Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GAZİMAĞUSA 25 Ekim 2017, Çarşamba 07:32
banner

Suriyeli mültecilere 7 gün hapis cezası

Suriyeli mültecilere 7 gün hapis cezasıYeni Erenköy açıklarında önceki gün Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri tarafından tespit edilerek polise teslim edilen 24 Suriyeli mülteciden 22’si yargılandı.
Paylaş  
34
28
32
0

KIBRIS POSTASI - Nadire Bahadi

Yeni Erenköy açıklarında önceki gün Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri tarafından tespit edilerek polise teslim edilen 24 Suriyeli mülteciden 22’si yargılandı.

Yeni Erenköy açıklarında önceki gün Sahil Güvenlik Komutanlığı’na ait radara yakalanan Osman 88 isimli tekne içinde tespit edilen 24 Suriyeli mülteci, dün İskele Kaza Mahkemesi’nde yargıç karşısına çıkarıldı. 24 mülteciden 22’si yetkili makamdan izinsiz olarak onaylanmış liman olmayan bir yerden KKTC’ne giriş yapmaya teşebbüs suçundan dün yargılanarak 7 gün hapis cezasına mahkum edildi. Yaşları 16 ve 17 olan 2 mültecinin ise tutukluluğu devam ederken; mahkeme, sanıkların Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği’nin Güney Kıbrıs’ta bulunan mülteci kampına gönderilmesi için görüşme yapılabilmesi adına davayı 27 Ekim tarihine tehir etti.

TEKNE KAPTANINI BAŞKA BİR TEKNENİN ALDIĞI ORTAYA ÇIKTI

İddia makamı adına davayı yürüten Savcı Ahmet Özlemler mahkemede olguları aktardı. Savcı Özlemler, 23 Ekim 2017’de, 11:30 sıralarında, Yeni Erenköy’ün kuzey kısmında 4.5 deniz mili içerisinde henüz kaptanı tespit edilemeyen “Osman 88” isimli 8.5 metre uzunluğundaki tekne ile yetkili makamlardan izinsiz olarak KKTC kara sularına giriş yaptıklarını kaydetti.  Ayni gün Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri tarafından tespit edilen 24 mülteci ile “Osman 88” isimli teknenin Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri tarafından Yeni Erenköy’de bulunan balıkçı barınağına getirilerek polise teslim edildiğini belirten Özlemler, polis tarafından sorgulanan mültecilerden 2’sinin gönüllü ifade vererek 23 Ekim, 02:00 raddelerinde Mersin’den Güney Kıbrıs’a gitmek için tanımadıkları bir kişiye 3 bin 300 dolar verdiklerini ve paralarını alan kişi tarafından ayarlanan tekneye bindiklerini, tekneyi ise bir Türk kaptanın kullandığını, sabaha karşı başka bir teknenin gelerek kaptanı alıp gittiğini kendilerinin ise denizin ortasında kaldıklarını söyleyerek suçlarını itiraf ettiklerini belirtti.

AVUKAT OSUM: “AMAÇLARI, GÜNEY KIBRIS’TA KENDİLERİNE TANINAN SIĞINMA HAKKINI KULLANMAK”

Suriyeli mültecilerin avukatlığını üstlenen Fezile Osum, sanıkların Suriye’deki savaştan kaçarak hayatlarını kurtarmaya çalıştığını ve 24 mültecinin birçoğunun masum insanların öldürüldüğü İdlip bölgesinden olduğuna dikkat çekti. Sanıkların yolculuğa çıkma nedenlerinin kendilerine Güney Kıbrıs’ta tanınan sığınma hakkını icra etmek olduğunu söyleyen Osum,  sanıkların ülkedeki mevzuat yetersizliği nedeni ile buraya sığınma talep edemeyip böyle bir suç işlediklerini belirten Osum,  sanıkların ülkelerindeki savaş nedeni ile Uluslararası hukukta sığınmacı listesinde yer aldıklarını belirterek mahkemenin sanıklara mülayim davranmasını talep etti.

22 MÜLTECİYE 7 GÜN HAPİS

Sanıklar aleyhindeki kararı okuyan İskele Kaza Mahkemesi Yargıcı Umut İnan, 16 ve 17 yaşlarında olan 2 sanık dışındaki 22 mülteciyi aleyhlerine getirilen davadan suçlu bulduğunu açıkladı. Sanıkların konu suçu ülkelerindeki savaştan kaçıp Güney Kıbrıs’a sığınmak için işlediklerinin görüldüğünü belirten İnan, sanıklara verilecek en uygun ve adil cezanın kamu yararı gereği hapislik cezası olduğunu açıkladı. 22 mülteciyi 7 gün hapis cezasına mahkum ederken Yargıç İnan, yaşları 18’den küçük olan sanıkların davasını 27 Ekim’e tehir ederek, İskele Polis Müdürlüğü hücrelerinde tutulmasına emir verdi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kuzey Kıbrıs Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti: "Mağusa Körfezi'nde İspermeçet B...
image Kuzey Kıbrıs Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti dün Mağusa açıklarında görülen 4 adet ispermeçet balinası hakkında açıklama yaptı.
Mağusa'da asayiş ve trafik denetimleri: Polis kuralsızlığa geçit vermedi
image Mağusa Polis Müdürlüğü'ne bağlı polis ekiplerinin bu akşam sorumluluk sahası dahilinde düzenlediği operasyonda trafik ve asayiş kontrolleri sonucu 5 kişi tutuklandı, KKTC vatandaşı 8 kişi ise kumarhanelerde tespit edi...
CTP Mağusa İlçesi'nden "Mağusalı Sohbetler"
image Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Mağusa İlçesi'nin düzenlediği Mağusalı Sohbetler'de 1980'den günümüze seçimlerin değerlendirmesi yapıldı.