Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> SAĞLIK 24 Ocak 2019, Perşembe 12:06

Serbest Çalışan Hekimler: "Grip enfeksiyonu halk sağlığı sorunu haline geldi"

Serbest Çalışan Hekimler: Grip enfeksiyonu halk sağlığı sorunu haline geldiKıbrıs Türk Serbest Çalışan Hekimler Birliği (KTSÇHB) Yönetim Kurulu, grip enfeksiyonunun halk sağlığı sorunu haline geldiğini savunarak, daha fazla yayılmasının engellenmesi adına sömestr tatilinin daha fazla zaman kaybedilmeden başlatılmasını talep etti.
Paylaş  
12
12
12
0

Birlik, ülkede yaklaşık 1 aydan beridir devam eden ve birçok kesimi ama özellikle de çocukları etkileyen grip enfeksiyonlarına yönelik daha fazla kişinin zarar görmesini önlemek adına bazı önerilerde bulundu. 

Yapılan yazılı açıklamada, Sağlık Bakanlığı yetkililerinin ülkede bir salgın olmadığını, bunların normal grip vakaları olduğunu açıkladığı belirtilerek, “İşin gerçeği maalesef öyle değil. Ülkemizde şu an grip enfeksiyonları ile ilgili ilaçlar tükenmiş durumdadır. Hastalar bu normal grip vakaları dediğiniz enfeksiyonları çok uzun sürede atlatmakta ve birçok hastada sizlerin de bildiğini düşündüğümüz komplikasyonlar oluşmaktadır” ifadeleri kullanıldı. 

Serbest Çalışan Hekimler Birliği açıklamasında bakanlık yetkililerine şu sorular yöneltildi: 

“Hastaların erken dönemde tanı alabilmesi ve tedavinin planlanabilmesi için ne gibi tedbirler aldınız? Özel hekimlerde muayene olan hastalar tetkiklerini kamu hastanelerinde yaptırabilir mi? Grip tanısı alan hastaların son haftalarda çok büyük ilaç sıkıntısı yaşadığı bilginizde mi? Oseltamivir etken maddeli ilacı özel hekimler hastalarına reçete etmeleri halinde hastalar bu ilaçları nereden tedarik edecektir? Ya da tedarik edebilirler mi? Yoksa özel hekimler hala daha ikinci sınıf hekim muamelesi mi görüyor ? Böylece özel hekimlere giden hastaları da mı cezalandırıyorsunuz?”

Birlik açıklamasında Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı yetkililerine son 1 ay içinde okula devam edemeyen çocuklar ve öğretmenlerin sayı konusunda sorular yöneltilerek, sınıfların çoğunun grip enfeksiyonundan dolayı boş olduğu kaydedildi. 

Açıklamada, “Önerimiz sömestr tatilinin daha fazla zaman kaybedilmeden başlatılması ve bir halk sağlığı sorunu haline gelen grip enfeksiyonlarının yayılmasını engellemenizi talep etmekteyiz. Devekuşu misali başınızı kuma gömerek ne amaçlamaktasınız. Özel hekimler olmasa kamu hastaneleri salgınların neden olduğu iş yükünü karşılayamaz sağlık sistemi kaosa sürüklenir” denildi. 


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kadınlara özel ücretsiz kanser taraması yapılacak
image Çatalköy Belediyesi Meclis Üyesi Yeşim Sakallılar, kanser hastalıklarının gün geçtikçe artış göstermesi nedeniyle, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Adil Özyalkın ile birlikte "Kansersiz Yaşam" adl...
Yeni nesil tütün ürünlerine dikkat!
image Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Eğitim Sorumlusu Dr. Sonuç Büyük yeni nesil tütün ürünlerine dikkat edilmesi konusunda uyardı.
Gazimağusa Devlet Hastanesi'nde "planlı ameliyatlar" başladı
image Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde planlı ameliyatlar 19 Şubat itibariyle alınmaya başlandı. Gerekli görülen vakalar, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’ne sevk edilecek.