Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> SAĞLIK 8 Mayıs 2019, Çarşamba 15:10
banner

"Günümüzde ölümlerin %38'inin sebebi kalp ve damar hastalıkları"

Günümüzde ölümlerin %38'inin sebebi kalp ve damar hastalıklarıGirne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Tıp Fakültesi tarafından, Prof. Dr. Aykut Toros ve Dr. Ali Fuat Atalay anısına, "Kalp Krizi Paneli" gerçekleştiridi.
Paylaş  
11
10
10
0

GAÜ Millenium Senato Hall’de gerçekleşen panelde, GAÜ sağlık Meslek Yüksek Okulu Akademisyeni Doç. Dr. Hasan Acar, GAÜ Tıp Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. Barlas Aytaçoğlu, Smart Health Lıfe Center İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Hüseyin Cenkler konuşma gerçekleştirdi.

GAÜ Sağlık Meslek Yüksekokulu Akademisyeni, Doç. Dr. Hasan Zafer Acar konuşmasına, Panelin;  Prof. Dr. Aykut Toros ve Dr. Ali  Fuat Atalay anısına düzenlendiğini belirterek, “Her iki değerli hocamız kalp krizi nedeniyle vefat etti. Günümüzde ölümlerin %38’i kalp ve damar hastalıkları yüzündendir” dedi.

GAÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Barlas Aytaçoğlu, Göğüs Ağrısı ve Akut Korner Sendromlar hakkında yaptığı konuşmada, ağrı kelimesinin tanımın yaparak;  “Ağrı doku hasarı veya muhtemel doku hasarıyla birlikte olan ya da böyle bir hasar süresince tanımlanan, hoş olmayan duyusal ve emosyonel bir deneyimdir. Vücutta hasar olduğunu bize bildiren bir Alarm gibidir. O halde bu alarmları ciddiye almalıyız ve eğer bi alarm çalıyorsa ortada bir problem olduğunun bilincinde olmamaız gerekmektedir” dedi.

Aytaçoğlu “Vücudumuzda hayati organlarımızın yer aldığı bir bölge vardır. Biz bu bölgeye “Ölüm Dörtgeni yada Ölüm Üçgeni” diyoruz. Bu bölge göğüs kafesi ile göbek arasında kalan bölgenin dörtgen veya üçgen şeklinde birleştirilmesiyle elde edilen bir bölgedir. O halde bir göğüs ağrısı varsa eğer; vücudunuz alarm veriyorsa, o bölgede birçok önemli organ olması sebebiyle tanı ve teşhis son derece önemlidir. Doğru tanı, doğru yaklaşım, doğru hikaye, doğru bilgi ve doğru tedavi yapmamıza yardımcı olur. Eğer göğüsten gelen ağrı kalp kökenli ise, biz buna “Angina Pektoris” ismini veriyoruz. Farklı bir isim vermizin sebebi, göğüs ağrılarında kalpten kaynaklı problemlerde en yüksek oranının olması ve en yüksek görülen göğüs ağrısı olmasından dolayı. Angina pektoris direk olarak gögüz ağrısı olarak tanımlanabilir. Kan akışı olan damarlarda, kan akışı bir şekilde kesildiğinde kalp bize angina pektoris olarak alarm verecektir. Kan akışı durunca kalp kırılmış oluyor. Fakat bu kırılma tabi ki aşk hayatımızdaki kırılma değil. Kriz geçirirken kalp kasımız ölüyor. Bundan dolayı kırılıdı tabirini kullanıyoruz.”

Damar sertliğinden de bahseden Aytaçoğlu,“Damar sertliğinin temeli ilk 10 yılda atılır. Uzun bir süreçtir fakat ilk temelleri gençlik çağından atılır. Daha sağlıklı olabilmek için sigara kullanmamamız ve alkolden uzak durmamız gerekiyor. Stresten uzak durarak, sağlıklı beslenip, spor yapmamız gerekmektedir.

Smart Health Lıfe Center İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Hüseyin Cenkler ise konuşmasında, Kalp dışı  Göğüs ağrıları konusunda bilgi verdi.

Aort damarının yırtılması, aort kapağı daralması, kalp kasının genişlemesi, kalp kaslarının arasındaki sıvı birkimi ve nabızın artması ve çarpıntılara bağlı göğüs ağrısı gibi kalbin pompalama işlevinin durması gibi sorunlardan bahsetti.

Cenkler, “Meme kanseri de göğüs ağrısı yapar ve tanısı kolaydır. Memede kanser hücreleri yerleşmiş ise, sinir ucları ağrılar yapıyordur ve bu süreklli hissedilir. Böberek yetmezliği, herhangi bir kanser türü, göğüs içine kan birikimi, ülser, refllü, safra kesesi taşları, pankreas kaynaklı hastalıklar, göğüs travma ve kırıkları, cilde ait viral hastalıklar gibi hastalıklar da göğüs hastalıklarına sebep oluyor. Fakat bu fiziksel hastalıklar dışında psikolojik sebeplerden dolayı göğüs ağrısı yapan hastalıklar da vardır. Bunların başında, Depresyon, Anksiyete, Panik atak gibi hastalıklar gelmektedir.” dedi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

"Her 100 kişinin 37'sinin ailesinde veya yakınında alzheimer hastası var"
image Uzun yıllardır sivil toplum örgütlerinde çalışan İzlem Sönmez, son zamanlarda çevresinde gözlemlediği Alzheimer hastalarının sayısındaki artış üzerine hastalık ve hastaların bakımı konusunda halkı bilinçlendirmek; has...
Salgın var: El - Ayak - Ağız Hastalığına dikkat!
image Ülkedeki salgın hastalıklar artış gösterdi. Doktorlar El - Ayak - Ağız Hastalığına konusunda uyardı.
Seks hayatınızı yemek tercihlerinizle iyileştirebilir misiniz?
image Bir gıdanın libidoyu, cinsel gücü veya seksten alınan zevki artırdığına yönelik bir kanıt ortaya çıksa, o gıda muhtemelen yok satardı.