Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> LEFKOŞA 28 Ağustos 2019, Çarşamba 14:33
banner

Gençlerin gözünden Baf ve Mağusa Kapıları konuşuldu

Gençlerin gözünden Baf ve Mağusa Kapıları konuşuldu13. Uluslararası Lefkoşa Halk Dansları Festivali kapsamında 27 Ağustos Salı günü LTB Bandabuliya Sahnesi'nde  "İki Kapı" paneli düzenlendi.
Paylaş  
7
5
7
1

LTB Başkanı Mehmet Harmancı’nın da katılarak açılış konuşmasını yaptığı “İki Kapı” panelinde Fetine Seltüzel, Deren Dimilliler ve Yasemin Aygın adlı gençler birer konuşma yaparak hem sınır kapıları ve geçişlerle ilgili yaşadıklarını, hem de iki toplumun yakınlaşması adına daha fazla geçiş kapısı açılmasının önemini anlattılar. Panelde Fetine Seltüzel’in çektiği “The Other Side” adlı kısa belgeseli de gösterildi.

HARMANCI: “İŞBİRLİĞİ İÇİN LEFKOŞA GENÇLİK DERNEĞİ’NE TEŞEKKÜR EDERİM”

13. Uluslararası Lefkoşa Halk Dansları Festivali’nin bu yıl “İki Kapı İki İnsan” konsepiyle düzenlemeye karar verdikleri ve gençlerin gözünden Lefkoşa’nın iki önemli kapısı olan Baf ve Mağusa kapılarını konuşmak,tartışmak için böylesi bir paneli düzenlediklerini ifade eden Başkan Harmancı panel için LTB ile işbirliği yapan Lefkoşa Gençlik Derneği’ne de teşekkür etti.

“GEÇİŞ RAKAMLARI DİĞER KAPILARIN AÇILMASININ ACİL BİR İHTİYAÇ OLDUĞUNU GÖSTERİYOR”

Başkan Harmancı geçişlerle ilgili istatistiki bilgileri de paylaştığı konuşmasında 2017-18 yıllarında gerçekleşen 8 milyonuk araç geçişinin 4 milyonunun Metehan’dan gerçekleştiğini ve bunun da  toplam geçişlerin % 54’ünün Metehan’dan yapıldığını gösterdiğini belirterek bunların Lefkoşa’daki diğer kapılara da dağıtılmasının elzem bir konu olduğunu kaydetti.

2019’un Ocak-Mayıs ayları arasında 511 bin Kıbrıslı Rum’un Metehan’dan geçiş yaptığını, bunun da Nisan ayında 1037 kişi günde,Mayıs  ayında  4 bin 690 kişi günde, 195.416 kişi saatte ve 3.25 kişi dakikada bir rakama karşılık geldiğinin altını çizen Başkan Harmancı, Baf ve Mağusa kapılarının araçlı geçişlere açılması ile birlikte hem Metehan’daki bu yoğunluğun azalacağını hem de iki toplumdan insanların kuyruklarda saatlerce beklemeden daha rahat,hızlı ve sistematik bir şekilde geçiş kapılarını kullanabileceğini vurguladı.

Harmancı, “İki Bandabuliya’nın birleştirilmesi hedefimiz de vardır ancak önce gerçekleştirilebilir hedefler üzerinde çalışmak istiyoruz. Rakamlar Lefkoşa’nın daha fazla soluğa acilen ihtiyacı olduğunu gösteriyor. İşkence halini almış bir Metehan sınır kapısı var. Lefkoşa’da diğer kapıların açılmaması bir yandan da Lefkoşa’nın bütünleşmesinin önünde engel, gençlerin daha fazla buluşmasının, sosyalleşesinin önünde engel oluşturuyor.” Dedi

“LOKMACI İLE SURLARİÇİ’NİN YAŞADIĞI DEVRİMSEL DÖNÜŞÜMÜ ÇAĞLAYAN VE ARABAHMET DE YAŞAYABİLİR”

Başkan Harmancı, Baf ve Mağusa kapılarına ilişkin ise “Lokmacı ile Surlariçi devrimsel bir dönüşümü yaşıyor. Baf ve Mağusa kapılarının açılması ile de buralarda da ekonomik,sosyal, kültürel olarak önemli dönüşümler yaşanabilir.

