Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> SAĞLIK 31 Mart 2019, Pazar 09:11
banner

UKÜ'lü akademisyen Prof. Dr. Gürsoy, kanserle mücadelede erken tanının önemine dikkat çekti

UKÜ'lü akademisyen Prof. Dr. Gürsoy, kanserle mücadelede erken tanının önemine dikkat çektiUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Hemşirelik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ayla Gürsoy, Kanserle Savaş Haftası kapsamında erken tanının önemine değinerek, birçok kanser türünün erken teşhis edilmesi durumunda tedavi şansının yüksek olduğunu kaydetti.
Paylaş  
9
7
8
0

UKÜ'den verilen bilgiye göre, Prof. Dr. Gürsoy, günümüzde ölüm nedenleri arasında kanserin ikinci sırada olduğunu belirterek, Dünya Sağlık Örgütü raporlarına göre kanser görülme sıklığının 2030 yılına kadar tüm dünyada iki katına çıkacağını açıkladı.

Kadınlarda en sık görülen beş kanser türünün meme, tiroid, kolorektal, mide ve serviks kanserleri olduğunu açıklayan Gürsoy, erkeklerde ise akciğer, prostat, mesane, kolorektal ve mide kanserlerinin yaygın olduğuna dikkat çekti.

Prof. Dr. Gürsoy, kanser oluşumunda genetik faktörler kadar çevresel faktörlerin de rol oynadığını kaydederek, çevresel faktörün yaşam tarzı, sigara-alkol tüketimi, beslenme alışkanlıkları, hava ve çevre kirliliği gibi unsurların kansere neden olabileceğini aktardı.

Ailenin kanser geçmişi, kalıtım, yaş ve kadın-erkek oranına göre dağılımı gibi kanseri tetikleyen etkenleri değiştiremediğimizin altını çizen Gürsoy, sağlıklı beslenme, fazla kilolardan kurtulma, düzenli spor, sigara-alkolü hayatımızdan çıkarmanın ise kanser riskini % 30-35 oranında azaltabileceğini kaydetti.

Prof. Dr. Gürsoy, en sık görülen kanser türlerinde erken tanı için kadınların 40 yaşından sonra yılda 1-2 kez mamografi, meme, 21 yaşından sonra yılda 3-5 defa jinekolojik muayene ve smear testinin yapılması gerektiğini açıkladı.

Erkeklerde ise, 45 yaşından sonra rektal muayene ve kanda PSA testinin yaptırılmasını öneren Gürsoy, herkesin 50 yaşından sonra 10 yılda bir kolonoskopi, 20 yaşından sonra yıllık cilt, ağız boğaz, lenf nodları, testis, yumurtalıklar dâhil olmak üzere ayrıntılı muayene olması gerektiğini belirtti.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Klamidya: Cinsel yolla bulaşan hastalığa karşı geliştirilen aşı güvenlik test...
image Cinsel yolla bulaşan klamidya hastalığı için insanlar üzerinde denenen ilk aşı güvenlik testlerini geçti. İngiltere'nin başkenti Londra'daki Imperial College uzmanları, denemelerde "cesaret verici' sonuçlar alınan aşı...
Bakan Pilli, Burhan Nalbantoğlu Hastanesi Acil Servisi ve Onkolji Merkezi'ni ...
image Sağlık Bakanı Ali Pilli, bayram ziyaretleri kapsamında Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi bünyesinde hizmet veren Acil Servis ve Onkolji Merkezi’ni ziyaret ederek, sağlık personeli ile bayramlaştı.
Hamilelere ödemden kaçınmak için 'tuz ve şeker' uyarısı
image Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Faruk Buyru, "Anne adaylarının, gebelik süresince tuz ve şekerden olabildiğince uzak durması gerekir. Ödemden kaçınmak için yine ayakları yüksekte tutmakta yarar var" dedi.