Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> SAĞLIK 7 Eylül 2019, Cumartesi 13:50
banner

Pilli: "Fizyoterapistlerin hak ettiği şartlarda çalışması ve yasanın geçmesi gerektiğinin bilincindeyiz"

Pilli: Fizyoterapistlerin hak ettiği şartlarda çalışması ve yasanın geçmesi gerektiğinin bilincindeyiz8 Eylül Dünya Fizyoterapi Günü ve Kıbrıs Türk Fizyoterapistler Birliği'nin 40. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri çerçevesinde 3. Fizyoterapi ve Rehabilitasyonda Güncel Yaklaşımlar Sempozyumu gerçekleştirildi.
Paylaş  
20
17
19
0

Sağlık Bakanı Ali Pilli fizyoterapinin önemine vurgu yaparak sağlıklı insanların kaliteli yaşam sürebilmesi için fizyoterapinin gerekliliğine işaret etti.

Sempozyumun açılışında konuşan Kıbrıs Türk Fizyoterapistler Birliği başkanı Şahveren Çakartaş, 40 yıldır gündeme getirdikleri yasal eksiklik konusunu bu yıl gündeme taşımayacaklarını, Birliğin kendi içerisinde kurduğu oto kontrol ile halk sağlığı ve meslektaşlarını koruduğunu kaydetti.

Çakartaş, Birliğin farklı meslek grupları tarafından fizyoterapi mesleğinin meslek sınırlarını ve etik kurallarını ihlal eden kişi ve kurumlara karşı da ciddi bir mücadele verdiğini ifade etti.

Çakartaş, koruyucu ve tedavi edici sağlık hizmetlerinde büyük görev üstlenen fizyoterapistlerin, halk sağlığının geliştirilmesine yönelik sağlık politikaları oluşturulurken varlığının görmezden gelinmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Meclis İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi Başkanı Halkın Partisi Milletvekili Jale Refik Rogers de sağlığın multidisipliner bir alan olduğunu,fizyoterapistlerin de bunun önemli bir kolunu oluşturduğunu söyledi.

Rogers, ekonomik nedenlerle bugüne kadar hep tedaviye yatırım yapıldığını ancak fizyoterapinin de içinde bulunduğu koruyucu sağlık hizmetlerinin geliştirilmesinin ülke için önemli olduğunu kaydetti.Fizyoterapistlerin yasal boşluğu olduğunun bilincinde olduklarını belirten Rogers, bu konudaki yasa çalışması için elinden geleni yapmaya hazır olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanı Ali Pilli de fizyoterapinin önemine vurgu yaparak sağlıklı insanların kaliteli yaşam sürebilmesi için spor kadar gerekli olduğuna işaret etti.

Pilli, ülkemizde bugün 40. Yılında olan Fizyoterapistler Birliği’nin halk sağlığına yönelik çalışmaları bulunduğunu gözlemlemekteyim. Sadece fizik tedavi değil, koruyucu rehabilitasyon programları da bulunmakta ve genel halk sağlığı için uzun yıllardır emek verilmektedir.

Bunun yanında sağlık alanındaki bölümlerden mezun olanlar ve fizyoterapistlik gibi önem arz eden meslek guruplarının istihdamı konusunda da çalışmalarda bulunmaya hazırız dedi.

Fizyoterapistlerin hak ettiği şartlarda çalışması ve yasanın geçmesi gerektiğinin bilincinde olduğunu kaydeden Pilli, Sağlık Bakanı olarak fizyoterapistler ile birlikte çalışarak her sorunu aşmaya hazır olduğunu söyledi.

banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Sonbahar alerjilerine dikkat
image Yabani ot ve çalı polenlerinin ağustos sonu ve eylül ayı başında rüzgarla uzak bölgelere taşınabildiği, bu durumun özellikle alerjisi olan kişilerde astım ve alerjik nezle şikayetlerinde artışa neden olduğu belirtildi...
New York'ta elektronik sigara satışlarına kısıtlama
image New York Valisi Andrew M. Cuomo, Kamu Sağlığı ve Sağlık Planlama Kurulu'nu toplayarak aromalı elektronik sigara ürünlerinin satışını yasaklamak üzere olağanüstü tedbir kararı alacağını açıkladı.
Canan Karatay: Doğal beslendiğim için genç ve sağlıklı görünüyorum
image İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, hakiki zeytinyağının kilo verdirdiğini belirterek, "Hareket ederim, tereyağı ve zeytinyağı tüketirim. Doğal beslenmemden dolayı genç ve sağlıklı görünüyor...