan kemik kanserinin tipine bağlıdır.

Kemik Kanseri Türleri
 • Kondrosarkom
 • Ewing sarkomu
 • osteosarkom


Kemik Kanseri Belirtileri

Kemik Kanseri belirtileri şunlardır
 • Kemiklerde ağrı
 • Etkilenen bölgeye yakın şişme ve hassasiyet
 • Zayıflamış kemikve kırılmalar
 • Yorgunluk
 • İstenmeyen kilo kaybı

Ne Zaman Doktora Görünmeli?
Sizi endişelendiren kemik ağrınız varsa vakit kaybetmeden doktordan randevu almalısınız.
 • Ağrılar sık sık gelip, gidiyorsa
 • Geceleri daha da kötüleşiyorsa.
 • Aldığınız ağrı kesiciler etkili olmuyorsa


Kemik Kanseri Nedenleri
Çoğu kemik kanserinin nedeni bilinmemektedir. Az sayıda kemik kanserleri kalıtsal faktörlere bağlıyken, bazıları önceki radyasyon maruziyetiyle ilişkili olabilir.

Kemik Kanseri Çeşitleri
Kemik kanserleri, kanserin başladığı hücre tipine göre türlere ayrılır. En sık görülen türler:
Kemik kanseri
Osteosarkom

Osteosarkom en sık görülen  kanseri türüdür. Bu tümörde kanserli hücreler kemik üretirler. Genellikle çocuklarda ve genç erişkinlerde, bacak veya kol kemiklerinde meydana gelir. Nadir durumlarda, osteosarkomlar kemiklerin dışında ortaya çıkabilirler (ekstraskeletal osteosarkomlar).

Kondrosarkom
Kondrosarkom, en sık görülen ikinci kanser türüdür. Bu tümörde kanserli hücreler kıkırdak üretirler. Kondrosarkom genellikle orta yaşlı ve yaşlı erişkinlerde pelvis, bacak veya kollarda ortaya çıkar.

Ewing Sarkomu
Ewing sarkomu tümörleri çoğunlukla çocuk ve genç erişkinlerin pelvis, bacak veya kollarında ortaya çıkar.

Kemi Kanseri Risk Faktörleri
Kemik kanserine neyin neden olduğu henüz tam olarak açık değildir, ancak doktorlar aşağıdakiler de dahil olmak üzere bazı faktörlerin artan riskle ilişkili olduğunu bulmuşlardır:

Kalıtsal Genetik Sendromlar
Ailelerden geçirilen bazı nadir genetik sendromlar, Li-Fraumeni sendromu ve kalıtsal retinoblastoma dahil olmak üzere kanser riskini artırır.

Paget'in Kemik Hastalığı
En sık erişkinlerde ortaya çıkan Paget kemik hastalığı, daha sonra gelişen kanser riskini artırabilir.

Kanser İçin Radyasyon Tedavisi
Kanser için radyasyon tedavisi sırasında alınan büyük dozlarda radyasyona maruz kalmak, gelecekte kemik kanseri olma riskini artırır.

Kaynak: Kemik Kanseri Nedir? Kemik Kanseri Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
30
 
11
 
4
 
17
 
14
 
17
 
2
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
6 Temmuz 2019, Cumartesi
        -

banner
banner
banner
banner
banner
banner

Özgöçmen: "Sağlıkta işler yolunda gitmiyor, düzeltilmesi için yardıma ve göre...
image Hemşireler ve Ebeler Sendikası Yönetim Kurulu Başkanı Özgöçmen, sağlıkta işlerin yolunda gitmediğini, düzeltilebilmesi için de sendika olarak yardıma ve göreve hazır olduklarını duyurdu.
6'ncı Hematolojik Onkoloji Kongresi Girne'de yapıldı..."Türkiye ilik naklinde...
image Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Emre Tekgündüz, "Türkiye çok net bir şekilde ilik naklinde büyük bir çığır atladı ve artık Avrupa’da ilk 5'teyiz. Bunu gururla söylemek mümkün." dedi.
"Ülkemizde Ruh Sağlığı" temalı seminer Perşembe gün yapılacak
image Yaşlı Hakları ve Ruh Sağlığı Derneği ve Gazimağusa Belediyesi işbirliğin ile "Ülkemizde Ruh Sağlığı" temalı bir seminer düzenlenecek.