Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> SAĞLIK 24 Ocak 2019, Perşembe 12:06
banner

Serbest Çalışan Hekimler: "Grip enfeksiyonu halk sağlığı sorunu haline geldi"

Serbest Çalışan Hekimler: Grip enfeksiyonu halk sağlığı sorunu haline geldiKıbrıs Türk Serbest Çalışan Hekimler Birliği (KTSÇHB) Yönetim Kurulu, grip enfeksiyonunun halk sağlığı sorunu haline geldiğini savunarak, daha fazla yayılmasının engellenmesi adına sömestr tatilinin daha fazla zaman kaybedilmeden başlatılmasını talep etti.
Paylaş  
12
12
12
0

Birlik, ülkede yaklaşık 1 aydan beridir devam eden ve birçok kesimi ama özellikle de çocukları etkileyen grip enfeksiyonlarına yönelik daha fazla kişinin zarar görmesini önlemek adına bazı önerilerde bulundu. 

Yapılan yazılı açıklamada, Sağlık Bakanlığı yetkililerinin ülkede bir salgın olmadığını, bunların normal grip vakaları olduğunu açıkladığı belirtilerek, “İşin gerçeği maalesef öyle değil. Ülkemizde şu an grip enfeksiyonları ile ilgili ilaçlar tükenmiş durumdadır. Hastalar bu normal grip vakaları dediğiniz enfeksiyonları çok uzun sürede atlatmakta ve birçok hastada sizlerin de bildiğini düşündüğümüz komplikasyonlar oluşmaktadır” ifadeleri kullanıldı. 

Serbest Çalışan Hekimler Birliği açıklamasında bakanlık yetkililerine şu sorular yöneltildi: 

“Hastaların erken dönemde tanı alabilmesi ve tedavinin planlanabilmesi için ne gibi tedbirler aldınız? Özel hekimlerde muayene olan hastalar tetkiklerini kamu hastanelerinde yaptırabilir mi? Grip tanısı alan hastaların son haftalarda çok büyük ilaç sıkıntısı yaşadığı bilginizde mi? Oseltamivir etken maddeli ilacı özel hekimler hastalarına reçete etmeleri halinde hastalar bu ilaçları nereden tedarik edecektir? Ya da tedarik edebilirler mi? Yoksa özel hekimler hala daha ikinci sınıf hekim muamelesi mi görüyor ? Böylece özel hekimlere giden hastaları da mı cezalandırıyorsunuz?”

Birlik açıklamasında Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı yetkililerine son 1 ay içinde okula devam edemeyen çocuklar ve öğretmenlerin sayı konusunda sorular yöneltilerek, sınıfların çoğunun grip enfeksiyonundan dolayı boş olduğu kaydedildi. 

Açıklamada, “Önerimiz sömestr tatilinin daha fazla zaman kaybedilmeden başlatılması ve bir halk sağlığı sorunu haline gelen grip enfeksiyonlarının yayılmasını engellemenizi talep etmekteyiz. Devekuşu misali başınızı kuma gömerek ne amaçlamaktasınız. Özel hekimler olmasa kamu hastaneleri salgınların neden olduğu iş yükünü karşılayamaz sağlık sistemi kaosa sürüklenir” denildi. 


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Sıcak havalarda sağlıklı beslenme için 7 tüyo
image Yaz mevsiminin etkisini iyice gösterdiği bu günlerde 7 beslenme tüyosu öneriliyor.
"Her 100 kişinin 37'sinin ailesinde veya yakınında alzheimer hastası var"
image Uzun yıllardır sivil toplum örgütlerinde çalışan İzlem Sönmez, son zamanlarda çevresinde gözlemlediği Alzheimer hastalarının sayısındaki artış üzerine hastalık ve hastaların bakımı konusunda halkı bilinçlendirmek; has...
Salgın var: El - Ayak - Ağız Hastalığına dikkat!
image Ülkedeki salgın hastalıklar artış gösterdi. Doktorlar El - Ayak - Ağız Hastalığına konusunda uyardı.