Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> SAĞLIK 12 Eylül 2019, Perşembe 08:10
banner

Kansere yol açan İvomec, denetimden uzak

Kansere yol açan İvomec, denetimden uzakDünyanın birçok ülkesinde, Avrupa’da veteriner hekim kontrolünde, büyük veya küçükbaş hayvanlara uygulanan, 40 gün geçmeden bu hayvanların eti veya sütünün tüketilmesi halinde ise kansere yol açabilen anti-parazit iğne İvomec, ülkemizde ne satışında ne de uygulama ve sonrasında denetimden uzak…
Paylaş  
14
13
13
0

Kıbrıs Postası - Rahmican ÇALIŞKAN

Avrupa’da, dünyada veteriner hekim kontrolünde yapılan, keçi, koyun, ineklere vurulan iç parazit iğnesi olan İvomec, bizde ise denetim yetersizliğinden dolayı eczanelerde reçetesiz dahi satılabiliyor. Veteriner Dairesi Müdürü Hüseyin Ataben, konuyla ilgili herhangi bir ihbar veya belge geldiği zaman işlem yapmaktan çekinmeyeceklerini açıkladı.

KANSERE YOL AÇIYOR

İvomec uygulanan hayvanın, kansere yol açtığı için en az 40 gün eti ve sütü yenilmediği, ancak birçok hayvancının 40 gün dolmadan, bilerek veya bilmeyerek bu hayvanları kasaplara sattığı öğrenildi.

LABORATUVAR YOK, TAHLİL YAPILAMIYOR…

Ülkemizde laboratuvar yetersizliğinden dolayı İvomec iğnesi yapılıp, yapılmadığına dair tahlillerin yapılamadığı, dolayısıyla yediğimiz içtiğimiz birçok hayvansal ürünün tehlikede olduğu dikkat çekiyor.

ATABEN: “İŞLEM YAPMAKTAN ÇEKİNMEYİZ”

Konuyla ilgili Kıbrıs Postası’na konuşan Veteriner Dairesi Müdürü Hüseyin Ataben, kendilerine herhangi bir belge geldiği takdirde yasal mevzuat çerçevesinde işlem yapmaktan çekinmeyeceklerinin altını çizdi.

“VETERİNER TIBBİ ÜRÜNLER YASASI YÜRÜRLÜKTE”

Eczaneler de dahil ilaçların hangi şekilde satılacağı ve uygulanacağına dair kuralları belirleyen Veteriner Tıbbı Ürünler Yasası olduğunu hatırlatan Hüseyin Ataben,yasanın 25 Mart 2019 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdiğini anlattı.

YASANIN İÇERİĞİ…

Ataben, yasanın içerisinde veteriner ilaçlarının kullanımı ile ilgili hassasiyetin, insanda olduğu gibi hayvanların tedavi edilmesinden öte özellikle hayvan gıdasının tüketilmesinden dolayı süt ve etleri ile insan sağlığının korunması veya oluşabilecek olumsuzlukların önlenmesi yönünde görevleri de içerdiğinden söz etti.

“KESİNLİKLE VETERİNER HEKİM REÇETESİ VE VETERİNER GÖZETİMİNDE KULLANILMASI GEREK”

İvomec’inizinli parazitel mücadele maksadı ile kullanılan bir ilaç olduğunu açıklayan Müdür Ataben,“Kesinlikle veteriner hekim reçetesi, veteriner hekim gözetiminde kullanılması gerekir. Bu gibi ilaçlar hayvanların hastalıklardan korunması veya hastalıkların tedavi edilmesi amacıyla kullanılır” dedi.

“BİZE HERHANGİ BİR BELGE GELİRSE ÇEKİNMEDEN İŞLEM YAPARIZ”

Eczanelerin gıdadan insana geçmeyecek şekilde olan ilaçları haricinde diğerlerini reçete ile satmak gibi bir mecburiyeti olduğundan bahseden Hüseyin Ataben, “Eczanelerin bu gibi ilaçları veteriner hekim reçetesine dahil olarak satması gerekir, aksi takdirde eczaneler suç işlemiş olur. Bunlar ile ilgili bize de herhangi bir belge gelirse yasal mevzuat çerçevesinde biz işlem yapmak mecburiyetindeyiz ve bunu da çekinmeden yaparız” ifadelerini kullandı.

“YASAL MEVZUATA UYULMASI VE BİLİNÇLİ BİR ŞEKİLDE KULLANILMASI ÖNEMLİ”

İnsan gelişiminde olmazsa olmaz hayvansal gıdaların, gerek yaşam süresi içerisinde, gerekse çocuk yaşlardan itibaren gelişmemizde çok önemli bir payı olduğunu hatırlatan Veteriner Dairesi Müdürü Ataben, “Bu noktada üreticimize, hayvancımıza, sektörle ilgili herkese büyük bir sorumluluk düşüyor. Bu tür konularda yasal mevzuata uyulması ve bilinçli bir şekilde kullanılması açısından önemli olduğunu hatırlatmak isterim” diyerek sözlerini noktaladı.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
3
 
0
 
0
 
3
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

Zatürre nedeniyle her 39 saniyede bir çocuk hayatını kaybediyor
image Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), dünyada geçen yıl beş yaşından küçük 800 binden fazla çocuğun zatürre nedeniyle yaşamını yitirdiğini duyurdu.
Geç saatte yemek kadınlarda kalp rahatsızlığı riskini artırıyor
image ABD'de yapılan araştırmaya göre günlük kalori miktarının büyük bölümünü akşam saatlerinden sonra alan kadınlarda kalp damar rahatsızlığı riski artıyor.
Eurostat: "2016'da tüm ölümlerin yüzde 3'üne zatürre neden oldu"
image Eurostat, 2016'da Avrupa Birliği'nde 131.450 kişinin zatürreden öldüğünü, zatürrenin tüm ölümlerin yüzde 3'üne neden olduğunu belirtti.