Ayrıca Baf kapısı Kıbrıs’ın tüm dinlerinin buluşma yeri olan, katolik kilisesi, Ermeni Manastırı ve daha birçok tarihi eserin yer aldığı bir bölgede bulunuyor.

LTB olarak adeta unutulan Mağusa Kapısı’nın olduğu Çağlayan bölgesinin yeniden bir çekim merkezi olabilmesi adına çalışmalar yapıyoruz ama kapının açılması bu bölgede çok büyük ekonomik gelişimleri de yanında getirecektir. Böylece Lefkoşa’nın tüm kapıların değer kazanmasını da sağlayacaktır.”dedi.

Başkan Harmancı konuşmasını “Bizim Lefkoşa’da açılacak tüm gediklere ve daha sonrasında da sınırsız bir coğrafyaya ihtiyacımız vardır. Barış içinde yaşam iklimini geliştirmek zorundayız” diye tamamladı.

Fetine Seltüzel bölünmüşlüğün eskiden birlikte yaşayan Kıbrıslıları iki farklı bölgede yaşamaya zorladığını söyleyerek açılacak yeni kapıların heminsanarda olumlu bir motivasyon sağlayacağını hem de birlikte yaşama ve daha sık iletişim kurma adına büyük bir fırsatı sağlayacağını kaydetti.

Deren Dimilliler, Kıbrıslı Rum Ino ile arkadaşlığından bahsederek başladığı konuşmasında yeni kapıların açılmasının Kıbrısta yaratılacak barış kültürünün inşasında çok büyük bir araç olacağını kaydetti.

Yasemin Aygın ise Güney Lefkoşa’daki 7 yıllık eğitimi sırasında toplam 4 bin 260 kez sınır kapılarından geçiş yaptığını ve bu geçişler sırasında diğer insanlar gibi çoğu zaman çeşitli sıkıntılar yaşadığını belirterek yeni geçiş kapılarının açılmasının hem geçişlerin tüm şehre yayılarak hızlandırılmasını sağlayacağını hem de geçişlerin sağlanacağı bölgedeki yatırım iklimini ve sosyal yaşam standartlarını yükselteceğini kaydetti.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
2
 
0
 
3
 
1
 
0
 
1
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
28 Ağustos 2019, Çarşamba
Gıbrız Türkü         - Şeherin Kuzeyi
Bölünmüşlük durup dururken ortaya çıkmadı. Eskiden var olduğu iddia edilen o uyduruk ve samimiyetsiz birlikte yaşam hakkında size ne anlattılar acaba süt kuzuları... Dilerim yaşamınız boyunca karşınıza çıkacak en büyük sıkıntı sınır kapılarında yaşadığınız sıkıntılar olarak kalır 🙏

banner
banner
banner
banner
banner

LTB El Ele Kreşi'nde eğitim ve bakım hizmeti alan 10 çocuğa başarı belgeleri ...
image Lefkoşa Türk Belediyesi El Ele Kreşinde eğitim ve bakım hizmeti alan ve bu yıl anaokula başlayacak olan 10 çocuğa Bandabulya Sahnesi'nde tören ile başarı belgeleri verildi.
Çevre kirliliği arasında yaşamını sürdüren bir aile
image Bölge sakinleri tarafından sevilen ve beslenen, doğal yaşam zincirinin önemli parçası olan kaplumbağalar çevre kirliliğinin hakim olduğu ve aylardır temizlik çalışmasının yapılmadığı Lefkoşa-Gönyeli hattındaki Kanlıde...
Hırsızlık yapan 3 genç tutuklandı
image Lefkoşa da faaliyet gösteren Jumbo Bazaar isimli iş yeri içerisinden 09 - 10 Eylül tarihleri arasında hırsızlık yapan 3 genç tutuklandı.