Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> TOPLUM 25 Eylül 2019, Çarşamba 10:21
banner

Kuir Kıbrıs Derneği psikologlara yönelik LGBTİ+ farkındalık eğitimi düzenledi

Kuir Kıbrıs Derneği psikologlara yönelik LGBTİ+ farkındalık eğitimi düzenlediKuir Kıbrıs Derneği, "Renklerin Çeşitliliği Projesi" kapsamında psikologlara yönelik LGBTİ+ farkındalığı eğitimi düzenledi.
Paylaş  
28
27
28
0

banner

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Kuir Kıbrıs Derneği tarafından yürütülen Renklerin Çeşitliliği Projesi kapsamında Psikologlara yönelik LGBTİ+ farkındalığı eğitimi 21 Eylül Cumartesi günü Sivil Alan’da gerçekleşti.   

İki aşamalı olarak gerçekleşecek eğitimin ilk aşaması 21 Eylül Cumartesi beklenenin de üzerinde katılımcı sayısı ile başarı ile tamamlandı. Psikologlara yönelik eğitimin sabahki ilk iki oturumunda Uzm. Psk. Ziba Sertbay LGBTİ+ terminolojisini ve Kıbrıs’ın kuzey kesiminde yaşanan örnekler üzerinden “Heteroseksizm” ile LGBTİ+’lara yönelik önyargıları anlattı. Sertbay’ın ardından Psikiyatri Uzmanı Dr. Seven Kaptan tarafından lezbiyen, gey ve biseksüellere (LGB) yönelik mitlerden bahsedilip bu mitlerin çalışılmasının psikoterapideki önemine vurgu yapıldı.

Eğitimin öğle arasından sonraki orutumlarında Dr. Seven Kaptan sırasıyla cinsel yönelim gelişme ve açılma süreçlerine, aile ve kabul süreçlerine değinirken, son oturumda ise Dr. Kaptan’ın kolaylaştırıcılığında LGB vaka çalışmaları tüm psikologlar tarafından tartışıldı.

Kuir Kıbrıs Derneği, Dayanışma hattı psikologlar ağının geliştirilmesi için düzenlenen bu eğitimlerin, ikinci aşamasını Ekim ayı içerisinde gerçekleştirilmeyi planlanmaktadır. Eğitim, cinsiyet kimliğini konu alınacaktır. Toplumda var olan önyargıları yıkmak ve psikologların LGBTİ+’lara daha kapsayıcı hizmet verebilmeleri adına büyük önem arz eden bu eğitimlerin ikinci oturumu için duyurular en kısa zamanda yapılacak.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

Slow Food: "İklim değişiyor, o halde gıda ve tarım da değişmeli"
image Slow Food, gezegenimizi ve geleceğimizi korumak, iklim değişikliğine dur diyebilmek için, yerel gıdaya ve mevsiminde üretime öncelik verilmesi gerektiğini belirterek, "iklim değişiyor, o halde gıda ve tarım da değişme...
Lions Kulüpleri'nden Obezite ve Diyabet Paneli
image Lions Kulüpleri Obezite ve Diyabet Paneli gerçekleştiriyor.
GÜKAD'dan '1114 çöp toplama günü' etkinliği
image GÜKAD, "1114 çöp toplama günü" adı altında etkinlik düzenledi.