Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> SAĞLIK 15 Ekim 2019, Salı 18:58
banner

Sağlık Bakanlığı çağrı yaptı: Herkes gıda zincirdeki sorumluluğunu yerine getirsin"

Sağlık Bakanlığı çağrı yaptı: Herkes gıda zincirdeki sorumluluğunu yerine getirsinSağlık Bakanlığı, 16 Ekim Dünya Gıda Günü nedeniyle yayımladığı mesajında "Herkes gıda zincirdeki sorumluluğunu yerine getirsin" çağrısı yaptı.
Paylaş  
3
3
3
0

16 Ekim Dünya Gıda Günü nedeniyle yayımlanan mesajda Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) bu yıl “Sağlıklı ve Sürdürülebilir Beslenmeyi Herkes için Ulaşılabilir Kılma” temasını belirlediği kaydedildi.

Sağlık Bakanlığı gıda ve içme suyu denetimlerine aralıksız devam ettiğini de bildirdi. Vatandaşların sağlıklı ve güvenilir gıda ile içme suyu tüketmesi için Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi’nin sürekli denetim ve kontrol yaptığı, insan sağlığına ve yürürlükteki mevzuata uygun bulunmayan ürünlerin ithalatına, üretilmesine ve satılmasına izin vermediği hatırlatıldı. Her ay rutin olarak 30 su işletmesinden ve 39 su istasyonu su kabininden numune alındığı, gerekli kontrollerin yapıldığı da belirtildi.

“2019 YILI İLK ALTI AYINDA 611 İŞYERİ DENETLENDİ, GÜVENLİ OLMAYAN BİN 230 GIDA İMHA EDİLDİ”

Açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

“2019 yılı ilk altı ayında fırın, pastane, okul mutfağı, otel, restoran, alkollü, alkolsüz içki üreten fabrika gibi toplu tüketim yeri kapsamındaki 611 işyeri denetlendi. Denetimlerde son kullanma tarihi geçmiş, uygun koşullarda muhafaza edilmeyen, etiketsiz, mikrobiyolojik açıdan ve kimyasal açıdan mevzuata aykırı bulunan bin 230 gıda imha edildi.”

Bakanlığın açıklamasında imha edilen gıdalara işaret edilerek, “Gıda zincirinin tüm adımlarında üreticiden tüketiciye kadar herkesin bu zincirdeki sorumluluğunu yerine getirmesi” çağrısı yapıldı.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

Uzmanlar uyardı: "Hava kirliliği 'ölümcül' olabilir"
image Uzmanlar, hava kirliliğindeki artışın devam etmesi halinde kentlerin 1952'de 12 bin kişinin hayatını kaybettiği Londra'dakine benzer durumla karşılaşabileceği uyarısında bulunuyor.
Antibiyotik direncine dikkat çekildi
image Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü Nedeniyle Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği açıklama yaparak, antibiyotik direncine dikkat çekti.
Kireçlenme (Osteoartrit) Nedir? Kireçlenme Teşhisi ve Tedavisi Nasıl Yapılır?
image Kireçlenme, kalsiyumun vücut dokusunda, kan damarlarında veya organlarda birikmesiyle oluşur. Bu birikim, vücudunuzun normal işlemlerini sertleştirip bozabilir. Kalsiyum kan dolaşımında taşınır. Ayrıca her hücrede bul...