Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> SAĞLIK 5 Şubat 2019, Salı 12:31
banner

UKÜ'lü akademisyen Yrd. Doç. Dr. Çınar, doğru antibiyotik kullanımına dikkat çekti

UKÜ'lü akademisyen Yrd. Doç. Dr. Çınar, doğru antibiyotik kullanımına dikkat çektiUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Eczacılık Fakültesi Dekan Yardımcısı, Moleküler Mikrobiyoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ender Volkan Çınar, ezbere antibiyotik kullanımının viral hastalıklara yanıt vermeyeceğini açıklayarak, bakterilerin antibiyotik dirençliliği kazanmasına da sebebiyet verdiğini ve var olan antibiyotiklerin dirençli bakteriler üzerinde etkisiz kalabileceğini kaydetti.
Paylaş  
6
5
7
0

Yrd. Doç. Dr. Ender Volkan Çınar, antibiyotik kullanımının tahliller yapılarak, doktor kontrolünde kullanılması gerektiğinin altını çizdi. Antibiyotiklerin bakteriyel enfeksiyonlarda, doktor kontrolünde, önerilen dozlarda kullanılmasının önemini vurgulayan Çınar, hastanın kendisini iyi hisseder hissetmez, tam doz bitmeden antibiyotiğin bırakılmasında bakterilerin dirençlilik kazanmasına bir etken olduğunu da açıkladı.

Viral hastalıklarda antibiyotiklerin yarar göstermeyeceğine dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Çınar, insan vücudunda var olan bağışıklık sistemi, metabolizma gibi vücut fonksiyonlarında önemli rolü olan yararlı bakterilerin ve mikroorganizmaların da bilinçsiz antibiyotik kullanımından dolayı negatif etkilenebileceğini belirtti.

Yaşanan mevsim değişiklikleri nedeniyle bakteri ve virüslerin sebep olduğu enfeksiyon hastalıklarında artış yaşandığına dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Çınar, bu süreçte ilaç kullanımı hakkında halkın bilgilendirilmesinin önem arz ettiğini belirtti. Ender Volkan Çınar, mevsimsel enfeksiyonların önlenmesinde el yıkamanın önemli olduğunu da sözlerine ekleyerek, kapalıve kalabalık alanlardan da kaçınmanın faydalı olacağını bildirdi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Tabipler Odası'ndan "Lenfomalar" Konferansı
image Kıbrıs Türk Tabipleri Odası Kanser Haftası etkinlikleri çerçevesinde yarın 13.00- 16.00 saatleri arasında Lefkoşa Doktor Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Thalassamia Konferans Salonu'nda "Lenfomalar" başlıklı konfe...
Doğu Akdeniz bölgesinde kızamık vakaları yüzde 100 arttı
image Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanan yeni raporda, Doğu Akdeniz'deki kızamık vakalarında yüzde 100 artış gözlemlendi.
Göz sağlığı için bulunmaz bir nimet: Bal kabağı
image Bal kabağı; içerdiği mineraller, vitaminler ve zengin lif içeriği ile antioksidan, kanserden koruyucu ve yaşlanmayı geciktirici müthiş bir besin.