Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> SAĞLIK 8 Ekim 2019, Salı 14:58
banner

Sağlık Bakanı Pilli'den ilaç stoğu itirafı: 'Hala oraya giren ve çıkan ilacı bilmiyoruz'

Sağlık Bakanı Pilli'den ilaç stoğu itirafı: 'Hala oraya giren ve çıkan ilacı bilmiyoruz'Sağlık Bakanı Ali Pilli'nin, İlaç Eczacılık Dairesi’nde biriken tarihi geçmiş ilaç stoğu ile ilgili olarak itiraf niteliğindeki açıklamaları dikkat çekti.
Paylaş  
9
6
8
0

banner

BRT'de yayınlanan Levent Kutay'ın hazırlayıp sunduğu Haber Mekezi programına katılan Pilli, İlaç Eczacılık Dairesi’nde biriken tarihi geçmiş ilaç stoğu ile ilgili “Korkunç bir manzara. Bunca sene bu kadar ilaç birikmesine rağmen neden önlem alınmadı? Orada bizim envanterimizde ne kadar ilaç olduğunu bilmiyoruz. Hala Oraya giren ve çıkan ilacı bilmiyoruz. Bugüne kadar orada bir sistem oturmamış. Mevcut depodaki ilaçları bilmediğimiz için alacağımız ilacı da bilmiyoruz” dedi.

HASTANELERDE NE KADAR İLAÇ OLDUĞU BİLNMİYOR...

İlaç Eczacılık’ta güvenilir bir sistem olmamasından yakınan Pilli, “Üzülerek söylüyorum, envanteri bilinmiyor. Hastanelerde ne kadar ilaç olduğu bilinmiyor. Bir sayım yaptık. Eksiklikleri tespit edip ihaleye çıktık.Kararlıyız.Sadece ilaçta değil, sağlığın tümünde bir otomasyon sistemini oturtmalıyız” şeklinde konuştu.

Tüm hastane ve sağlık merkezlerinin birbirini göreceği bir sistem istediklerine vurgu yapan Pilli, “ Ben doktorluğa başladığımdan beri, bu otomasyon sistemi yıllardır kurulacak deniyordu. Emekli oldum kurulmadı, bakan oldum inşallah ben kuracağım..Bu da bir reformdur. Hiçbir şey yapmasak da bütün sağlık merkezlerinin birbirini görebileceği bir otomasyon sistemi kurarsak bu en büyük reformdur.Bu yönde geniş çalışmalarımız var.Ekibimiz bir hafta önce Ankara’ya gitti. TC Sağlık Bakanlığı ile görüştü. Her türlü yardıma hazır olduklarını söylediler. Bunu mutlaka yapacağız. 2020’de bu sistemi kuracağız. Düğmeye basınca, ilaçların sayısını, tarihini, hastane stoklarını hepsini ayrıntılı görebileceğiz” diye anlattı.

LEFKOŞA’YA YENİ HASTANENİN TEMELİNİ 2020

Sağlıkta altyapı ve personel eksikliği olduğuna işaret eden Ali Pilli, Lefkoşa’ya yeni hastanenin temelini 2020’de atmayı hedeflediklerini yineledi.

Ali Pilli, “ Sağlıkta reform istiyorsak, Genel Sağlık Sigortası’nı da hayata geçirmeliyiz..Çalışma Bakanlığı ile çalışmalarımız sürüyor. Bu hayata geçince, vatandaşımız, dilediği yerde dilediği doktora tedavi olabilecek. Belli farklar ödeyecek.Kalite artacak. Özel/Devlet Hastaneleri hastayı çekebilmek için daha kaliteli hizmet vermek için mücadele edecektir” dedi.

Sıkışık şartlara rağmen sağlıkta iyi hizmet verilmekte olduğunu belirten Ali Pilli, bir kaynak yaratarak bir kısım doktor eksikliğini giderdiklerini, doktor sayısını daha da artırma yönünde çalıştıklarını anlattı.

Güzelyurt Hastanesi’nin geçmişte biraz acele yapıldığını belirten Pilli, Planlama Ve İnşaat Dairesi’nin olumsuz raporlarını hatırlattı.

Pilli, “ Bölge halkımız müsterih olsun..Herşeye rağmen hedefimiz Güzelyurt Hastanesi’ni bitirip, tam teşekküllü bir şekilde bölgeye ve halkımıza hizmet vermesini sağlamaktır” dedi.

BURADAN GİTSEK DAHİ...

Öte yandan Sağlık Bakanı Ali Pilli'nin aynı programda projelerinden bahsederken 'buradan gitsek dahi' şeklindeki yorumu hükümetin yakın bir zamanda değişikliğe gideceği söylentilerini güçlendirdi. Bakan Pilli “Sağlıkta otomasyon sistemi yüzde 10 çalışmaktadır. Görev sürem içinde en büyük amacım halkıma kalıcı hizmettir. Buradan gitsek dahi kalıcı sistemin çalışmasını sağlamaktır. Başka da bir amacım yoktur” şeklinde konuştu.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

"İzciler ve Liderler El Ele Kanser Sana Güle Güle" etkinliği yapılacak
image Lefkoşa İlçesi Okulları İzcilik Kurulu, "İzciler ve Liderler El Ele Kanser Sana Güle Güle" etkinliği düzenliyor.
Onkoloji Merkezi hemşireleri kurs sertifikalarını aldı
image Onkoloji Merkezi'nde görev yapan hemşirelere yönelik temel düzey psikolojik bakım kursu geçtiğimiz hafta tamamlandı. Kursu tamamlayan onkoloji hemşirelerine sertifikalarını Bakan Pilli takdim etti
Eski futbolcuların 'bunama' hastalığı olarak da bilinen demanstan ölme riski ...
image İskoçya'da yapılan bir araştırma, eski profesyonel futbolcuların demanstan ölme olasılığının 3 buçuk kat fazla olduğunu ortaya koydu.