Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> SAĞLIK 27 Temmuz 2019, Cumartesi 09:58
banner

Batı Nil Virüsü bir can aldı, Gardiyanoğlu'na göre en büyük sorun yetkililer: "Yetkililer zamanında tedbir almadı"

Batı Nil Virüsü bir can aldı, Gardiyanoğlu'na göre en büyük sorun yetkililer: Yetkililer zamanında tedbir almadıBatı Nil Virüsü teşhisiyle hastanede tedavi gören Hilmi Bolel yaşamını yitirdi. 7 kişi daha kontrol amaçlı hastanede tutuluyor. Sağlık Bakanlığı sivrisineklerin ürememesi için vatandaşlara uyarılarda bulundu. Konu ile ilgili Kıbrıs Postası’na konuşan Serbest Çalışan Hekimler Birliği Başkanı Remzi Gardiyanoğlu, Nil Virüsünün yayılmasındaki en büyük sorunun yetkililer olduğunun altını çizerek, “Zamanında tedbir alınmalıydı” dedi.
Paylaş  
7
8
8
0

banner

Kıbrıs Postası - Rahmican ÇALIŞKAN

Sağlık Bakanlığı, Batı Nil Virüsü teşhisiyle Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Genel Yoğun Bakım Servisi’nde tedavi gören 62 yaşında Hilmi Bolel’indün hayatını kaybettiğini; 7 kişinin de kontrol amaçlı hastanede tutulduğunu açıkladı.

GARDİYANOĞLU: “YETKİLER ZAMANINDA TEDBİR ALMADI”

Konu ile ilgili Kıbrıs Postası’na konuşan Serbest Çalışan Hekimler Birliği Başkanı Remzi Gardiyanoğlu, Nil Virüsünün yayılmasındaki en büyük sorunun yetkililer olduğunun altını çizerek, “Yetkiler zamanında tedbir almadı” diye konuştu.

“ISIRILAN KİŞİLERİN ÇOK AZ KISMI HAYATINI KAYBEDİYOR”

Geçmişte sivrisinekler ile mücadele edilmediği takdirde büyük tehlikeler ile karşılaşılacağını söylediğini hatırlatan Gardiyanoğlu, “Nil Virüsü taşıyan sivrisineklerin ısırdığı kişilerin yüzde 20’si hastalanıyor, 2-14 gün arasında grip gibi bulgular ortaya çıkıyor. Ancak çok az kısmında virüs beyne gidiyor ve hastalar hayatını kaybedebiliyor” dedi.

“UMARIM ÇOK DAHA CAN KAYBEDİLMEDEN TEDBİRLER ALINIR”

Böyle bir duyarsızlığın, bilgisizliğin ve umursamazlığın dünyanın hiçbir ülkesinde olmadığını savunan Remzi Gardiyanoğlu, “Umarım çok daha can kaybedilmeden tedbirler alınır” diyerek sözlerini noktaladı.

Yazılı açıklama yapan Sağlık Bakanlığı, Hilmi Bolel’inkardiak ve solunum arresti sonucu kaybedildiğini duyurdu ve Bolel ailesine başsağlığı diledi.Batı Nil Virüsü’ne karşı gerekli koruma tedbirlerinin alındığını bildiren Sağlık Bakanlığı, vatandaşlara evlerin ve bahçelerin etrafında birikmiş ve bir haftadan fazla bekleyen su kaynaklarını ortadan kaldırma, su depoları ya da varillerin üzerini kapatıp, kovalarda bekleyen suları sık sık boşaltma çağrısında bulundu.

7 KİŞİ DAHA HASTANEDE… TAHLİLLER TÜRKİYE’YE GÖNDERİLDİ

Açıklamada önceki gün itibariyle 7 kişinin daha kontrol amaçlı hastanede tutulduğu, hastaların kan ve BOS örneklerinin Türkiye’ye gönderildiği, sonuçların kamuoyuyla paylaşılacağı bildirildi.

Ülkede hastalığın kontrolüne yönelik olarak Sağlık Bakanlık tarafından yerel yönetimler ve ilgili kurumlarla işbirliği içinde tüm gerekli koruma tedbirlerinin alındığı kaydedildi.

VATANDAŞA UYARI

Sağlık Bakanlığı açıklamasında, sivrisineklerin yol açtığı hastalığa karşı önlemler çerçevesinde vatandaşların ne yapması gerektiğine de yer verildi ve şu uyarılarda bulunuldu: “Sivrisinekler, üremek ve çoğalmak için uygun su kaynaklarına ihtiyaç duyar. Bu su kaynakları, sazlık, bataklık, göl gibi doğal alanlar olabileceği gibi bahçemizdeki bir saksının dibinde, kullanılmayan bir araba lastiğinde ve plastik bir kovada bekleyen su birikintisi de olabilir. Evlerimizin ve bahçelerimizin etrafında birikmiş ve bir haftadan fazla bekleyen su kaynaklarını ortadan kaldıralım. Su depoları ya da varillerin üzerini kapatıp, kovalarda bekleyen suları sık sık boşaltalım. El arabaları vb. ekipmanlarda bekletilen suları boşaltalım. Çatı yağmur su oluklarını temizletelim. Saksı diplerinde bekleyen suları boşaltalım.”


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

MS Derneği "4. MS kampı" düzenliyor
image Kıbrıs Türk Multiple Skleroz Derneği çeşitli etkinliklerin yapılacağı 4. MS Kampı'nı düzenliyor.
Metabolik kemik hastalığı 'osteoporoz' kalıcı sakatlığa yol açabiliyor
image En sık görülen metabolik kemik hastalığı osteoporozun, omurga, el bileği ve kalçada kırıklara yol açtığı, vücutta şekil bozukluğuna, kalıcı sakatlıklara neden olduğu belirtildi.
Osteoporoz kalıcı sakatlığa yol açabiliyor
image Yaşla birlikte görülme sıklığı artan ve en sık görülen metabolik kemik hastalığı olan osteoporozun, omurga, el bileği ve kalçada kırıklara yol açtığı, bu durumun ağrı ve vücutta şekil bozukluğuna, kalıcı sakatlıklara ...