Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> SAĞLIK 31 Mart 2019, Pazar 09:11
banner

UKÜ'lü akademisyen Prof. Dr. Gürsoy, kanserle mücadelede erken tanının önemine dikkat çekti

UKÜ'lü akademisyen Prof. Dr. Gürsoy, kanserle mücadelede erken tanının önemine dikkat çektiUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Hemşirelik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ayla Gürsoy, Kanserle Savaş Haftası kapsamında erken tanının önemine değinerek, birçok kanser türünün erken teşhis edilmesi durumunda tedavi şansının yüksek olduğunu kaydetti.
Paylaş  
9
7
8
0

UKÜ'den verilen bilgiye göre, Prof. Dr. Gürsoy, günümüzde ölüm nedenleri arasında kanserin ikinci sırada olduğunu belirterek, Dünya Sağlık Örgütü raporlarına göre kanser görülme sıklığının 2030 yılına kadar tüm dünyada iki katına çıkacağını açıkladı.

Kadınlarda en sık görülen beş kanser türünün meme, tiroid, kolorektal, mide ve serviks kanserleri olduğunu açıklayan Gürsoy, erkeklerde ise akciğer, prostat, mesane, kolorektal ve mide kanserlerinin yaygın olduğuna dikkat çekti.

Prof. Dr. Gürsoy, kanser oluşumunda genetik faktörler kadar çevresel faktörlerin de rol oynadığını kaydederek, çevresel faktörün yaşam tarzı, sigara-alkol tüketimi, beslenme alışkanlıkları, hava ve çevre kirliliği gibi unsurların kansere neden olabileceğini aktardı.

Ailenin kanser geçmişi, kalıtım, yaş ve kadın-erkek oranına göre dağılımı gibi kanseri tetikleyen etkenleri değiştiremediğimizin altını çizen Gürsoy, sağlıklı beslenme, fazla kilolardan kurtulma, düzenli spor, sigara-alkolü hayatımızdan çıkarmanın ise kanser riskini % 30-35 oranında azaltabileceğini kaydetti.

Prof. Dr. Gürsoy, en sık görülen kanser türlerinde erken tanı için kadınların 40 yaşından sonra yılda 1-2 kez mamografi, meme, 21 yaşından sonra yılda 3-5 defa jinekolojik muayene ve smear testinin yapılması gerektiğini açıkladı.

Erkeklerde ise, 45 yaşından sonra rektal muayene ve kanda PSA testinin yaptırılmasını öneren Gürsoy, herkesin 50 yaşından sonra 10 yılda bir kolonoskopi, 20 yaşından sonra yıllık cilt, ağız boğaz, lenf nodları, testis, yumurtalıklar dâhil olmak üzere ayrıntılı muayene olması gerektiğini belirtti.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Barkod, demans hastalarını korumanın bir yolu olabilir mi?
image Japonya'da her yıl binlerce demans hastası kayboluyor, yüzlercesi ise sağ bulunamıyor.
Hipertansiyondan korunmak için yaşam tarzının değiştirilmesi gerekiyor
image Abdi İbrahim Medikal Direktörü Dr. Recep Erşahin, hipertansiyondan korunmak için yaşam tarzının değiştirilmesi gerektiğini belirterek, "Belli aralıklarla kan basıncınızı ölçtürün. Tuzu azaltın. Sigara ve alkolden uzak...
İnflamatuvar bağırsak hastalıkları en çok gençleri vuruyor
image Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Metin Başaranoğlu, inflamatuvar bağırsak hastalıklarının (İBH) gelişim riskinin en yaygın 15-35 yaşları arasında olduğunu k...